PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus EDUCATOARE: Coita Cecilia ACTIVITATEA: cunoaşterea mediului TEMA: Cine are un cartonaş potrivit? TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare FORMA DE REALIZARE: joc didactic SCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea cunoştinţelor despre flori, fructe şi legume de toamnă, precum şi despre culorile cunoscute anterior; educarea spiritului de observaţie şi a rapidităţii în acţiune; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să asculte cu atenţie regulile jocului; Să identifice imaginea de pe jetonul primit; Să denumească imaginea de pe jeton, categoria căreia îi aparţine (fruct, legumă, floare), precum şi culoarea acesteia; Să respecte regulile jocului; Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată; METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: pentru fiecare copil câte 2-3 cartonaşe cu fructe, legume, flori de toamnă. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii DURATA: 15 minute REGULILE JOCULUI: copiii ridică numai cartonaşul care are elementul corespunzător cerinţei formulate de educatoare. Cel care a ridicat primul cartonaşul va denumi elementul de pe carton şi va preciza culoarea acestuia. ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, recompensa. SARCINA DIDACTICĂ: găsirea cartonaşului potrivit cerinţei formulate.
DEMERS DIDACTIC EVENIMENTUL
CONŢINUTUL
DIDACTIC
ŞTIINŢIFIC
Moment organizatoric
EVALUARE STRATEGIA
INSTRUMENTE ŞI
DIDACTICĂ
INDICATORI
Pregătirea materialului
-frontal
Observarea
necesar activităţii.
-jetoane cu flori,
comportamentului
Aşezarea scăunelelor şi
fructe, legume;
copiilor.
a măsuţelor în formă de careu. Se împart copiilor câte 2-3 cartonaşe cu fructe, legume, flori de culori diferite, dar cunoscute de copii. Captarea atenţiei
Surpriza va fi un ursuleţ: - conversaţia Moş Martin care se pregăteşte pentru iarnă şi care a strâns multe fructe şi legume şi care vrea să ştie dacă şi copiii cunosc fructele, legumele şi florile strânse de el.
Reactualizarea
Discut cu copiii despre
structurilor anterioare
anotimpul toamna,
-conversaţia
Chestionar Analiza răspunsurilor.
caracteristicile acestuia şi muncile specifice. Anunţarea temei şi a
Anunţ tema jocului:
Conversaţia,
obiectivelor
Cine are un cartonaş
explicaţia
potrivit?, obiectivele activităţii şi regulile jocului în termeni accesibili copiilor. Dirijarea învăţării
Se va desfăşura jocul de -jocul
Chestionare
probă pentru a vedea
-exerciţiul
dacă copiii au înţeles
-frontal şi
regulile jocului. Jocul se individual
Aprecieri verbale.
va desfăşura în felul următor: Eu voi exprima o cerinţă simplă: „Ursuleţul Moş Martin doreşte să pună la el în vază tufănele. Cine are cartonaşul potrivit?” Copiii vor căuta printre cartonaşele lor, iar cei care au o imagine reprezentând o tufănică, indiferent de culoare o vor ridica şi va răspunde cine a ridicat primul cartonaşul. Acesta va preciza ce este tufănica şi ce culoare are. Jocul continuă cu formularea altor cerinţe: ”Ursuleţul vrea să facă un compot de mere. Cine are un cartonaş potrivit?” sau „Ursuleţul vrea să facă o supă de roşii. Cine are un cartonaş potrivit?” Jocul va continua cu alte fructe şi legume. Evaluare
Voi cere copiilor să ridice cartonaşele care au desenate pe ele mere
-conversaţia
Chestionar oral
roşii, sau struguri verzi, sau pere galbene, sau ardei verzi, etc. Încheierea activităţii
La final Ursuleţul Moş Martin va face aprecieri generale şi individuale şi va împărţi drept recompensă copiilor câte o felie de măr strânsă de el pentru iarnă.
conversaţia
Aprecieri verbale