200942641-rph-bahasa-melayu-tahun-2.docx

  • Uploaded by: fida
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 200942641-rph-bahasa-melayu-tahun-2.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 3,112
  • Pages: 17
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MELAYU TAHUN 1 Mata pelajaran

: Bahasa Melayu

Tarikh

: 9 Julai 2013

Tahun

: 3 Amanah

Bilangan murid

: 23 orang

Masa

: 8.00 pagi – 9.00 pagi

Tema

: Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk

: Mari Bersenam Menyihatkan Badan

Kemahiran

: Murid dapat mengetahui cara-cara untuk bersenam supaya tubuh badan menjadi sihat.

Pengetahuan sedia ada

: Murid pernah melakukan aktiviti pergerakan senaman

Standard kandungan

: 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul

Standard pembelajaran

: 2.5.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik dengan betul

Objektif pengajaran

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya: i.

Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca

ii.

Menyampaikan maklumat dalam latihan mengisi tempat kosong dengan betul

iii.

Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik bertujuan menyatakan maksud untuk memindahkan maklumat dengan betul

Pengisian kurikulum

: Ilmu – Muzik, Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Nilai murni – Kebersihan fizikal dan mental, prihatin, rasional, kerjasama Patriotisme & Kewarganegaraan – Berbangga sebagai rakyat Malaysia, cinta akan bahasa dan bangsa. Peraturan sosiobudaya – Kesantunan bahasa, laras bahasa dan perbahasa dalam kalangan masyarakat Malaysia. Sains dan teknologi – Kemahiran saintifik dan penggunaan teknologi dalam aktiviti P&P Kreativiti & Inovasi – Membangunkan dan mengembangkan tahap potensi kreativiti dan inovasi mengikut keupayaan individu murid Teknologi Maklumat & Komunikasi – Penggunaan internet dan lain-lain dapat meluaskan penerokaan ilmu pengetahuan dalam urusan kehidupan.

Strategi Pengajaran

: Kemahiran berfikir Didik Hibur

Pembelajaran Koperatif Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Cara Belajar Kajian Masa Depan Pembelajaran Akses Kendiri (PAK) Sistem Bahasa

: Morfologi – Imbuhan awalan Sintaksis :- Ayat terbitan atau ayat majmuk.

Bahan Sumber P&P (BSPP)

: II- Komputer dan LCD. III- Lagu hari kemerdekaan (Jalur Gemilang & Keranamu Malaysia) IV- Bahan bantu mengajar (BBM)

LANGKAH

KANDUNGAN/

AKTIVITI PENGAJARAN

/MASA

ISI PELAJARAN

& PEMBELAJARAN

Set Induksi (5 minit)

i.

Lagu senaman ‘IM4U’

Guru menunjukkan

BSPP :

ii. Lirik lagu ‘IM4U’

video senaman ‘IM4U’



iii. Soalan cadangan

berserta lirik lagu.

1. Apakah itu senaman? 2. Pernahkah kamu bersenam? 3. Apakah tujuan kita bersenam?

i.

CATATAN

Video lagu senaman ‘IM4U’



Lirik lagu

membuat pergerakan



Komputer riba

sambil berdiri diiringi



Pembesar suara

lagu senaman ‘IM4U’



LCD

bersama-sama.



Skrin

ii. Guru dan murid

iii. Guru dan murid bersoal jawab

Kaedah dan Teknik

mengenai pengalaman



Didik Hibur

membuat senaman



Kecerdasan

pergerakan dalam lagu senaman ‘IM4U’.

pelbagai 

iv. Murid disoal mengenai

Pembelajaran kontekstual –

tujuan senaman

Hubungkait

dilakukan.

pengalaman

v. Guru dan murid

dalam

mengaitkan aktiviti

kehidupan

dengan tajuk pembelajaran.

Strategi : 

Bersoal jawab



Sumbang saran

Langkah 1

Keratan lirik lagu ‘IM4U’

(15 minit)

Hanya untukmu

i.

