Proiect Didactic.docx

  • Uploaded by: Otylya Coita
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,783
  • Pages: 12
Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus EDUCATOARE: Coita Cecilia DOMENII EXPERIENŢIALE: Limbă şi Comunicare TEMA DE STUDIU: ,,Cine sunt/suntem?” TEMA PROIECTULUI: „Eu şi lumea mea” TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,O zi cu familia mea” TEMA ZILEI: ,,Ştiu cine sunt!” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată – ALA+ADE+ADP TIPUL ACTIVITĂŢII: asimilare de cunoştinţe DURATA: o zi SCOPUL ACTIVITĂŢII: Informativ: o Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la însuşirea provenienţei familiale Formativ: o Dezvoltarea spiritului de observaţie, a rapidităţii în gândire; o

Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a provenienţei familiale, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acesteia

o Formarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; o Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; o Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive; Educativ: o Educarea unei atitudini pozitive faţă de familie, cultivarea sentimentelor de dragoste, ataşament şi generozitate pentru membrii familiei o Educarea capacităţii de a exprima verbal idei, opinii, sentimente proprii; o Stimularea interactivităţii şi cooperării.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ALA: 

Să recunoască corect membrii familiei din fotografiile şi imaginile prezentate



Să iniţieze un dialog fictiv în familie



Să formuleze corect cel puţin o formulă de politeţe şi salut



Să alcătuiască o familie din cel puţin trei persoane cu ajutorul imaginilor prezentate

ADE: 1.Cognitive: Limbă şi comunicare: 

Să poarte discuţii libere pe baza imaginilor prezentate



Să identifice corect cel puţin trei persoane dintr-o familie cu ajutorul imaginilor prezentate



Să descrie corect cel puţin o activitate din familie cu propriile cuvinte

2.Afectiv-volitive: 

Să interacţioneze în mod pozitiv şi constructiv cu colegii de grupă



Să manifeste interes şi curiozitate faţă de activitatea propusă

3.Psihomotorii: 

Să acompanieze ritmic linia melodică propusă cu mişcări corporale sugestive



Să manipuleze materialele prezentate în mod organizat

STRATEGII DIDACTICE: 

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, explicaţia, brainstorming, munca în echipă, jocul



MIJLOACE DIDACTICE:



ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenţa copiilor, ghicitori



ALA: imagini şi fotografii cu membrii unei familii, tacâmuri, farfurii de unică folosinţă, serveţele, jucărie aragaz, sorţulet, faţă de masă



ADE: imagini pe carton mare cu membrii familiei şi activităţile acestora, buline colorate, laptop, fotografii, minge, puzzle

FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual şi în grupuri mici DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE: 

Munteanu, C., Munteanu, E. N., Ghid pentru invatamantul prescolar .O abordare din perspectiva noului curriculum, Iasi: Editura Polirom, 2009



Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE 1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: RUTINE : 

Întâlnirea de dimineaţă : ,,Membrii familiei mele’’

1. Primirea copiilor 2. Salutul 3. Prezenţa 4. Calendarul naturii 5. Împărtăşirea cu ceilalţi 5. Momentul de igienă personală 6. Micul dejun 7. Vizita la toaletă 8. Noutatea zilei : « Membrii familiei mele » TRANZIŢIE: « Ştii cine locuieşte aici? »

2.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE: -ALA 1: 

Joc de rol: - « De-a familia »



Biblioteca: -« Membrii familiei » (citire de imagini şi fotografii);

-ALA 2 : 

Joc de atenție: « Ghici cine lipsește? »

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: 

DLC - Educarea limbajului

Observare cu suport ilustrativ - membrii familiei şi activităţile corespunzătoare.

SCENARIUL ZILEI : 

ADP Întâlnirea de dimineaţă Salutul: -Bună dimineaţa, copii! -Care a fost salutul vostru când aţi plecat de-acasă ? Prezenţa: -Ştim să ne prezentăm ? -Vom spune întâi numele de familie, ceea ce înseamnă că toţi membrii familiei au

acest nume (de exemplu: ....). - Mai avem un alt nume pentru a ne prezenta pe noi înşine – prenume- (de exemplu: ...). Vom face prezenţa folosind numele de familie, prenumele şi vom spune prezent cu o ridicare a mâinii. Rutina: “Singurel mă spăl pe mâini”- deprinderea de a se spăla pe mâini inainte de a merge la masă. Activitate de grup: completăm calendarul naturii. Astăzi este ………, ……… zi din săptămână. Este luna ………….. şi suntem în anotimpul………

Avem nevoie de ……. cercetaşi pentru a se duce la fiecare fereastră din clasă. Cercetaşii ne vor spune cum este vremea afară. Împărtăşirea cu ceilalţi: Fiecare copil face parte dintr-o familie unică. Familia este compusa din părinţii copilului, mama şi tata, fraţii, surorile, bunicii, etc Noutatea zilei – « Membrii familiei mele »:

Ghicitori:

E frumoasă, e bună, grijulie mereu,

El este eroul meu,

Ea mă ţine de mână şi e îngerul meu,

Stă lânga mama mereu

O iubesc tare mult,

O ajută şi ne iubeşte

Dragă îmi este şi o sărut.

