PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus EDUCATOARE: Coita Cecilia TEMA ANUALA: „Cand, cum si de ce se intampla?” TEMA PROIECTULUI: „Toamana, anotimpul bogatiei” SUBTEMA:”E toamna iar...” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Observare TEMA ACTIVITĂŢII: “Marul si para” OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să recunoască marul si para din mai multe fructe după caracteristicile lor privind: aspectul general, structura, mărimea, culoarea, forma;
O2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două fructe;
O3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros, gust;
O4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două fructe;
O5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted, lucios, zemos,
MATERIAL DIDACTIC: DEMONSTRATIV: un mar si o para, coş cu fructe, planşă cu culesul fructelor, jetoane cu fructe,suc de mere, suc de pere DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu un mar, o para, o felie de mar şi o felie de para, şerveţel.
DEMERS DIDACTIC
Momentele
Conţinutul activităţii
activităţii
I Organizarea activităţii
Metode si
Material
procedee
didactic
Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se
coş cu fructe
vor lua următoarele măsuri:
aerisirea sălii de grupă
aranjarea meselor în careu deschis
aşezarea materialului demonstrativ la îndemâna educatoarei
aşezarea coşului cu legume pe masa din faţa copiilor
intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă
controlul ţinutei şi a poziţiei copiilor pe scăunele
explicaţia conversaţia
II Desfăşurarea activităţii
Introducerea în activitate se va face prin descoperirea materialului de sub şerveţele.
Introducerea în activitate
– Ce aveţi sub şerveţele? (un mar si o para) – Unde cresc aceste fructe? (in pom, in livada)
conversaţia
Mere si pere
– Când se recoltează aceste fructe? (se recoltează toamna)
Anunţarea temei
– Să vină cineva să spună ce fructe am pe masă (mere, pere, strugure, gutuie, nuci). Astăzi vom observa marul si para.
Observarea
1. Aspect exterior
dirijată Observaţi cele două fructe. – Ce culoare au? (marul poate fi rosu, galben verzui,
conversaţia
rosu cu galben...). Para poate fi verde, galbena, portocalie. – Ce formă au? (merele în general sunt rotunde,uneori pot fi alungite in partea de jos). Perele au o formă rotunda
explicaţia
Mere si pere
- lunguiaţă. – Care este mai moale (para sau marul?). Para este mai
observaţia
moale daca este coapta, marul este mai tare. – Cum au coaja? (netedă, lucioasă) – Ce miros au cele două fructe? (miros plăcut de mar sau para) Sinteza partiala Se face sinteza partiala referitoar la culoare, forma. Consistenta, miros
exercitiul
Se va face prin sortarea imaginilor cu fructe şi prin sortarea fructelor de pe masa educatoarei. Să vină cineva in fata grupei şi să aleaga jetoanele cu mere si pere
expunerea
– Cum le-ai recunoscut? (după formă, mărime şi culoare) Să vină altcineva în faţa clasei şi să scoata din cos merele şi perele.
problematizarea
2. Părţile componente
pere
Se vor analiza felia de mar şi si felia de para. – Ce observaţi la felia de mar? (coaja, miez, seminţe) – Dar la felia de para? (coaja, miezul, seminţe)
Felii de mere si
exerciţiul
– Ce au la fel (coaja, miezul sau seminţele?)
conversaţia
Puneţi feliile de mar si para pe şerveţelul vostru. – Ce observaţi? Au umezit servetelul?– Deci sunt Sinteza parţială zemoase,nu-i asa?
invăţarea prin descoperire
- Cum sunt aşezate seminţele? Educatoarea va tăia un mar şi o para pentru a demonstra cum sunt asezate semintele in camarutele lor, ce
jocul explicaţia
forma au, ce culoare si ce consistenta au. – Gustaţi puţin din felia de mar si de para. Ce gust au? (plăcut,dulce- acrişor) – La ce folosesc seminţele? (la înmulţirea plantei) Se face sinteza partiala referitor la partile componente Sinteza parţială
Se va face prin jocul „Am spus bine, n-am spus bine”.
conversaţia
Educatoarea va face diferite enunţuri şi copiii vor trebui să confirme sau să infirme cele spuse: Marul si para au o coajă groasă (nu, au o coajă subţire). Miezul lor este uscat.(nu, marul si para au miezul zemos). Marul si para nu au seminte.(au seminte, asezate in Sinteza finala
camarutele lor in mijlocul fructului).
conversaţia
3. Mod de întrebuinţare – Ce facem cu aceste fructe? (le mâncăm) – Ce trebuie să facem înainte de a le mânca? (să le spălăm) – Ce se prepară din mere? (compot, gem, dulceata, III Încheierea activităţii
prajitura,suc). – Ce se prepară din pere? (compot, gem, dulceata, prajitura,suc). Se va face prin evidenţierea asemănărilor şi a deosebirilor Conversatia dintre cele două fructe Vor fi antrenaţi copiii să răspundă şi vor fi ajutaţi cu întrebări: marul si para sunt fructe de toamnă, amândouă au o coajă subţire ,miez zemos, amândouă au seminţe mici, luguiete, maronii şi tari asezate in camarute la mijlocul fructului. Cele două fructe se mănâncă crude sau preparate în diferite moduri. Se vor face aprecieri asupra modului în care au răspuns copiii şi asupra disciplinei.
exercitiul
Copiii sunt anunţaţi că activitatea a luat sfârşit şi vor gusta din bulion. Se va merge în sala de mese pentru a face o salată din ardei şi roşii. Se va ieşi din sala de clasă intonând cântecul: „Toamna”
A venit pe dealuri toamna Cu vanturi si ploi. O primim cu bucurie Si-i cantam in cor: Fructe parfumate Si legume coapte In dar le primim Si ii multumim.
Au plecat si pasarele In stoluri pe sus. Vanturi, ploaie, nori si ceata Toamna ne-a adus: Fructe parfumate Si legume coapte
In dar le primim Si ii multumim.