2. Eu și Lumea Mea - Am Grijă De Corpul Meu.doc

  • Uploaded by: Otylya Coita
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 2. Eu și Lumea Mea - Am Grijă De Corpul Meu.doc as PDF for free.

More details

  • Words: 1,359
  • Pages: 8
PROIECT DE ACTIVITATE Educatoare: Coita Cecilia Florina Grădiniţa: Efrata, Hidișelu de Sus Nivel: I, Grupa mijlocie ,,Mămăruțele” Tema de studiu: Ce şi cum vreau să fiu Tema proiectului: Eu şi lumea mea Tema săptămânii: Am grijă de corpul meu Tema zilei: Mărgele pentru fetiţe Forma de realizare: Activitate integrată- ALA + ADE (DŞ, DOS)+ADP Activităţi de învăţare: 

ADP:

*Întâlnirea de dimineaţă : Se vor purta discuţii cu copiii pentru a stabili anotimpul, în ce zi a săptămânii suntem, fenomenele care caracterizează ziua, surpriza zilei- în buzunăraşul de pe panou, copiii descoperă un şirag din piese geometrice. *Rutine *Tranziţii: exerciţii ritmice, numărători, joc cu text şi cânt. 

ALA: CENTRE DE INTERES:

 Colţul căsuţei: Joc de rol- De-a mămicile;  Artă: Colorează, modelează şiragul de mărgele pentru fetiţă  Ştiinţă: Alegem patrate şi cercuri după culoare  ADE: ,, Şirag de mărgele ”(DŞ- joc logic; DOS- activitate practică) SCOPUL ACTIVITĂŢII: *Recunoaşterea şi denumirea pieselor geometrice patrat şi cerc; *Dezvoltarea capacităţii de a descrie atributele pieselor geometrice; *Efectuarea unor operaţii simple de lucru cu material pus la dispoziţie; *Valorificarea deprinderilor de lucru însuşite prin realizarea unei lucrări practice inspirate din natură.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:  ALA: Colţul căsuţei: * Să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie, să creeze scurte dialoguri, să intervină în discuţii emiţând păreri; Artă: *Să coloreze şiragul de mărgele, respectând modelul dat; să modeleze prin rupere şi mişcări circulare plastilină de culori diferite; Ştiinţă: * Să selecteze, să grupeze figurile geometrice după culoare.  ADE: DŞ: Joc logic o Să recunoască şi să descrie piesele geometrice patrat şi cerc ( formă, culoare) o Să grupeze piesele după criteriul formă şi culoare o Să ordoneze piesele după formă, alternând culoarea ( Patrat roşu, galben, albastru; Cerc roşu, galben, albastru). DOS: Activitate practică: ,,Şirag de mărgele pentru fetiţe” o Să selecteze materialul pus la dispoziţie şi să înşire ,,mărgele” obţinând un şirag, o Să realizeze tema practică prin exersarea unor deprinderi de lucru însuşite anterior. STRATEGII DIDACTICE: Metode: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual. Mijloace de învăţământ:  ALA: păpuşi, foi, creioane colorate, figuri geometrice.  ADE: trusa logică, material mărunt pentru copii ( patrate şi cercuri din carton colorat, cu un mic orificiu pentru înşirat), aţă, suport pentru afişarea lucrărilor. FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual DURATA: o zi LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: o Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008; o Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel 3-5 ani; o Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar

SCENARIUL ZILEI ADP: *Întâlnirea de dimineaţă: Obiective: - Familiarizarea copiilor cu reguli şi responsabilităţi; - Dezvoltarea comunicării şi a cooperării de grup; - Educarea toleranţei şi acceptării; - Facilitarea participării şi implicării active a copiilor. MOMENTELE ÎNTÂLNIRII DE DIMINEAŢĂ: I. SALUTUL Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare. Copiii sunt aşezaţi în semicerc în faţa panoului. Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa, mămăruțelor! Copiii răspund: ,,Bună dimineaţa!” Se intonează salutul de dimineață:, drăguţi fluturaşi! „În cerc toţi ne aşezăm Şi apoi ne salutăm Să vedem cine-i prezent Poate cine e absent Să ne-ncânte cineva Cu povestioara sa. Calendaru-i încântat, Că va fi iar completat,

Cu nori, ploaie, vânt, furtună Mai bine cu vreme bună:” II. PREZENȚA Dimineata, la sosirea la grădiniţă, fiecare copil îşi aşează poza de la panoul cu copii prezenţi. Un băiat va numi fetiţele- mămăruță prezente, iar o fetiţă va numi băieţii- mămăruță prezenţi. III. CALENDARUL NATURII Se lucrează pe panoul mare: - Ce zi a săptămânii este astăzi? - Cum este vremea ? - În ce anotimp suntem ? IV. ACTIVITATEA DE GRUP JOC : „Spune, arată şi tu!” Educatoarea arată pe rând părţile corpului. Un copil va denumi partea de corp indicată. Copiii imită mişcările educatoarei. V. SURPRIZA ZILEI Păpuşa Maricica a aşezat în buzunăraşul de pe panou, un şirag de mărgele confecţionat din piese geometrice. Copiii vor fi informaţi că se vor juca cu piesele geometrice şi vor confecţiona şiraguri de mărgele pentru fetiţe. VII.TRANZIŢIA Copiii o invită pe Maricica să cânte, să se joace şi să danseze împreună cu ei pe melodia „Are mama o fetiţă!”.Copiii se deplasează spre centrele de interes puse la dispoziţie în sala de grupa.La terminarea activităţii pe centre, copiii vor intona cântecul ,, Are mama o fetiţă ”. Cântecul va fi elementul de tranziţie pentru următoarea activitate, ADE. În încheierea activităţilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului şi activităţii copiilor, iar păpuşa Maricica le va dărui medalioane cerc sau patrat.

