Rph Anyaman Tikar M7.docx

  • Uploaded by: ibuk bagas
  • 0
  • 0
  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph Anyaman Tikar M7.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 688
  • Pages: 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH / KELAS

19 September 2018 / 3 Nilam (36 orang murid).

TEMA

Alam Semula Jadi

TAJUK

Tikar Yang Cantik

TOPIK

Anyaman Siku Keluang

MASA

4.25-5.25 petang(60 MINIT)

MEDIA

Alat : Gunting, pembaris Bahan : kertas warna, gam

BBM

Contoh hasil karya anyaman tikar siku keluang

OBJEKTIF

Pada akhir pembelajaran ini dapat: 1. Murid dapat menyebut unsur dan prinsip rekaan seni dengan betul. 2. Murid dapat menghasilkan anyaman tikar yang menarik. 3. Murid dapat membuat apresiasi atas hasil kerja mereka.

PENGETAHUAN

1. Murid pernah menghasilkan anyaman sebelum ini.

SEDIA ADA STANDARD

4.1 Persepsi Estetik

KANDUNGAN /

Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami, bahasa seni

STANDARD

visual yang ada pada anyaman.

PEMBELAJARA

4.1.1 Unsur seni

N

4.1.1.1 Garisan - lurus 4.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh 4.1.1.4 Warna - primer atau sekunder atau gabungan kedua-dua warna 4.1.2 Prinsip rekaan 4.1.2.2 Kontra - warna 4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan anyaman. 4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media 4.2.1.1 Alat – gunting 4.2.1.2 Bahan - mengkuang atau pandan atau kertas warna, dan gam 4.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam pemghasilan karya 4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,

Page 1

media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya 4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 4.3.2 Menghasilkan anyaman kelarai secara kreatif dengan menggunakan bahan sebenar atau bahan gantian 4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya 4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. 4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan 4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan Langkah-

Aktiviti

Catatan

langkah Aktiviti

1. Guru masuk ke dalam kelas.

BBM:

Set Induksi

2. Guru menanyakan khabar murid.

Gambar tikar

(5 minit)

3. Guru meminta murid untuk melihat di bawah kerusi mereka.

Kaedah/Teknik:

4. Guru meminta murid untuk menyebut apakah Soal jawab yang dapat dilihat dalam gambar. (Gambargambar tikar)

Strategi:

5. Guru menanyakan di manakah murid boleh Menjana idea menjumpai tikar dan fungsi tikar. 6. Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan topik pembelajaran pada hari tersebut. Persepsi Estetik

Persepsi Estetik

(10 minit)

1. Guru menunjukkan kepada murid hasil karya Contoh hasil

BBM:

anyaman tikar motif kelarai siku keluang kepada karya murid. 2. Guru menerangkan unsur dan prinsip rekaan seni Kaedah/Teknik: pada anyaman. 3. Guru

menerangkan

perbicangan bahan

menghasilkan anyaman.

sebenar

dalam Nilai: Disiplin, Hormat

Page 2

Aplikasi seni (10 minit)

Aplikasi seni Aplikasi Seni

Kaedah/Teknik:

1. Guru menyatakan media yang akan digunakan dalam penghasilan anyaman. 2. Guru menunjuk cara membuat anyaman kelarai siku keluang.

Demonstrasi

Nilai: Kerjasama, Disiplin, Hormat

Langkah 1 - Guru menunjukkan contoh anyaman kelarai siku keluang. - Guru memberikan penerangan kepada murid bahan gantian yang sesuai untuk menghasilkan anyaman. Langkah 2 - Guru menunjuk cara mengukur dan memotong tapak anyaman. -

Sekiranya

ada

murid

yang

belum

siap

menghasilkan jakur sisip di rumah, guru membimbing murid untuk memotong kertas untuk dijadikan jalur sisip anyaman. Langkah 3 - Guru menunjuk cara menganyam kelarai siku keluang menggunakan teknik “4 langkah.” -

Murid

akan

membuat

kemasan

dengan

menggamkan hujung tikar apabila siap. Aplikasi seni

Aplikasi Seni

(25 minit)

1. Murid akan mula menghasilkan menghasilkan tikar anyaman siku keluang mengikut langkah- Kaedah/Teknik : langkah yang ditunjukkan oleh guru.

Perbincangan,

2. Murid boleh merujuk pada langkah-langkah yang Pembelajaran ditulis di papan putih.

Akses Kendiri

3. Guru akan memberikan bimbingan sekiranya

Page 3

diperlukan oleh murid.

EMK:

4. Guru akan meminta murid untuk membersihkan Keusahawanan, kawasan tempat duduk sendiri jika terdapat kreativiti dan sampah-sarap.

inovasi

Strategi: Menjana idea, mereka cipta

Nilai: Kebersihan, kerjasama, kekemasan, disiplin, hormat, kerajinan Apresiasi seni

Apresiasi Seni

Kaedah/ Teknik:

(5 minit)

1. Guru meminta murid untuk mengangkat karya seni yang dihasilkan.

Soal jawab

2. Guru akan memilih murid secara rawak untuk membuat apresiasi.

Nilai:

3. Guru akan memberikan bimbingan kepad murid untuk membuat apresiasi.

Disiplin,

Penutup

Penutup

Kaedah/Teknik:

(5 minit)

Penutup kognitif

Soal jawab

Kerjasama,

Hormat

1. Guru membuat rumusan tentang aktiviti ini dengan merumuskan nilai murni yang diperolehi melalui aktiviti hari ini. Penutup sosial 2. Guru bertanyakan perasaan murid pada hari ini dan mengucapkan tahniah kepada semua murid yang berjaya menghasilkan anyaman tikar.

Page 4

Related Documents

Anyaman
June 2020 14
Anyaman Rotan
June 2020 8
Rph
May 2020 30
Rph
June 2020 24
Rph
June 2020 24

More Documents from ""

Booth.docx
April 2020 13
Rph Math M9 Selasa.docx
April 2020 18
Rph Seni Minggu 6.docx
April 2020 11
Document17.docx
April 2020 20