Proiect Didactic Iarna.docx

  • Uploaded by: Otylya Coita
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic Iarna.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,752
  • Pages: 11
Proiect didactic UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus EDUCATOARE: Coita Cecilia DOMENII EXPERIENŢIALE: Limbă şi Comunicare TEMA DE STUDIU: Când,cum şi de ce se întâmplă? TEMA PROIECTULUI: „Mândru sunt de ţara mea !” TEMA SĂPTĂMÂNII: "Bine-ai venit, Moş Crăciun ! " TEMA ZILEI: ,,Sărbători de iarnă!” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată – ALA+ADE+ADP TIPUL ACTIVITĂŢII: asimilare de cunoştinţe DURATA: o zi SCOPUL : Informativ: o Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la însuşirea tradiţiilor şi obiceiurilor de iarnă Formativ: o Dezvoltarea spiritului de observaţie, a rapidităţii în gândire; o Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a sărbătorilor de iarnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea obiceiurilor şi tradiţiilor locale o Formarea și consolidarea unor abilitǎți practice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ. o Formarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; o Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive; Educativ: o Educarea unei atitudini pozitive faţă de obiceiurile şi tradiţiile strămoşeşti o Educarea capacităţii de a exprima verbal idei, opinii, sentimente proprii; o Stimularea interactivităţii şi cooperării. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: I. ADP: -

-

să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei şi în diferite împrejurări; să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg, precizându-i numele; să observe cu atenţie vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolurile adecvate şi să precizeze ziua şi luna în care ne aflăm; să comunice pe baza unei teme date; să interpreteze colindele propuse pe parcursul activităţii.

II. ALA: 1. Arta: “Ornamente pentru brăduţ” – colorare, lipire, decorare - să recunoască obiectele date; - să picteze globurile, stelele şi clopoţeii corespunzător; - să decoreze ornamentele cu diferite materiale; 2. Nisip şi apă: “Steluţe şi îngeraşi” - să realizeze din nisip şi apă îngeraşi şi stele de Crăciun; - să păstreze curăţenia la locul de joacă; - să picteze ornamentele din gips cu culorile corespunzătoare; - să lucreze cu grijă pentru a nu sparge modelele din gips; 3. Activitate gospodărească: “Covrigei pentru colindători” - să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie,manifestând creativitate în abordarea temei; - să se exprime verbal, folosind expresii adecvate acţiunii efectuate; - să realizeze din aluat covrigi pentru colindători III. ADE: DLC- Educarea limbajului Joc didactic: “Cadoul cu surprize” a) Cognitive : - să denumească imaginile ascunse în plicuri; - să despartă cuvintele în silabe ; - să numere silabele dintr-un cuvânt ; - să identifice silaba iniţială dintr-un cuvânt ; - să găsească cuvinte care încep cu aceeaşi silabă ; - să alcatuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical; b) Psiho-motorii: - să coreleze numărul de silabe cu bătaia ritmică din palme sau cu mişcarea palmei aşezată sub bărbie ; - să reprezinte grafic propoziţiile , folosind simbolul cunoscut - liniuta; c) Afectiv-atitudinale : - să manifeste interes pentru activitate ; - să aprecieze răspunsurile colegilor şi pe cele proprii DEC- Activitate practică: confecţionare: “Scara pisicii” şi “Sorcova”

-

a) Cognitive: să identifice materialele puse la dispoziţia fiecărei grupe;

-

să identifice cât mai multe soluţii pentru realizarea temei propuse; să folosească materialele puse la dispoziţie, iar prin îmbinarea optimă a acestora să finalizeze lucrarea pe tema sugerată;

b) Psiho-motrice: - să mânuiască cu grijă materialul didactic; - să se orienteze în spaţiul de lucru - să execute sarcina dată păstrând curăţenia la locul de lucru; - să păstreze poziţia corectă în timpul desfăşurării activităţii.

-

c) Afective: să aprecieze corect lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate

STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei, munca în perechi, b) Materiale didactice: a)

ALA: - ornamente din gips, acuarele, steluţe, globuri şi clopoţei din polistiren, sclipici, steluţe colorate, masa de nisip, aluat, vase de plastic, şortuleţe; ADE: - imagini, panou cu buline, tablă magnetică; steluţe şi globuleţe, panou cu bradul cu surprize - beţe, hârtie glasată, etamina, şnur colorat, brăduţi şi stele din diverse materiale BIBLIOGRAFIE: - „Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3 – 6 / 7 ani )”, M.E.C.T. – 2009 - ,,Laborator preşcolar”, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Ed. V&Integral, 2001 - „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ed. V&Integral, Bucureşti, 2005

