PROIECT DE LECTIE
Profesor: Varga Istvan Attila Data: 1-XI-2018 Clasa: a VIII-a Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica Unitatea de invatare: Autoritatea Tipul lectiei: de achizitionare de noi cunostiinte Titlul lecţiei: Autoritatea în spațiul privat și în spațiul public Obiective cadru: Conştientizarea necesitaţii unor valori morale pentru o buna relaţionare în societate în ansamblu. Obiective de referinţa: -
Dezvoltarea capacitatii de intelgere a existentei unor valori morale;
-
Dezvoltarea capacitatii de adoptare a acestor valori;
Obiective operationale cognitive: -
Definirea şi inţelegerea unor concepte;
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: - să cunoască semnificaţia unor cuvinte; - să poată opera in plan verbal şi mental cu termenii respective; Obiective operaţionale afective: -
să participe cu interes la lecţie;
-
să comunice eficient cu profesorul;
Strategii didactice: -
metode si procedee: conversatia, observatia, lectura;
-
mijloace tehnice si materiale didactice: text literar;
Resurse didactice: -
materiale: spaţial şcolar, timpul de lucru 45 de min;
-
umane: colectivul de 8 elevi;
-
informaţionale: manuale;
Din punct de vedere al capacităţilor de invăţare cls. a VII-a A este formată din 7 elevi, fiind impărţită pe trei grupe de dezvoltare: -
grupa de dezvoltare: 3 elevi
-
grupa de ameliorare: 2 elevi
-
grupa de recuperare: 3 elevi
Bibliografie: Programa şcolara "Cultura civica" Bucuresti 2009 Manuale de Cultură civică cls a VIII-a.
Etapele lectiei
Continutul activitatii didactice
Resurse didactice
strategii
materiale
Moment organizatoric
Profesorul şi clasa se pregătesc pentru desfasurarea în bune condiţii a lecţiei. -
se face prezenţa
-
se pregătesc materialele necesare
explicatia
clasa
umane
elevii
-
Reactualizarea cunostiintelor
se stabilesc liniştea şi ordinea
Profesorul sondeaza cunostiintele elevilor în ceea ce priveşte activitatea orelor anterioare, într-o atmosferă cât mai familiară, lipsită de senzaţia evaluării.
conversaţia clasa elevii
Captarea atentiei
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Elevii vor fi anunţaţi că vor descoperi idei interesante, pe care le cunosc şi le practica în viaţa de zi cu zi, idei ce au rolul de a le imbunătăţii comportamentul lor ajutandu-i să dobândeasca o imagine pozitiva.
Explicatia, observarea,
Profesorul anunţă elevii că în cadrul acestei ore, despre cum apare autoritatea în viaţa noastră de zi cu zi, fie vorba despre familie sau şcoală;
Brainstorming
planse
Frontala si individualizata
conversatia
Tabla
Fro ntal
şi
Formative orala
explicaţia
Prezentarea noului conţinut şi dirijarea invăţării
Li se inscribe pe tablă cuvintele cheie : Privat şi Public
După care se adresează rugămintea să prezintă grupurile care pot fi considerate private – personale şi cele care pot fi considerate publice; După care se porneşte o discuţie referitor la organizarea familiei cine deţine autoritatea în
explicatia
Planse
Frontal a si individ ualizat a
Formative orala
cadrul familie; Se face o scurtă expunere a evoluţiei de la matriarhie la patriarhie şi în present egalitatea de sex;
Asigurarea feedbackului
Se discuta pe marginea unor afirmaţii referitoare la relaţii importanţa autorităţii în familie şi în şcoală:
conversatia
Fise de lucru
evaluarea
Se realizează prin observaţie
Munca independenta, explicatia
Fisa de evaluare
Sumativa orala
Individ uala
Sumativa scrisa