RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS
KELAS / BIL MURID
2 Zamrud / 8 ORANG Kehadiran : ____/ 8
MASA
3.55-4.55 petang
MICKEY MOUSE
EJEN ALI
FROZEN
ARIFF AIMAN NUR HANI DAMIA
RAYYAN AL-HARIS MUHD AZFAR DAMIA QAISARA
MUHD SYAMIM DANIA ALICIA AULYA NURAINI
TARIKH / HARI / MINGGU SUBJEK
KUMPULAN
9 BAHASA MELAYU PML
TEMA/TAJUK KEMAHIRAN PEMULIHAN KONSTRUK LINUS STANDARD PEMBELAJARAN PENGETAHUAN SEDIA ADA PAK21
SAYANGI ALAM SEKITAR KITA K12.Perkataan KVK+KV
K13.Perkataan KVK+KVK
K14.Perkataan KV+KV+KVK
Kosntruk 11: Keupayaan membaca dan menulis ayat mudah.Kosntruk 11: Keupayaan membaca dan menulis ayat mudah. Konstruk 5: Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata
Murid boleh: 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
Murid boleh: 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
Murid boleh: 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
Mengecam dan membunyikan suku kata / perkataan-K11.Perkataan Menyebut KV+KVK suku kata / perkataan-K12.Perkataan KVK+KV Menulis imlak perkataan-K13.Perkataan KVK+KVK
√ Komunikasi
√ Kolaboratif
√ Kreatif
√ Kritis
√ Nilai
BAHAN BANTU BELAJAR / BAHAN BANTU MENGAJAR
Lembaran kerja, kad perkataan, Word Soft Board, Ezi board, word hook, peta i-think buih dan pokok.
OBJEKTIF
Pada akhir PdP, murid berupaya:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
PEMBELAJARAN
1. Menulis 3 dari 5 perkataan kvk+kv dengan betul. 2. Membuat sekurang-kurangnya 3 ayat yang betul daripada setiap perkataan yang berbeza.
1. Menulis 3 dari 5 perkataan kvk+kvk dengan betul. 2. Membuat sekurangkurangnya 3 ayat yang betul daripada setiap perkataan yang berbeza.
1. Menulis 3 dari 5 perkataan kv+kv+ kvk dengan betul. 2. Membuat sekurangkurangnya 3 ayat yang betul daripada setiap perkataan yang berbeza.
SET INDUKSI ( 5 minit ) 1. Guru menanyakan khabar murid. 2. Guru menunjukkan kad gambar kepada murid. 3. Guru meminta murid untuk menggambarkan ciri-ciri yang dilihat pada gambar-gambar tersebut. 4. Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan topik pembelajaran hari ini. LANGKAH 1 (15 minit) LANGKAH 1 (15 minit) LANGKAH 1 (15 minit) (Interaksi Bersama Guru) (Aktiviti Pengukuhan) (Bahan BBM) 1. Murid akan mengulang semula 1. Guru akan meminta murid untuk 1. Guru menguji kemahiran perkataan yang dipelajari pada lepas murid. menyebut semula perkataan
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)
minggu lepas. yang dipelajari minggu lepas. 2. Guru akan menggantung 2. Guru menggunakan kad imbasan 2. Setelah selesai guru akan Word Soft Book. untuk mengajar murid. memberikan kad gambar 3. Guru meminta murid untuk 3. Guru membimbing murid untuk kepada murid. menulis ejaan perkataan membuat ayat daripada 3. Murid perlu menulis ejaan tersebut di papan putih perkataan tersebut. perkataan tersebut di kertas 4. Murid diminta untuk menulis ayat secara bergilir-gilir. warna dan menghias mengikut mudah di Ezi Board berdasarkan 4. Guru akan menyemak hasil kreativiti. kad gambar tersebut. kerja murid. Contoh perkataan: Contoh perkataan: Panda Contoh perkataan: • Pandan Lembu • Kelawar Jambu • Rumput Bendi • Zirafah
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Bambu
•
Sampah
•
Basikal
•
Tanduk
•
Telefon
•
Doktor
•
Ketupat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
LANGKAH 2 (15 minit) (Aktiviti Pengukuhan) 1. Murid
akan
LANGKAH 2 (15 minit) (Aktiviti Pengukuhan)
menyenaraikan 1. Murid
perkataan yang berkaitan dengan
akan
perkataan
LANGKAH 2 (15 minit) (Interaksi Bersama Guru)
menyenaraikan 1. Guru akan melakukan hot yang
berkaitan
seat dengan murid. 2. Guru akan memberikan kad gambar di peta i-think buih. dengan gambar di peta i-think 2. Murid perlu menulis perkataan secara rawak kepada murid. buih. tersebut di peta i-think buih. 2. Murid perlu menulis perkataan Murid perlu menjawab soalan Contoh perkataan: tersebut di peta i-think buih. berkaitan kad tersebut Panda Contoh perkataan: Lembu daripada rakan-rakan. Pandan Jambu Rumput Contoh perkataan: Bendi Sampah Bambu Kelawar Tanduk Zirafah Doktor Basikal Telefon Ketupat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
LANGKAH 3 (15 minit) (Latih Tubi) 1. Murid
akan
membina
LANGKAH 3 (15 minit) (Latih Tubi) ayat
berdasarkan gambar di lembaran kerja yang diberikan oleh guru. 2. Guru akan memberikan bimbingan sekiranya perlu. Contoh perkataan: Panda Lembu Jambu Bendi Bambu
1. Murid
akan
berdasarkan
membina
LANGKAH 3 (15 minit) (Latih tubi) ayat 1. Murid
gambar
di
lembaran kerja yang diberikan oleh guru. 2. Guru akan
akan
membina
ayat
berdasarkan
gambar
di
lembaran kerja yang diberikan oleh guru.
memberikan
bimbingan sekiranya perlu. Contoh perkataan: Pandan Rumput Sampah Tanduk Doktor
2. Guru
Contoh perkataan:
PENUTUP (5 minit) 1. Guru bertanya kepada murid perasaan dan apa yang telah dipelajari pada hari ini. 2. Contoh soalan: Apakah perasaan anda belajar hari ini? Apakah perkataan yang telah anda pelajari?
1. Guru meminta setiap murid untuk membina satu ayat berkaitan diri mereka. 2. Guru mengucapkan tahniah dan terima kasih kepada semua murid. 3. Guru memberikan token dan ganjaran kepada murid.
memberikan
bimbingan sekiranya perlu.
Penutup Kognitif:
Penutup Sosial:
akan
Kelawar Zirafah Basikal Telefon Ketupat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
PdP ditangguhkan kerana: REFLEKSI/IMPAK ¨ Mesyuarat/Kursus _________________________________________________________ ¨ Program Sekolah _________________________________________________________ ¨ Guru Pengiring ¨ Aktiviti Luar Kumpulan 1: ____/____ murid mencapai objektif ¨ Cuti Rehat/Cuti Sakit ____/____ murid belum mencapai objektif ¨ Cuti Peristiwa/Cuti Am Kumpulan 2: ____/____ murid mencapai objektif ¨ Cuti Bencana/Cuti Khas ____/____ murid belum mencapai objektif ¨ Lain-lain: Kumpulan 3: ____/____ murid mencapai objektif ______________________________________ ____/____ murid belum mencapai objektif MURID TIDAK HADIR: TINDAKAN SUSULAN -__________________________ Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:_________________________________________________________ TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID: -____________________________________________