AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA SK LAKSAMANA
Mata Pelajaran dan Kelas Tarikh Tema/ Tajuk
Masa Standard Kandungan
Bahasa Malaysia Tahun 5 27.08.2018 Tema: Patriotisme dan Kewarganegaraan Unit 19: Tanggungjawab Kita Tajuk: Tahun Melawat Malaysia 1030-1130 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang sesuai.
Objektif
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Mengujarkan peranan mereka untuk menjayakan Tahun Melawat Malaysia dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang sesuai. Tatabahasa: Sintaksis – binaan ayat Morfologi – kata kerja transitif
Sistem Bahasa Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Kemahiran Bernilai Tambah Bahan Bantu Belajar (BBB)
Pengetahuan Sedia Ada
Ilmu: Pelancongan Nilai : Bertanggungjawab, kerjasama, keyakinan Kecerdasan Pelbagai (KP) Kemahiran Cara Belajar (KCB) Kemahiran Berfikir (KB) Buku teks Laptop Pembesar suara Peta buih Murid diandaikan pernah: Mempelajari tajuk tentang Tahun Melawat Malaysia.
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Contoh soalan a. Apakah keistimewaan negara kita? b. Mengapakah banyak pelancong datang ke Malaysia? Induksi set (5 minit)
Teknik Soal Jawab KB Menghubung kait KP Verbal Linguistik
Jangkaan Jawapan a. Malaysia mempunyai pelbagai tarikan tempat menarik. b. Terdapat kepelbagaian kaum dan bangsa, tempat tarikan yang cantik dan bersih serta masyarakat yang peramah. Teks `Tahun Melawat Malaysia’ Rujuk buku teks halaman 146
Langkah 1 (15 minit)
1. Guru menunjukkan kepada murid video tentang keistimewaan negara Malaysia. 2. Murid menonton dan memahami video tersebut. 3. Guru dan murid bersoal jawab tentang video. 4. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan tajuk pelajaran hari ini iaitu `Tahun Melawat Malaysia’.
Contoh Penerangan a. Tahun Melawat Malaysia merupakan sebuah program khas yang diadakan untuk menarik
BBB Laptop Pembesar suara
1. 2.
Murid diminta untuk membaca dan memahami teks `Tahun Melawat Malaysia’ secara mentalis. Guru memberi penerangan kepada murid tentang teks tersebut dengan menerapkan nilai tanggungjawab kepada murid untuk menjayakan Tahun Melawat Malaysia.
Teknik Penerangan KB Menghubung kait KCB Kemahiran Mendengar Kemahiran Bertutur
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)
Langkah 2 (20 minit)
Langkah 3 (15 minit)
pelancong ke Malaysia. b. Program ini berjaya meningkatkan industri pelancongan Malaysia. c. Setiap rakyat Malaysia berperanan untuk menjayakan program ini. Contoh peranan untuk menjayakan Tahun Melawat Malaysia a. Sentiasa bersikap peramah dan mesra dengan pelancong. b. Menjaga tingkah laku dan bersikap positif ketika bertemu dengan pelancong. c. Menjaga dan membaiki tempat lawatan pelancong.
Contoh ayat a. Kita mesti memberi layanan mesra kepada pelancong yang memerlukan perkhidmatan kita. b. Amalan bersopan
BBB Buku Teks KP Verbal Linguistik
1. Secara kumpulan, murid diminta untuk berbincang tentang peranan bagi menjayakan Tahun Melawat Malaysia yang akan datang. 2. Hasil perbincangan peranan hendaklah ditulis dalam bentuk peta buih. 3. Wakil setiap kumpulan diminta untuk mengujarkan peranan-peranan mereka sebagai rakyat Malaysia.
Teknik Perbincangan KB Mengenal pasti Menghubung kait BBB Peta buih KP Verbal Linguistik Nilai Keyakinan Kerjasama
Pentaksiran 1. Pengayaan – murid diminta membina 3 ayat berdasarkan kata kerja transitif yang terdapat dalam teks ‘Tahun Melawat Malaysia’. 2. Pemulihan – murid menyatakan 3 maksud
KCB Kemahiran Menulis KB Menjana Idea
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)
santun perlu diterapkan semasa bercakap dengan pelancong. c. Rakyat Malaysia perlu menjaga kebersihan kawasan sekeliling supaya negara kita bersih dan indah. Penutup kognitif dan sosial
rangkai kata berdasarkan gambar.
BBB Buku Teks
1. 2.
Penutup (5 minit)
1. Rumusan tentang isi pelajaran hari ini: Tahun Melawat Malaysia’ Peranan murid Penerapan nilai
Nilai Keyakinan
3.
Murid dan guru merumuskan semula tentang teks `Tahun Melawat Malaysia’. Murid diminta untuk menyebut semula peranan mereka untuk menjayakan Tahun Melawat Malaysia. Guru menerapkan nilai tanggungjawab dalam diri murid-murid untuk menjaga negara Malaysia.
Teknik Sumbang Saran KB Merumus KP Interpersonal Nilai Tanggungjawab
AMALAN PROFESIONAL – PRAKTIKUM FASA 1 SK LAKSAMANA (SALASIAH BT ABD SAID, PISMP BMM JUN 2016)
REFLEKSI
Kekuatan
Kelemahan
Penambahbaikan