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE 1.ADP -ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: RUTINE :  Întâlnirea de dimineaţă : 1. Primirea copiilor 2. Salutul 3. Prezenţa 4. Rutina: “Singurel mă spăl pe mâini!”-deprinderea de a se spăla pe mâini înainte de a merge la masă 5. Calendarul naturii 6. Împărtăşirea cu ceilalţi 7. Activitatea de grup 7. Momentul de igienă personală 8. Micul dejun 9. Vizita la toaletă 10. Noutatea zilei : « Sărbători de iarnă» TRANZIŢIE: « Scrisoarea lui Moş Nicolae » II. ALA –ACTIVITĂŢI LIBER ALESE: 4. Arta: “Ornamente pentru brăduţ” – colorare, lipire, decorare 5. Nisip şi apă: “Steluţe şi îngeraşi” 6. Activitate gospodărească: “Covrigei pentru colindători” III. ADE – ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:

DLC- Educarea limbajului Joc didactic: “Cadoul cu surprize” DEC- Activitate practică: confecţionare: “Scara pisicii” şi “Sorcova”

SCENARIUL ZILEI : 

ADP Întâlnirea de dimineaţă Salutul: ”Buna dimineaţa, românaşi! Am venit la grădiniţă Veseli şi cuminţi Vă salut pe toţi acum , Să pornim voioşi la drum Într-o nouă zi frumoasă Să învăţăm şi să cântăm! ” Prezenţa: -Ştiu cine sunt! Rutina: “Singurel mă spăl pe mâini”- deprinderea de a se spăla pe mâini inainte de a merge la masă. Calendarul naturii : Astăzi este ………, ……… zi din săptămână. Este luna ………….. şi suntem în anotimpul……… Avem nevoie de ……. cercetaşi pentru a se duce la fiecare fereastră din clasă. Cercetaşii ne vor spune cum este vremea afară. Împărtăşirea cu ceilalţi: Educatoarea citeşte scrisoarea trimisa de Moş Nicolae –prin care ne roagă să păstrăm vii tradiţiile şi obiceiurile de iarnă. Activitatea de grup: Se poartă discuţii referitoare la tradiţiile şi obiceiurile de iarnă din zona locală. Noutatea zilei: “Sărbători de iarnă” Tranzitie: Copiii intonează colindul “Astăzi s-a născut Hristos!” in timp ce se îndreaptă spre centrele de interes.



ALA -Jocuri şi activităţi liber alese

Arta: “Ornamente pentru brăduţ” – colorare,lipire,decorare Sarcina: - pictarea corespunzătoare a unor globuleţe, steluţe şi clopoţei; - decorarea ornamentelor cu diferite materiale; Nisip şi apă: “Steluţe şi îngeraşi” Sarcina: -realizarea din nisip şi apă a unor îngeraşi şi stele de Crăciun; Activitate gospodarească: “Covrigei pentru colindători” Sarcina: - realizarea din aluat a unor covrigei pentru colindători. Tranziţie: Copiii vor cânta colinde în timp ce împodobesc bradul de Crăciun din sala de clasă cu ornamentele realizate de ei. 

ADE - Activităţi pe domenii experienţiale

1. DLC- Educarea limbajului Joc didactic: “Cadoul cu surprize” a) Sarcina didactică: -aflarea numărului silabelor dintr-un cuvânt -identificarea sunetelor iniţiale -alcătuirea de propoziţii şi reprezentarea grafică a propoziţiilor.

b) Elemente de joc: surpriza, aplauzele, întrecerea, recompensele c) Regulile jocului: -denumirea obiectului din imaginea ascunsă în plic şi despărţirea în silabe a cuvântului respectiv; -un alt copil formează propoziţii cu cuvântul respectiv şi reprezintă grafic propoziţia Tranziţie: versuri ritmate. DEC- Activitate practică: confecţionare: “Trăistuţa colindătorului” şi “Sorcova” Sarcina: realizarea din hârtie glasată, creponată şi din alte diverse materiale a unei sorcove şi a unei trăistuţe.

DEMERS DIDACTIC Nr crt 1

Secvenţa didactică

Conţinut ştiinţific

Moment organizatoric

2.

Captarea atenţiei

-Se amenajează spaţiul grupei pentru începerea activităţii pe patru centre de interes -Se pregăteşte materialul didactic pentru activitatea de grup din cadrul Întâlnirii de dimineaţă şi pentru lucrul pe centre de interes. Se realizează prin citirea scrisorii de la Moş Nicolae.

3.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

4.