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII

DIDACTIC 1. Momentul

DIDACTICE -aerisirea sălii

organizatoric

de grupă şi

EVALUARE

asigurarea unui climat benefic pentru desfăşurarea activităţii; -pregătirea centrelor şi a materialelor 2. Captarea

Sosirea păpuşii Maricica, purtând la

necesare -explicaţia;

atenţiei

gât un şirag de mărgele confecţionat

-conversaţia;

din piese geometrice. -frontal; 3.Reactualizare Le prezint copiilor cele trei centre şi -pe centre; a cunoştinţelor

-urmăresc cu

după ce toţi copiii şi-au ocupat locul, -explicaţia;

atenţie

explic pe rând sarcinile de lucru -conversaţia;

explicaţiile

pentru fiecare centru şi anume:

date;

Centrul,,Colţul

căsuţei”-

Joc

de

-se urmăreşte

rol ,,De-a mămicile”-

realizarea

- Copiii au ca sarcină să utilizeze

corectă

corect materialele puse la dispoziţie:

sarcinilor;

păpuşi, truse de bucătărie, obiecte de îmbrăcăminte

pentru

iniţieze acţiuni simple, scurte

dialoguri,



păpuşi,



să creeze intervină

în

discuţii emiţând păreri. Centrul,,Artă” - Copiii au următoarele sarcini: Unii

a

vor

colora

şiragul

de

mărgele,

respectând modelul dat, iar alţii vor modela mărgele de diferite culori. Centrul,,Ştiinţă” - Copiii vor selecta şi vor grupa figurile geometrice după formă, apoi după culoare. Voi face o scurtă evaluare a activităţii copiilor pe centre, după care, se va face

tranziţia

spre

următoarea

activitate prin intonarea cântecului ,,Are mama o fetiţă”. 4.

Anunţarea - Copii, pentru că aţi lucrat foarte -conversaţia;

temei

frumos la centrele de activitate, v-am -explicaţia; pregătit pe măsuţe farfurioare cu materiale, iar voi o să-mi arătaţi cât de multe lucruri ştiţi despre piesele geometrice.

Pentru

început

o



aranjăm piesele geometrice într-un şir, iar apoi vom arăta păpuşii Maricica 5.

cum vom realiza şiragul de mărgele. Dirijarea Voi explica regulile jocului.

învăţării

-conversaţia;

-urmăresc şi

Câte un copil va veni şi va descoperi - explicaţia;

apreciez

în

răspunsurile

gentuţa

Maricicăi

o

piesă - demonstraţia

geometrică, o va denumi şi descrie: - exerciţiul; ,,Eu am găsit un patrat mare, de culoare roşie”. Vom realiza un şir de piese geometrice, respectând ordinea : patrat roşu, galben, albastru, cerc roşu, galben, albastru. Varianta II Copiii

descoperă

în

farfurioare

copiilor;

materialele primite şi le denumesc. - La semnalul educatoarei, vor forma pe măsuţă mulţimea de patrate, apoi mulţimea de cercuri.Doi, trei copii vor numi,

prin

încercuire,

mulţimile

formate. Varianta III: Acum,

copii,

vom

forma

cu

elementele celor două mulţimi, un şirag de mărgele. Vom ordona, pentru început, patratele, apoi cercurile, respectând ordinea culorilor. Copiii ordonează piesele geometrice după cerinţele date. - Se vor verbaliza acţiunile, utilizând termenii matematici: ,,Am format un şirag de patrate şi cercuri”...( se vor numi toate piesele din şirag) Voi face aprecieri asupra modului de

-observarea

desfăşurare a jocului logic.

modului

-Pentru că ştiţi foarte multe lucruri -explicaţia;

care

despre patrat şi cerc, haideţi să-i -demonstraţia;

realizează

arătăm

sarcinile

păpuşii Maricica, că noi -munca

suntem harnici şi pricepuţi şi ştim să individuală; înşirăm mărgele. - Copii, ce observaţi voi deosebit la piesele geometrice? - Toate piesele geometrice seamănă cu nişte mărgele pentru că au un orificiu pentru înşirat. Vom înşira pe firul de aţă toate piesele

,,mărgele”,

începând

cu

în copiii

-aprecieri;

patratul roşu, respectând ordinea în care am format şirul de piese pe măsuţă. Copiii vor confecţiona şiragul de mărgele şi vor fi ajutaţi, pe măsură ce termină lucrul, să facă nodul la firul de aţă. Lucrările vor fi afişate pe panou pentru a fi admirate de către păpuşa Maricica, iar mai târziu de către 6.

părinţi. Asigurarea Lucrările vor fi afişate pe panou. Voi -conversaţia;

feed-back-ului 7.

face

bilanţul

asupra

activităţii

desfăşurate pe parcursul întregii zile. Încheierea Voi face aprecieri asupra -conversaţia;

activităţii

-aprecieri

comportamentului copiilor, a modului

verbale;

în

-recompense.

care

au

rezolvat

sarcinile

matematice şi asupra modului de realizare a lucrărilor practice, apoi ne vom juca jocul ,,Joacă, joacă băiete!” Copiii vor primi de la Maricica un medalion patrat sau cerc.

Related Documents

I Eu Am Biruit Lumea
October 2019 13
I Am That I Am
June 2020 31
I-am
October 2019 46
I Am
May 2020 22
I Am
June 2020 25

More Documents from ""

Proiect Didactc Toamna2.docx
December 2019 17
Proiect Didactic Dpm.docx
December 2019 16
Proiect Didactic Iarna.docx
December 2019 11
Proiect Didactic.docx
December 2019 20
December 2019 15