Guru membahagikan murid kepada lima

BSPP :

kumpulan.



ii. Guru mengedarkan

Keratan lirik lagu



Negara yang tercinta

keratan lirik lagu

Sentiasa denganmu

kepada setiap

Demi satu Malaysia

kumpulan dalam

Kaedah dan Teknik

bentuk puzzle.



Berganding bahu seia

iii. Murid diminta untuk

sekata

mencantumkan puzzle

Kita bersatu aman

untuk melengkapkan

sejahtera

keratan lirik lagu

Demi Negara tercinta

tersebut.

Kukorbankan jiwa

Puzzle

Pembelajaran koperatif



Pembelajaran kontekstual



Kemahiran interpersonal &

iv. Murid diminta

intrapersonal

Demi Negara dan bangsa

membaca lirik lagu

Kukorbankan raga

yang telah siap

belajar cara

(Rujuk Lampiran A)

dicantum secara kelas,

belajar –

kumpulan dan individu

Intonasi (ayat

dalam nada yang kuat.

penyata)



Kemahiran

v. Guru membimbing murid semasa

Strategi :

melakukan aktiviti



Bersoal jawab

tersebut.



Sumbang saran

Nilai 

Perpaduan



Kerjasama

Langkah 2

Petikan teks dari keratan

(15 minit)

Guru mengedarkan

BSPP

akhbar Metro yang

kepada setiap



bertajuk ‘Senaman Ubah

kumpulan petikan dari

Gaya Hidup’

keratan akhbar yang

Gaya hidup akan menjadi lebih aktif apabila

i.

keratan akhbar

bertajuk ‘Senaman

Kaedah dan Teknik

Ubah Gaya Hidup’.



ii. Guru meminta murid

melakukan senaman

membaca petikan

dalam aktiviti harian. Kita

secara senyap.

boleh memilih senaman

Petikan dari

iii. Guru membaca teks

Pembelajaran koperatif



Pembelajaran kontekstual



Kemahiran

yang ringkas dan

terlebih dahulu dengan

belajar cara

memudahkan diri untuk

nada dan intonasi yang

belajar –

melakukannya…….

betul.

Sintaksis

(Rujuk Lampiran B)

iv. Murid membaca teks

(membina ayat)

secara bergilir-gilir dengan sebutan dan

Strategi

intonasi yang betul.



Bersoal jawab



Sumbang saran

Kepelbagai Sumber Bahan 

Akhbar

Nilai 

Kebersihan fizikal dan Mental



Kerjasama



Keberanian

Langkah 3

Penilaian

i.

(20 minit)

Murid diberi lembaran

BSPP

kerja yang berkaitan



membina ayat. Contohnya: 



Kad-kad perkataan



Lembaran kerja

Bina ayat berdasarkan perkataan yang telah

Kaedah dan Teknik

ditampal di papan



Kemahiran

putih.

menyelesaikan

Isi tempat kosong

masalah

dengan jawapan yang



betul. (Rujuk Lampiran C)

Kemahiran berfikir



ii. Guru menyemak hasil

Pembelajaran Akses Kendiri

kerja murid. Strategi 

Penilaian



Pengayaan

Nilai 

Berdikari

Penutup (5 minit)

i.

Kognitif 

Murid diminta

BSPP

Menyoal mengenai

menyanyikan lagu



Komputer riba

kebaikan

senaman ‘IM4U’



Pembesar suara

bersenam.

dengan penuh



LCD

semangat berserta



Skrin

pergerakan.



Video lagu

ii. Sosial 

Pujian atas usaha dan kejayaan.



ii. Guru akan menyoal

Menyanyikan lagu

murid tentang

senaman ‘IM4U’

kebaikan melakukan

iii. Rumusan isi pelajaran 

i.

