RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS
Nama Guru
:
Badariah Omar
Bil Murid
:
7 orang
Sekolah
:
SK Pendam, Sadong Jaya
Tarikh
:
11 September 2009(Jumaat)
Kelas
:
3 Ixora
Masa
:
10.20-11.20 pagi
Matapelajaran :
Bahasa Melayu
PERKARA NAMA MURID
KUMPULAN A Nur Aisyah binti Manja Mohd Azzuwan bin Ali
TAJUK
KUMPULAN C Mohd Basri bin Sapini Mohd Hafidzul Sa’dan
Suku kata KV +KVK
KUMPULAN B Aleeya Natasha binti Bulhi Siti Zara Eryna Abdul Rahman Muhd Asri bin Abdul Taib Sukukata KV +KVK
KEMAHIRAN
11.5 Membaca petikan yang mengandungi perkataan KV+KVK. 11.6 Membina ayat mudah yang terdiri daripada perkataan KV+KVK.
11.5 Membaca petikan yang mengandungi perkataan KV+KVK. 11.6 Membina ayat mudah yang mengandungi perkataan KV+KVK.
OBJEKTIF P & P
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, 1. Murid membaca 3 daripada 4 ayat mudah dengan lancar. 2. Murid dapat membina 2 daripada 4 ayat mudah yang mengandungi
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, 1. Murid membaca 2 daripada 3 ayat mudah dengan lancar. 2. Murid dapat membina 1 daripada 3 ayat mudah yang
11.1 Menyebut nama benda dalam gambar yang ditunjukkan oleh guru. 11.2 Menyatu dan memadankan dua suku kata berdasarkan gambar. 11.3 Membaca senarai perkataan KV+KVK. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, 1. Murid dapat membaca 3 daripada 5 senarai perkataan KV+KVK dengan lancar.
Sukukata KV+KVK
perkataan KV+KVK. 3. Murid dapat menjawab 2 daripada 3 soalan petikan.
PENGALAMAN SEDIA ADA ALAT BANTU MENGAJAR
berdasarkan KV+KVK. 3. Murid dapat menjawab 1 daripada 3 soalan petikan.
Mengenal huruf abc, KV, KVK, KV+KV -Komputer riba -Nyanyian -Buku bacaan bergred -Permainan Menembak Pin Bowling -Gambar -Kad Suku Kata
-Komputer riba -Nyanyian -Buku bacaan bergred -Permainan Memancing -Gambar -Kad Suku Kata
PENERAPAN NILAI
Bekerjasama Kreativiti Kesungguhan Keyakinan
KEMAHIRAN BERFIKIR
Penyesuaian Penggabungan Kreativiti
SET INDUKSI (8 MINIT)
PERKEMBANGAN
Langkah 1 (15 minit)
2. Murid dapat membaca 1 daripada 2 ayat mudah. KV+KVK dengan lancar. 3. Murid dapat membina 1 ayat mudah berdasarkan KV+KVK.
• • •
-Komputer riba -Nyanyian -Pin Bowling -Pemukul plastik golf -Buku KV+KVK -Senarai KV+KVK -Kad Imbasan
Guru menerangkan tajuk pembelajaran hari ini dan memberi contoh ayat mudah. Guru dan murid menyanyikan lagu “Kalau Rasa Gembira” Murid menyanyi sambil mengayakan gerakan tubuh badan mereka.
Latihan 1. . Guru mengedarkan petikan dan
Permainan: 1. Guru menyediakan joran dan
Interaksi: 1. Guru menunjukkan kad
soalan yang mengandungi perkataan KV+KVK kepada murid. 2. Murid dikehendaki menjawab soalan petikan tersebut dengan menulis jawapan di tempat kosong yang disediakan. Contoh:
ikan magnet dalam besen yang diisi dengan air. 2. Murid dikehendaki memancing ikan tersebut dan membina ayat daripada perkataan KV+KVK itu. 3. Murid yang dapat membina ayat yang terbanyak dengan ejaan betul dianggap sebagai pemenang. Contoh:
gaju s
imbasan dan murid menyebut serta mengeja. 1. Guru mengedarkan senarai perkataan KV+KVK kepada murid. 2. Murid dikehendaki membaca perkataan KV+KVK tersebut dengan lancar dan betul. 3. Guru mengagihkan buku KV+KVK kepada murid dan membaca ayat mudah sebelum diikuti murid. 4. Murid membaca ayat mudah yang mengandungi perkataan KV+KVK secara gilir. 5. Guru mendengar bacaan murid dan membetulkan bacaan. Contoh:
B a c a p e t i k a n d i b a w a h d a n ja w a b s o a l a n Saya suka makan gajus.
C
badan
Langkah 2 (15 minit)
Permainan: 1. Guru menyediakan permainan pistol plastik dan pin bowling kepada murid. 2. Murid dikehendaki menembak ke arah pin bowling yang mengandungi perkataan KV+KVK. 3. Murid yang dapat menembak pin bowling tersebut perlu membina ayat daripada perkataan KV+KVK. 4. Murid yang mendapat membina ayat KV+KVK yang terbanyak, ejaan betul dan kemas dikira sebagai pemenang. Contoh:
gaja
Gajah itu jinak.
Interaksi: 1. Guru mengedarkan petikan yang mengandungi perkataan KV+KVK dan gambar kepada murid. 2. Murid dikehendaki menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan berpandukan petikan tersebut. Contoh:
Latihan 1. Guru mengedarkan lembaran kerja KV+KVK dan mengarahkan murid untuk mengisi tempat kosong berdasarkan gambar yang diberi. 2. Murid mengisi tempat kosong dengan jawapan KV + KVK. Contoh:
Langkah 3 (15 minit)
Interaksi: 1. Guru mengedarkan petikan yang mengandungi perkataan KV+KVK dan gambar kepada murid. 2. Murid membaca petikan tersebut dengan lantang dan menjawab soalan yang diberikan oleh guru.
Latihan 1. Guru mengedarkan lembaran kerja KV+KVK dan mengarahkan murid untuk menjawab soalan berdasarkan petikan yang diberi. 2. Murid mengisi tempat kosong dengan menulis ayat berdasarkan soalan petikan. Contoh:
Contoh:
Permainan: 1. Guru menyediakan permukul plastik golf dan pin bowling kepada murid. 2. Murid dikehendaki memukul bola getah ke arah pin yang mengandungi perkataan KV+KVK yang disusun di sudut kelas. 3. Murid yang dapat memukul pin tersebut perlu membina ayat mudah KV+KVK. 4. Murid yang mendapat membina ayat KV+KVK yang terbanyak dikira sebagai pemenang. Contoh:
F ile kat
A r a h :aJna w as bo a la n Ini katak.
I n gi a j ahhi t a .m
PENUTUP (7 minit)
• • •
Guru menyoal murid mengenai tajuk yang di pelajari. Guru dan murid menyanyikan semula lagu “Kalau Rasa Gembira” Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid sebelum bersurai.
Refleksi guru: ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ _____ Catatan Pensyarah/Guru pembimbing: ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________ _____