Şi poveşti el îmi citeşte.

(Mama)



(Tata)

ALA1. Tranziţia „Activităţile familiei”. Sunt numite acţiunile împreună cu preşcolarii şi

se acompaniază cu gesturi sugestive fiecare acţiune pe muzică veselă: 

Mama spală rufele, le scutură bine şi le aşază la uscat.



Tata zugrăveşte.



Sora mea mătură.



Eu şterg praful. Se continuă activităţile la centrele de interese.

Joc de rol:

- « De-a familia ». Se simulează o activitate în familie - în bucătărie toată familia ajută la pregătirea mesei. Biblioteca: -« Membrii familiei » (citire de imagini şi fotografii). Copiii primesc imagini şi fotografii cu membrii familiei. Ei au sarcina de a recunoaşte fiecare personaj pentru ca în final să alcătuiască o familie. Tranziţie: « Părinţii şi fraţii la plimbare » - Deprinderea de a merge în pereche, succesiv. 

ADE -DLC (Educarea limbajului) « Familia mea » - membrii familiei şi activităţile corespunzătoare.

-Pentru fiecare membru se indică o imagine de pe o planşă şi cel puţin trei fotografii aduse de către părinţi. -Fiecare membru este asociat unei activităţi corespunzătoare. -Se realizează descrierea membrilor familiei. - Se solicită copiilor să povestească cea mai plăcută activitate realizată în familie. - Se accentuează mesajul că fiecare familie este unică, specială şi trebuie preţuită mereu.



Joc de rol :

- Se realizează trei grupe reprezentând membrii familiei (mama, tata şi copilul). -Pe o măsuţă sunt aranjate imagini cu fiecare membru al familiei. - Pe altă măsuţă se află obiecte de bucătărie, jucării diverse (cuburi, maşinuţe, bebeluşi etc). -Fiecare grupă, la semnal sonor, trebuie să meargă către prima măsuţă să aleagă imaginea corespunzătoare rolului primit şi apoi să aleagă un obiect pentru a desfăşura o activitate. Se insistă pe denumirea acţiunii. -La final se vor realiza familii şi se va simula ritualul de pregătire şi aşezare a mesei.



ALA2 - joc de atenție - « Ghici cine lipsește?»

-Se aşază fotografiile unei familii pe tabla magnetică. - Se indică fiecare membru din familie. -Copiii închid ochii în timp ce un membru al familiei este ascuns. -Când deschid ochii, copiii trebuie să identifice corect membrul familiei care lipseşte şi să îşi imagineze de ce acesta ar lipsi, indicând o activitate pe care persoana respectivă ar putea să o desfăşoare. - Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi recompensate prin buline roşii.

DEMERS DIDACTIC

Etapele lecţiei

Strategii didactice Conţinutul învăţării

1.Moment organizatoric

Forme de

Metode şi

Mijloace de

organizare

procedee

învăţare

Evaluare T

Aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului pentru munca pe

Observarea

grupuri. Pregătirea materialului didactic necesar desfăşurării

copiilor

activităţii. Primirea copiilor în sală. 2. Captarea

Întâlnirea de dimineaţă. Prezenţa. Calendarul naturii. Împărtăşirea

Frontal

Explicaţia

Calendarul

atenţiei

cu ceilalţi. Tranziţia - două ghicitori având cuvintele cheie: mama,

Individual

Demonstraţia

naturii

copiilor,

Jetoane

aprecieri

Catalog

verbale

tata.

1

Observarea

Ghicitori 3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Copiii dau răspunsul la ghicitori. -Se anunţă tema zilei: “Ştiu cine sunt!” Obiective: 

Frontal

Explicaţia Demonstraţia

2

Observarea comportamen telor copiilor la

Să recunoască corect membrii familiei din fotografiile şi

verbalizarea

imaginile prezentate

acţiunilor



Să iniţieze un dialog fictiv în familie



Să formuleze corect cel puţin o formulă de politeţe şi salut



Să alcătuiască o familie din cel puţin trei persoane cu

ajutorul imaginilor prezentate - Tranziţie: « Activităţile familiei » :

4. Dirijarea învăţării prin redarea integrată a conţinutului



Mama spală rufele, le scutură bine şi le aşază la uscat.