Membaca dengan

aktiviti bersenam. iii. Guru memberikan

senaman IM4U’ 

Lirik lagu

Kaedah dan Teknik 

Kemahiran

intonasi dan

pujian atas sikap murid

berfikir –

sebutan yang betul.

yang suka melakukan

Penjanaan idea

aktiviti bersenam untuk



menjaga kesihatan.

Belajar –

iv. Guru merumuskan isi pelajaran.

Kemahiran

Merumus 

Kajian masa depan

Strategi 

Soal jawab

Nilai 

Kebersihan fizikal dan mental



Perpaduan



Kesyukuran

KELEBIHAN KAEDAH DAN TEKNIK PENGAJARAN Dalam setiap Rancangan Pengajaran Harian (RPH), sudah pasti guru mengaplikasikan kaedah dan tekinik pengajaran yang paling berkesan ketika sesi pengajaran dan pembelajaran (P&P) berlangsung di dalam kelas. Sama juga seperti Rancangan Pengajaran Harian yang telah dirancang di ataas. Antara kaedah yang digunapakai dalam langkah set induksi adalah kaedah didik hibur. Didik hibur merupakan satu pembaharuan yang diperkenalkan kepada muridmurid sebagai alternatif lain semasa proses pengajaran sesuatu subjek. Tujuannya adalah supaya sesi pengajaran dan pembelajaran sesuatu subjek itu menjadi lebih menarik seronok untuk diikuti oleh murid-murid. Menurut Dokumen Standard Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) Modul Teras Bahasa Malaysia Sekolah Kebangsaan Tahan 1 yang dikeluarkan oleh Bahagian Pembangunan Kurikulum pada tahun 2012 pula, didik hibur adalah satu pendekatan di mana proses pengajaran dan pembelajaran berlaku secara santai dan berhibur yang terancang dan bersistematik dengan penekanan pelaksanaannya terhadap empat komponen sastera iaitu nyanyian, bercerita, lakonan dan puisi.

Fokus pelaksanaannya adalah kepada penguasaan

kemahiran asas sesuatu subjek dalam kalangan murid melalui pendekatan didik hibur. Kaedah didik hibur yang dipilih untuk digunakan ketika set induksi adalah dengan menunjukkan video senaman ‘IM4U’ kepada murid-murid.

Dalam langkah empat iaitu langkah empat, penekanan kepada aspek penilaian telah dipilih untk digunakan dalam RPH ini.

Sejajar dengan matlamat KSSR,

penegasan kepada perlaksanaan kaedah pentaksiran berasaskan sekolah amat diperlukan bagi menjadikan P&P lebih menyeronokkan dan tidak terlalu berorientasikan kepada peperiksaan.

Jadi, pentaksiran melalui kaedah penilaian yang diberikan di

dalam kelas ini mampu menguji tahap kefahaman murid mengenai topik yang telah dipelajarinya. Aktiviti pemulihan, pengukuhan dan penggayaan dilaksanakan mengikut keperluan murid bagi memastikan murid mencapai standard yang ditetapkan.

Bertepatan dengan dasa kedua Pelan Induk Pembangunan Pendidikan (PIPP) iaitu membangunkan modal insan yang mempunyai pengetahuan dan kemahiran serta penghayatan

nilai

murni,

kurikulum

kebangsaan

telah

dikaji

semula

bagi

memastikannya sentiasa holistik dan sentiasa relevan agar generasi ini akan sentiasa dapat menangani cabaran semasa dan masa hadapan. Justeru, antara elemen nilai tambah telah diperkenalkan dalam KSSR iaitu elemen teknologi maklumat dan komunikasi (ICT) yang bertujuan memenuhi keperluan murid dalam membangunkan modal insan yang holistik, berpengetahuan, berfikiran kreatif, kritis dan berinovasi, berkemahiran tinggi serta berkeperibadian mulia.

Rentetan daripada itu, elemen

kreativiti dan inovasi telah disuntik bagi membentuk transformasi KSSR yang bertujuan melahirkan modal insan yang berkeupayaan berdaya tahan untuk menghadapi cabaran yang mendatang.

