PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus EDUCATOARE: Coita Cecilia NIVELUL/ GRUPA : II – Grupa mare TEMA : CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM TEMA PROIECTULUI : ROMÂNIA-I ŢARA MEA! ACTIVITATEA: Activitate practică TEMA ACTIVITĂŢII : Hora româncuţelor MIJLOC DE REALIZARE: - confecţie SCOPUL : Dezvoltarea simţului practic şi estetic; Consolidarea deprinderii de a lipi şi a realiza o lucrare practică cu diferite materiale OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Să combine seminţele , aşezâdu - le în straturi distincte;
Să folosească corect tehnicile de lucru folosite anterior: lipire, asamblare;
Să găsească utilitate obiectelor realizate;
Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau lucrările altora
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe, individual STRATEGII DIDACTICE:
METODE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei
RESURSE MATERIALE: hartă, carioca, 3 panouri, sticluţe mici,, boabe de porumb, gseminţe de frâu, orez, fasole, loarea soarelui, rochiţe albe decupate din hârtie, fâşii de hârtie glasată roşie, galbenă şi albastră, aracet, lipici, CD-player, CD-uri cu muzică.
RESURSE TEMPORALE: -30 -35 minute
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învăţământul preşcolar-2009 Activitatea integrată din grădiniţă-2008 Antologie de proiecte tematice pentru activităţi integrate– Ed. Diana 2009 Laborator preşcolar, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu , Ed. V & Integral Activități practice pentru preșcolari”, Editura Aramis Print, București,2005; Silvia Breban ,E. Goncea ,G. Ruiu , M. Fulga –Ghid metodic „Metode interactive de grup”
DEMERS DIDACTIC Conţinutul ştiinţific
Evenimetul didactic 1. Captarea atenţiei
Strategii didactice
Evaluare
Se realizează prin prezentarea hărţii pe care au primit-o dimineaţă de la fetiţa fără
Stimularea
ţară.
interesului pentru
“ Harta este tristă pentru că nu are românaşi şi româncuţe care să o
activitate
înconjoare, fapt pentru care am hotărât să facem noi nişte păpuşi din sticluţe de plastic, să le umplem cu bogăţiile patriei (porumb, orez, grâu, fasole, seminţe de floarea soarelui), să le îmbrăcăm în rochiţe tricolore, să le punem pălăriuţe asortate, pregătind astfel harta completă pentru sărbătoarea ce va urma, Ziua de1 decembrie – Ziua României.” 2.Anunţarea
Astăzi la activitate practică vom lucra pe
temei şi a
patru sectoare urmând ca la final să
obiectivelor
obţinem din lucrări „Hora româncuţelor”:
Explicaţia
Sector l – „Harta româncuţelor”
Conversaţia
Sector2- „Româncuţe din sticluţe”
Observarea comportamentului non-verbal.
Sector3- „Catrinţe pentru româncuţe " Sector4- „ Baticul româncuţei" 3. Desfăşurarea activităţii
Observarea
Intuirea materialului didactic:
Se va intui materialul didactic: sticluţe de plastic transparente, seminţe de floarea
comportamentului Explicaţia
Aprecierea
soarelui, porumb, orez, grâu, fasole, hârtie glasată lipici, rochiţă albă decupată,
non-verbal.
Demonstraţia
modului de lucru
pălăriuţe colorate.
Explicarea modalităţii de realizare a activităţii practice
Voi explica şi demonstra modul de lucru, etapele realizării lucrării: trebuie să umplem sticluţele cu bogăţii, seminţe diverse de pe măsuţe, să lipim tricolorul pe rochiţele gata pregătite, să îmbrăcăm sticluţele cu rochiţele tricolore şi să le aşezăm pe cap baticuri tricolore. Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a musculaturii mici a mâinilor („Plouă, cântăm la pian, frământăm aluatul, închidem şi deschidem evantaiul, stoarcem rufele”)
Desfăşurarea
activităţii practice: Copiii vor începe lucrul. Educatoarea va da indicaţii individuale şi colective dacă va fi cazul. Fiecare copil realizează
Exerciţiul
lucrarea în funcţie de materialele pe care le are,comunicând cu colegii de echipă.
Exerciţiul
Se va pune accent pe aspectul estetic al lucrărilor . Se controlează modul de lucru al copiilor şi se dau indicaţii acolo unde este cazul . Educatoarea supraveghează toate sectoarele urmărind buna desfăşurare a activităţii . Se va asigura un fond muzical adecvat . Educatoarea va motiva importanţa acestei activităţi şi va stimula interesul copiilor pentru a lucra şi pentru a finaliza lucrările. 4.Evaluarea
Pe o măsuţă, în faţa clasei, va fi harta ţării împodobită de copii cu flori. Conturul va
Conversaţia
fi cu panglică tricoloră, iar pe margine vor fi aşezate „româncuţele”, care vor forma o horă a bucuriei. Se vor face aprecieri globale şi individuale cu privire la modul în care copiii au îndeplinit sarcinile primite.
Turul galeriei
Aprecierea modului de lucru Analiza produselor activitatii.
Educatoarea îi invită pe copii să iasă din sala de grupă: „Rândul iute să-l formăm Şi spre baie ne-ndreptăm!”