Tata zugrăveşte.



Sora mea mătură.



Eu şterg praful.



Bunica aşază serveţelele pe masă.



Bunicul aranjează tacâmurile.



Arătăm părinţilor că îi iubim.

Copiii se aşază la măsuţe unde găsesc materialele necesare

Explicaţia

Jetoane

pentru activităţile liber alese, organizate pe două centre:

Demonstraţia

Fotografii

verbale

Joc de rol: -

Munca în

Şorţulet

Observarea

„De-a familia”. Se simulează o activitate în familie - în bucătărie

echipă

Bucătărie

copiilor

toată familia ajută la pregătirea mesei.

Brainstorming

improvizată

Aplauze

-Vor fi 3 membri ai familiei: mama, tata şi copilul. -Copiii trebuie să se joace de-a familia, să arate cum pun masa împreună şi cum se ajută unul pe celalalt. Biblioteca: -„Membrii familiei” (citire de imagini şi fotografii). - Copiii primesc imagini şi fotografii cu membrii familiei. -Ei au sarcina de a recunoaşte fiecare personaj pentru ca în final să

Grup mic

13

Aprecieri

Buline

alcătuiască o familie. -La ambele centre se face demonstraţia de către cadrul didactic pentru înţelegerea sarcinilor date. -Se vor face aprecierile pentru fiecare echipa -Se va valorifica frontal prin metoda brainstorming ce au învăţat. Problematizare

Planşe cu

« Părinţii şi fraţii la plimbare » - Deprinderea de a merge în

Explicaţia

imagini

pereche, succesiv.

Observare

Tranziţie:

5.Fixarea conţinutului



Frontal

DLC

-Pe un carton mare colorat se prezintă copiilor membrii familiei succesiv. - Pentru fiecare membru se indică o imagine şi cel puţin trei fotografii aduse de către părinţi. -Fiecare membru este asociat unei activităţi corespunzătoare. -Se realizează descrierea membrilor familiei. - Se solicită copiilor să povestească cea mai plăcută activitate realizată în familie. - Se accentuează mesajul că fiecare familie este unică, specială şi trebuie preţuită mereu.

Individual

10

Apreciere verbală Buline colorate

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului

- Se realizează trei grupe reprezentând membrii familiei (mama, tata şi copilul).

Frontal

Explicaţia

Imagini cu

Grup

Demonstraţia

membrii

verbală

Joc

familiei

Aplauze

-Pe o măsuţă sunt aranjate imagini cu fiecare membru al

5

Apreciere

familiei. - Pe altă măsuţă se află obiecte de bucătărie, jucării diverse

Jucării

(cuburi, maşinuţe, bebeluşi etc). -Fiecare grupă, la semnal sonor, trebuie să meargă către prima măsuţă să aleagă imaginea corespunzătoare rolului primit şi apoi să aleagă un obiect pentru a desfăşura o activitate. Se insistă pe denumirea acţiunii. -La final se vor realiza familii şi se va simula ritualul de pregătire şi aşezare a mesei. 7.Evaluarea

-Se realizează un cerc împreună cu toţi copiii şi se iniţiază jocul

progresului

“Stop!”.

realizat

-Se trimite o minge de la copil la copil până la semnalul sonor “Stop!” - Educatoarea lansează o întrebare, iar copilul la care s-a oprit mingea raspunde: --Din cine este formată familia? -Cum ne salutăm familia? -Cum putem să ne ajutăm părinţii în casă?

Individual

Minge mică

Stop

2

Aprecieri orale

-Cum arătăm părinţilor dragostea noastră?

8. Încheierea

Se propune copiilor strângerea materialelor, aranjarea scaunelor,

activităţii

dezvoltând astfel copiilor deprinderi de ordine şi disciplină.

Frontal

Exerciţiul

1

Aplauze şi aprecieri

Related Documents

Proiect !
May 2020 41
Proiect
October 2019 60
Proiect
July 2020 34
Proiect
August 2019 52
Proiect
October 2019 50
Proiect
April 2020 39

More Documents from ""

Proiect Didactc Toamna2.docx
December 2019 17
Proiect Didactic Dpm.docx
December 2019 16
Proiect Didactic Iarna.docx
December 2019 11
Proiect Didactic.docx
December 2019 20
December 2019 15