Alternatif yang boleh dilakukan oleh guru untuk mengaplikasikan

elemen ini adalah dengan menggunakan teknik ……………………… Usaha untuk menerapkan daya pemikiran kreatif dan inovasi bermula dari bangku sekolah rendah kerana bukan semua murid dilahirkan dengan bakat namun bukanlah mustahil untuk membentuk kemahiran tersebut sejak dari kecil. Seperti elemen nilai tambah yang lain, kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi akan diberi pengukuhan dan perlaksanaan secara eksplisit dalam perlaksanaan KSSR. Murid akan didedahkan dengan kemahiran tersebut dalam proses P&P supaya dapat meningkatkan tahap kemahiran murid untuk mendapatkan maklumat dengan berkesan.

Memantapkan kemahiran murid berasaskan elemen ini juga dilihat mampu membuka ruang kepada mereka untuk menerokai dunia tanpa sempadan dalam mendapatkan pelbagai maklumat bagi tujuan pembelajaran dengan hanya berada di dalam bilik darjah sahaja. Penekanan kepada hands-on Teaming yang menggunakan kaedah seperti pembelajaran secara konstruktivisme dan pembelajaran secara kontekstual amat diperlukan bagi murid-murid ini untuk menjalani proses P&P yang lebih menarik. Hal ini kerana guru perlu memberi penumpuan kepada pembelajaran yang berpusatkan kepada murid dan menyediakan ruang serta peluang pembelajaran yang tidak terhad kepada mereka. Pendekatan yang digunakan mesti memberi peluang pembelajaran yang menyeronokkan serta mengambil kira kepelbagaian, kecerdasan murid-murid tersebut.

Untuk memastikan murid memahami konsep perkataan suku kata terbuka dan tertutup, guru memberikan soalan tugasan secara lisan sebagai latihan. Murid diminta berbincang dalam kumpulan kecil yang setiap satunya dianggotai enam orang. Guru J meminta murid berbincang dan menyenaraikan suku kata terbuka dan suku kata tertutup dalam senarai nama buah-buahan yang diberi. Guru J juga memberi masa untuk murid berbincang mencari jawapan. Tempoh menunggu jawapan dua minit adalah bersesuaian dengan kebolehan dan keperluan murid termasuklah berbincang, berfikir untuk mendapatkan jawapan. Selepas tempoh menunggu jawapan tamat, Guru J meminta kumpulan membentang jawapan dihadapan kelas. Dalam kes ini, Guru J meminta bantuan murid-murid lain untuk memastikan suku kata terbuka dan tertutup dalam perkataan nama buah-buahan tempatan yakni jawapan yang diberi digolongkan mengikut jenis suku kata yang betul. Teknik Nyanyian Teknik nyanyian digunakan Guru sebagai unsur didik hibur dan dijalankan di bahagian penutup sesi P&P. Penggunaan teknik ini memberi pengalaman yang berbeza dan menggembirakan murid apabila mereka menyanyi. Guru J menjelaskan:

