PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus EDUCATOARE: Coita Cecilia NIVELUL/ GRUPA : II – Grupa mare TEMA : CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM TEMA PROIECTULUI : ROMÂNIA-I ŢARA MEA! ACTIVITATEA: Educaţie pentru societate TEMA ACTIVITĂŢII : Colţ de lume minunat MIJLOC DE REALIZARE: - joc didactic SCOPUL : Stimularea şi dezvoltarea sentimentelor de dragoste şi respect pentru ţara şi poporul din care fac parte; Consolidarea şi sistematizarea unor cunoştinţe despre ţara, frumuseţile, bogăţiile şi însemnele acesteia; OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
să precizeze care este numele ţării, denumirea locuitorilor, culorile steagului românesc; să denumească însemnele naţionale prin cuvinte corespunzătoare (stema, steagul, sigiliu, imnul României);
să exprime în propoziţii corect formulate ceea ce ştiu despre trecutul ţării;
să formuleze în mod conştient propoziţii despre frumuseţile ţării descoperite pe feţele cubului;
sa asocieze culorile din steag cu anumite elemente din natură;
SARCINA DIDACTICĂ: Copiii vor răspunde corect cerinţelor sau întrebărilor adresate (recunoaşterea culorilor steagului tricolor,compararea cu alte steaguri, recitarea unei poezii, descrierea hărţii şi a stemei)
REGULILE JOCULUI: Copiii vor fi împărţiţi în două grupe. Câte un copil de la fiecare grupă va extrage câte o bilă care conţine probele. Vor răspunde la întrebări clar, concis, vor asambla puzzle,vor recita. ELEMENTE DE JOC: surpriza, mânuirea materialelor, aplauze, aruncarea zarului,recompense. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual STRATEGII DIDACTICE: 1. METODE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,problematizarea, cubul, puzzle,piramida 2. RESURSE MATERIALE: puzzle , plicuri cu probe, sac tricolor, jetoane cu imagini specifice sărbătorilor naţionale, tablă magnetică, litere magnetice de tipar, baloane şi buline roşii, galbene şi albastre, zar cu imagini, steguleţ magic, , hartă, carioca, panouri, jetoane pentru metoda Piramida 3. RESURSE TEMPORALE: -30 minute BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învăţământul preşcolar-2009 Activitatea integrată din grădiniţă-2008 Antologie de proiecte tematice pentru activităţi integrate– Ed. Diana 2009 Revista învăţământului preşcolar” ,nr. 1-2-3-4/2010 , Bucureşti 2010 Laborator preşcolar, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu , Ed. V & Integral
DEMERS DIDACTIC
Evenimetul
Conţinutul ştiinţific
didactic 1. Captarea atenţiei.
Strategii didactice
Evaluare
Se realizează cu ajutorul scrisorii şi a darurilor aduse de fetiţa îmbrăcată în costum popular românesc. Aceasta îi roagă pe copii să îi demonstreze că ştiu multe lucruri despre obiceiurile, cultura, limba, tradiţiile care definesc portretul spiritual al poporului român, precum şi despre evenimente importante din trecutul ţării noastre (Ziua Naţională, Ziua Unirii, alte evenimente tradiţionale) şi le propune un
Stimularea interesului pentru activitate
joc pe care îl vor desfăşura cu ajutorul darurilor aduse de ea. Educatoarea scoate din trăistuţa specific ţărănească darurile (un săculeţ tricolor, un zar, un bol plin cu bile ce conţin diferite sarcini, o hartă). 2. Anunţarea
Se prezintă tema activităţii :„Colţ de lume
temei si a
minunat " Copiii trebuie să răspundă la
comportamentului
obiectivelor.
cerinţele aflate pe bileţelele din bilele
verbal si
Observarea
extrase,fiind organizaţi în două echipe.
nonverbal
Pentru a câştiga trebuie să fie foarte atenţi, să se ajute între ei şi să răspundă corect la cerinţele probelor. 3.Prezentarea
Înainte de a începe jocul vreau sa-mi
conţinutului
răspundeţi la câteva întrebări :
si reactualizarea
- Cum se numeşte ţara noastră?
cunoştinţelor.
