Proiect didactic Unitatea de învãţãmânt: Şcoala Gimnazială nr. 1 Dobrin Profesor: Varga Istvan Attila Clasa: a VIII-a Data: 06 XII 2017 Unitatea de învãţare: ŢĂRILE ROMÂNE ŞI STATELE VECINE ÎNTRE DIPLOMAŢIE ŞI CONFRUNTARE Lecţia: Anul 1600 - Mihai Viteazul; Tipul lecţiei: mixtã Competenţe generale: 1 şi 2 Competenţe specifice: 1.1., 3.1., 3.3. şi 3.4. Obiective operaţionale:
Cognitive O1: Definirea unor concepte O2: Identificarea de termeni, relaţii, procese O3: Ierarhizarea unor relaţii, fenomene
Formative: O7: Interpretarea datelor referitoare luptele lui Mihai Viteazu şi semnificaţia unirii din 1600.
Atitudinale: O11: Formularea aprecierilor obiective despre rolul jucat de Mihai Viteazu în istoria ţărilor Române şi in viaţa noastră cotidiană; Evaluarea : formative-ameliorativã Obiective ale evaluãrii
Cognitive:
o
Oe1: să operaze cu noţiunile şi conceptele: (din lecția de zi- care sunt prevăzute în programă și cu cele verificate din lecția anterioară) Formative:
Oe3: să formuleze puncte de vedere argumentate despre/ cu privire la efectele unor evenimente din trecut asupra prezentului; Atitudinale: Oe4: să manifeste o atitudine de înţelegere a rolului istoriei ca predicţie a schimbărilor prin raportare la contemporaneitate
Oe5: să înţeleagă că trecutul are influenţă continua asupra prezentului şi deci a viitorului. La fel cum şi prezentul are şi va avea efect asupra viitorului Valori şi atitudini vizate: - Gândire critică şi flexibilă - Relaţionare pozitivă cu ceilalţi Strategii: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă Metode: Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, M3-conversaţia euristică Interactive: M4-învăţarea prin descoperire M5-comparaţia M6- lucru cu harta şi textul istoric Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevilor, fişă de lucru Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală Resurse: - Umane- clasa a VIII-a - De timp- 50’(timp real 25 min) - Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã -m2: Macroproiectarea didacticã - Manuale: - izvoare narative:
Demers didactic Secvenţele didactice
Conţinut Obiective Activitatea profesorului Activitate Re Res Evaluar uri vizate operaţion a elevului s. . e ale M Pro at c
Moment organizatoric
-absenţe -organizeazã materialele şi clasa -creeazã un climat cooperant
-rãspund cerinţelor -pregãtesc materialel e solicitate -se aşeazã la locurile indicate
Reactualizarea -noţiuni obiectivel -solicitã opinii despre cunoştinţelor/eva şi e importanţa conţinuturilor elaboreazã luare concepte evaluãrii studiate rãspunsuri Cruciade -subliniazã ideea de târzii – progres a romanizării mişcări poporului autohton, prin antiadaptarea limbii latine şi a otomane culturii romane + influneţele primite de la --Mircea popoarele migratoare; cel -accentueazã algoritmul Bătrân cauzã efect a romanizării + migrare – adoptarea unor -Iancu de noi caracteristici; Hunedoar a -evalueazã rãspunsurile -mediazã opiniile -Ştefan cel Mare şi Vlad Ţepeş
Evocare
Dobândirea de noi cunoştinţe
Titlul lecţiei Anul 1600 Mihai Viteazul;
-titlul lecţiei
-noteazã pe tablã titlul lecţiei -vor afla despre, ce au insemnat cruciadele târzii şi care a fost rolul voievozilor români în aceastea.
concepte+ -Asigurã: ob a) cunoaşterea/receptarea/î evaluarii nvãţarea Anul -defineşte 1600 -investigheazã Mihai -identificã şi ierarhizeazã Viteazul -identifica, enumerã, -noţiuni, formuleazã b) înţelegerea noilor Unirea conţinuturi Principate
frontalã obs. sistemat icã
-noteazã în caiete titlul lecţiei
-definesc valorificâ nd achiziţii aanteriaor e investighe azã sursele
-fişe de lucru exerciţi ul obs sistemat icã
lor – conţinutu ri Context Lupta antiotoma nă la sfârşitul secolului XVI Politica antiotoma nă şi sfânta alianţă
Evaluarea
-explicã -interpreteazã , demonstreazã c) analiza -identificã, analizeazã, -comparã, deduce d) sinteza -formuleazã -relateazã, proiecteazã, d) Aplicarea - solicita elevilor exemple cu privire la efectul venirii maghiarilor asupra vieţii lor cotidiene.
-identificã demonstre azã prin prezentare a rezultatelo r investigaţi ei -explicã pe baza algoritmul ui cauzã efect interpretea zã oferind argumente interpretea zã formulând opinii -comparã
-Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, decide/noteazã
-se raporteazã la aprecieri
verificar e frontala orala