RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 Tarikh
: 14 September 2018
Masa
: 7.50 hingga 8.50 pagi
Tahun
: 4 Bakti
Bilangan Murid
: 28 orang
Tema
: Ekonomi berwawasan
Tajuk
: Sumber pendapatan
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang jelas.
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas, dan intonasi yang betul menggunakan ayat yang betul mengandungi wacana.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. ii.
Menyatakan maklumat yang terdapat dalam bahan secara lisan. Bercerita dengan menggunakan ayat yang mengandungi wacana dengan tepat.
SISTEM BAHASA i.
Kosa kata: kewangan, wang saku, biasiswa
ii.
Sebutan dan intonasi
PENGISIAN KURIKULUM (ELEMEN MERENTAS KURIKULUM) i.
Nilai Murni: Kasih sayang, jimat cermat, bersyukur
ii.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
iii.
Kreativiti dan inovasi: Membina ayat wacana
iv.
Elemen Keusahawanan
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik) i. ii. iii. iv.
KB : menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat, menjana idea KP : verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik BCB: bacaan intensif Pembelajaran Konstruktivisme
Bahan Bantu Mengajar Bil. 1 2 3 4 5 6 7
Perkara Komputer riba Projektor LCD Video “Keluarga saya” Video “ Penanda wacana” Buku teks Sampul surat Gambar ahli keluarga
8
Kertas A4
Jumlah
Pengetahuan Sedia Ada Murid biasa menggunakan ayat wacana semasa berkomunikasi dalam kehidupan harian.
Langkah / Masa
Isi Pel Isi Pelajarann Gambar didalam sampul surat Jangkaan jawapan i. Surat ii. Kertas iii. Duit
Set Induksi (5 minit)
Isi pelajaran Mendengar maklumat yang disampaikan dan bererita berdsarkan maklumat yang ada. Tajuk pelajaran: “Pendapatan Keluarga”
Video : “Keluarga Saya Upin&Ipin” https://www.youtube.c om/watch?v=L7MEZ4k jFdI
Langkah 1 (15 minit)
Soalan : i. Apakah watak yang terdapat dalam video tersebut ? ii. Opah ialah siapa kepada Upin Ipin ? iii. Adakah kamu sayang keluarga kamu? Maklumat : i. Nama ii. Status iii. Pekerjaan iv. Sumber pendapatan
C Aktiviti Pengajaran dan Pembelajarann Beberapa orang murid meneka objek yang terdapat di dalam sampul surat. Guru memilih beberapa orang murid untuk membuka sampulsampul surat tersebut.
Catatan
BBM Sampul surat Gambar KB Menghubung kait BCB Memproses maklumat
Guru membimbing murid untuk menghubungkaitkan isi dalam sampul surat dengan tajuk pelajaran pada hari ini. Aktiviti 1 Video “Keluarga Saya Upin&Ipin” diperdengarkan kepada murid. Guru bersoal jawab dengan murid berdsarkan video yang ditayangkan. Murid diminta membuka buku teks muka surat 142 dan membaca secara mentalis. Murid diberi masa selama 5 minit untuk mendapatkan maklumat ahli keluarga. Guru mengedarkan satu kertas A4 untuk murid membina satu jadual maklumat
BBM Lirik lagu ‘Bangun Pagi’ TMK: Video https://www.youtu be.com/watch?v= L7MEZ4kjFdI KB Sebab akibat Teknik Soal jawab KP Interpersonal Verbal linguistik Kinestetik
sumber pendapatan keluarga. Murid membina jadual tersebut berdsarkan maklumat yang telah dicatat.
Guru menayangkan
Video : https://www.youtube.c om/watch?v=kIMhjN7I sfI Kuiz dalam talian : Langkah 2 (20 minit)
https://kahoot.it/
satu video berkenaan ayat wacana. Murid diberi beberapa
contoh penanda wacana dan contoh ayat.
BBB Video Chromebook KB : Menyelesaikan masalah Menjana idea
Murid menyatakan beberapa penanda wacana yang mereka tahu. Guru meminta murid membina ayat wacana berdasarkan contoh penanda yang diberi . Murid membuka
permainan kuiz dalam talian iaitu Kahoot ! Murid menjawab kuiz berdasarkan tajuk wacana. Guru membimbing murid untuk memahami ayat wacana dengan betul.
Penanda wacana : Langkah 3 (15 minit)
Oleh itu, Justeru,
Murid menulis ayat menggunakan wacana berdasarkan maklumat ahli keluarga murid dalam buku latihan.
KB : Menyelesaikan masalah BCB :
Tambahan pula, Seterusnya, Selain itu,
Bacaan Intensif Beberapa orang murid KP membaca ayat yang Verbal linguistik telah ditulis diahadapan Interpersonal kelas.
Guru membuat pembetulan sertamerta sekiranya ada kesilapan pada struktur dan maksud ayat.
Penutup (5 minit)
Rumusan pelajaran Guru meminta murid Nilai-nilai murni mengimbas kembali - kasih sayang apa yang telah - berjimat cermat
Sosial
dipelajari oleh mereka. Guru berbincang
- bertepuk tangan
dengan murid nilai-nilai
untuk diri sendiri.
murni yang terdapat dalam tajuk yang diajar.
KB Merumus Nilai Kebersihan Kesyukuran