- Cum se numesc locuitorii ţării?
conversaţia
Aprecierea verbală
- Ce suntem noi? Copii sunt împărţiţi în două echipe 4.Dirijarea
Voi explica regulile jocului : copilul atins
Conversaţia
învăţării
de steguleţul fermecat va alege o bilă . Voi
Explicaţia
citi cerinţa iar echipa din care aparţine copilul va răspunde la ea.
Demonstraţia Exerciţiul
Observarea comportamentului
Răspunsul corect va fi recompensat cu un
verbal si non-
steguleţ. Sarcinile vor fi cele aflate pe
verbal
bileţele. Pentru fiecare sarcină rezolvată corect se va acorda câte un steguleţ pe panou .Echipa care adună cele mai multe puncte câştigă concursul.
Joc demonstrativ: - printr-o ghicitoare: „Cine se urca pe catarg /Ca sa fluture in larg?”(steagul) Executarea jocului de probă îi va ajuta pe copii să înţeleagă şi să se familiarizeze mai bine cu regulile jocului .La semnalul :”Steguleţ fermecat arată-ne îndată copilul ce va răspunde !” - va începe jocul 5. Obţinerea
-executarea jocului de catre copii:
performanţei
PROBA 1: „Raspunde repede si bine”
Care sunt culorile steagului ţării noastre?
Care sunt însemnele ţării noastre?
Cum se numesc locuitorii ţării?
Pe ce dată sărbătorim Ziua României?
Ce alte steaguri mai cunoaşteţi?
Cu ajutorul hărţii spuneţi ce forme de relief are ţara noastră?
Ce locuri din ţara noastră aţi
Exerciţiul Jocul Conversaţia
vizitat?
Care sunt strămoşii noştri?
PROBA 2:”Puzzle”
Exerciţiul Puzzle
Harta Romaniei;
Aprecieri verbale
Stema tarii
Raspunsurile corecte vor fi rasplatite cu cate
PROBA3:”Copiii României, artiştii de Exerciţiul
mâine” IUBESTE-ŢI ŢARA ! de Andrei Ciurunga Oriunde-ai merge pe pământ, Oricâte ţări ai colinda N-ai sa găseşti un loc Mai sfânt ca ţara mea. Sunt mări în zare de smarald Şi munţi cu creste ca-n povesti, Dar nicăieri un cuib Mai cald, n-ai să găseşti!
Copile minunat altoi,
un stegulet
Urmaş al puilor de lei Iubeşte-ţi ţara de eroi Şi fii ca ei! PROBA 4:”Cubul”( câte 3 sarcini pentru fiecare grupă): Compară: steagul României cu cel al
Cubul
Aprecieri verbale
Conversaţia Exerciţiul
Franţei; Descrie:drapelul ţării( spune cum este) sau stema: Asociază:culorile din steag cu anumite elemente din natură: Aplică:”Cântaţi o strofă din imnul României!: Analizează:comportamentul copiilor care dansează o horă sau locul de amplasare al drapelului: Argumentează:”Ţara noastră este frumoasă!” 6. Retenţia şi
PROBA 5:
transferul
Complicarea jocului:PIRAMIDA
Aprecieri verbale Conversaţia
1. Cum se numeşte ţara unui
Piramida
român?(pe o planşă este scris cuvântul ROMÂNIA); 2. Frumuseţile şi bogăţiile ţării noastre!; 3. Culorile steagului românesc; 4. Însemnele ţării(steag, stemă, imn, sigiliu)
7. Evaluarea
Se fac aprecieri individuale şi globale cu
Exerciţiul
privire la modul în care copiii şi-au îndeplinit sarcinile. Copiii numără steguleţele pentru a vedea care echipă a câştigat . Tranziţie. „Drag mi-e jocul românesc” „Românaşi şi româncuţe Daţi fuguţa la măsuţe!”
Aprecieri finale, individuale si colective.