Dirijarea învăţării

Se realizează în cadrul Întâlnirii de dimineaţă, la Noutatea zilei: Sărbători de iarnă Tranzitie: Colindul “Astăzi s-a născut Hristos” ALA: Arta: “Ornamente pentru brăduţ” – colorare, lipire, decorare Nisip şi apă: “Steluţe şi îngeraşi” Activitate gospodărească: “Covrigei pentru colindători” Se explică copiilor, în cadrul fiecărui sector, sarcinile pe care le au de indeplinit. Copiii vor lucra, îndrumati în permanenţă de educatoare, în grupuri, la centre de interes. Pe fiecare sector se realizează evaluarea lucrărilor. Tranzitie: Copiii vor cânta colinde în timp ce împodobesc bradul de Crăciun din sala de clasă cu ornamentele realizate de ei.

Strategii didactice

Evaluare

Expunerea conversaţia explicaţia

Observarea copiilor

Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Lucrul in perechi Munca individuală

Răspunsurile copiilor

Observaţia Explicaţia Demonstraţia

Analiza produselor activităţii

5. Obţinerea performanţei

6.

Asigurarea feed-back-ului

ADE: DLC – Joc didactic: Cadoul cu surprize -Se prezintă jocul: În plicuri colorate se află imagini ascunse. -Se explică şi se demonstrează jocul: -Un copil va trebui să aleagă din plicurile colorate o imagine. -Va denumi ce este desenat. -Cuvântul spus va fi despărţit în silabe. -Se va spune numărul de silabe. -Un alt copil va da exemplu de un alt cuvânt ce începe cu acelaşi sunet. -Se va forma o propoziţie cu cuvântul reprezentat în imagine. -Propoziţia va fi reprezentată grafic. Executarea jocului de probă: Un copil va desfăşura jocul de probă verificând în ce mod copiii au înţeles regulile jocului. Desfăşurarea jocului: -Se respectă regulile jocului. -Se solicită cât mai mulţi copii. Complicarea jocului : -Se împarte grupa în două subgrupe: grupa steluţelor şi a clopoţeilor. -Jocul se va desfăşura sub formă de concurs. -Câştigă echipa care acumulează cele mai multe bile roşii.

Exerciţiul Conversaţia

Analiza răspunsurilor copiilor

Eplicaţia Demonstraţia Exerciţiul

Aprecierea răspunsurilor copiilor cu bile roşii

Tranziţie: - prin versuri ritmate 7.

Asigurarea

Converaţia

retenţiei şi a transferului

8.

Evaluarea activităţii

DEC: Confecţionare de sorcove şi trăistuţe pentru colindători. -Se realizează două grupe :  prima echipă va confecţiona trăistuţe pentru colindatori  a doua echipă va confecţiona sorcove. - Pe masa de lucru a fiecărei grupe se vor afla materialele necesare activităţii practice: brăduţi şi steluţe din material textil, trăistuţa din etamină, crenguţe de lemn, flori din hârtie creponată, fâşii de hârtie creponată. -Se realizează de către copii intuirea materialului şi observarea fiecărui model pe care îl au de executat -Educatoarea va explica modul de confecţionare a lucrării. -Se solicită un copil de la fiecare măsuţă să repete etapele de lucru. -Se reactualizează cerinţele privind corectitudinea şi acurateţea lucrărilor, cooperarea între copii. -Se realizează exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor -Se trece la realizarea propriu-zisă a modelului. -Cadrul didactic îi îndrumă, stimulându-le încrederea în forţele proprii şi încurajându-i. -Se lucrează în cântec de colinde. -Una din echipe, în faţa clasei, îsi va prezenta lucrările. -Cealaltă echipă va analiza lucrările grupei ţinând cont de criteriile de evaluare: folosirea materialelor puse la dispoziţie, creativitate, finalitate, etc -Cea de-a doua echipă va fi evaluată de prima echipă după criteriile de evaluare.

Explicaţia

Aprecieri verbale Exerciţiul Munca individuală

Conversaţia

9.

Încheierea activităţii

-Se cere fiecărei grupe să interpreteze obiceiul de iarnă specific lucrărilor realizate: grupul cu trăistuţe să colinde, iar grupul cu sorcove să sorcovească. -Copiii vor primi la sfârşit recompense.

Interpretarea

Aprecieri verbale şi recompense

Related Documents


More Documents from "Danisia Frasina"

Proiect Didactc Toamna2.docx
December 2019 17
Proiect Didactic Dpm.docx
December 2019 16
Proiect Didactic Iarna.docx
December 2019 11
Proiect Didactic.docx
December 2019 20
December 2019 15