”...lagi ada dalam tu didik hibur. Saya selit dengan didik hibur dalam P&P. Tu yang ada macam menyanyi. So, bila menyanyi tu mereka enjoy. Jadi kaitkan la dengan kemahiran ni la (merujuk kepada teknik nyanyian). Aktiviti menyanyi diulang dua kali dan di akhir teknik ini Guru J menyoal murid soalan umum berkaitan perasaan mereka selepas menyanyi lagu. Sebagai kesimpulan, Guru J juga mengemukakan pendapat serta alasan yang rasional di sebalik tindakannya mengunakan pelbagai teknik pentaksiran formatif di dalam bilik darjah, iaitu atas beberapa tujuan. Guru J menjelaskan: “PBS ni kena banyak aktiviti, banyak teknik la. Sebab hari-hari kita buat pemerhatian sebab nak tengok feedback daripada murid. Nak lihat pelbagai kemahiran murid. Latih kemahiran mereka kena banyak guna teknik. Mula-mula kenalkan set induk sebab nak kaitkan dengan tajuk pada hari ini, guna kad gores. Bila murid dah sebutkan nama buah-buahan maka terus kaitkan dengan tajuk dan mula ajar. Masa ajar soal sebab nak lihat kefahaman murid. Aktiviti memadan, sebut perkataan secara kuat, latihan memadan gambar buah-buahan dengan perkataan, perbincangan kumpulan nak latih murid berfikir. Nyanyi tu dalam bahagian penutup”. Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu 25 Malay Language Education Journal (MyLEJ) “Setiap kali buat lembaran kerja atau aktiviti la, akan bagitau kat murid. ni akan buat penilaian. Dari situ budak dah tahu. Takut tak dapat markah. Kalau murid sebelum ni buat banyak aktiviti dia pun banyak main-main, tak serius. Yang ni (merujuk kepada rekod pentaksiran) dibawa ke tahun enam. Mereka lebih serius la nak belajar. P&P saya kena lebih terancang, banyak latihan. Banyak teknik sebab nak latih dan lihat keseluruhan”. Guru J juga berterus terang bahawa beliau turut memikirkan aras dalam soalan lisan dan tugasan semasa membuat perancangan P&P supaya mentaksir hingga ke aras tinggi. “Kaitkan dengan pengetahuan sedia ada atau yang pernah tahu benda tu, pernah lalui, pernah kenal, mereka berfikir. Set induksi aras rendah. Pertengahan aktiviti aras tinggi ada, selalunya pelbagai aras la.” Selain itu, beliau mengaku memperolehi maklumat pentaksiran formatif melalui pemerhatian dan mencatat

maklumat mengikut yang disarankan dalam amalan PBS, “Hari-hari kita buat pemerhatian, dah tahu macam mana pencapaian murid, memang kita ikut la dalam PBS tu.” PERBINCANGAN Rangkuman penggunaan pelbagai teknik pentaksiran formatif dalam proses P&P Bahasa Melayu Guru J masih perlu dipertingkatkan amalannya termasuklah: 1. Memastikan penggunaan pelbagai teknik tepat dan sesuai dengan tahap dan kebolehan murid (Hall & Burke, 2003). Ini penting dalam memastikan maklumat yang diperoleh berkaitan pembelajaran murid benar-benar refleks dengan tahap kebolehan dan kemahiran kognitif mereka (Black & Wiliam, 1998). Begitu juga ia membantu memastikan maklumat pentaksiran diperoleh daripada pelbagai teknik. Hal ini sangat dituntut kerana maklumat pentaksiran perlu mempunyai kesahan konstruk yang tinggi (Brookhart, 2009). Maklumat yang mempunyai kesahan konstruk yang tinggi membolehkan guru membuat keputusan yang lebih tepat dan berkualiti berkaitan pembelajaran serta dan merancang pembelajaran akan datang (Black & Wiliam, 1998). Selain itu, guru juga boleh mendapatkan maklumat tentang kualiti pembelajaran yang dilalui murid dan kualiti pengajaran yang guru sampaikan (Hall & Burke, 2003). Guru perlu memastikan penggunaan teknik pentaksiran dijalankan selepas mengajar isi dan konsep pelajaran (Fisher & Frey, 2007). 2. Guru memahami fungsi pemerhatian sebagai cara untuk mengumpul data pentaksiran dan bukan sebagai salah satu teknik pentaksiran formatif. Ini jelas apabila guru

sendiri

yang

melakukan

pemerhatian

dan

mencatat

hasil

pemerhatian

mengunakan borang senarai semak PBS dan membuat laporan berdasarkan data pemerhatian tersebut. 3. Kerap mengunakan teknik soal jawab lisan dalam ketiga-tiga peringkat P&P (Black dan Wiliam, 1998; Fisher & Frey, 2009, Stiggins, 2001). Dicadangkan guru supaya menambah baik kualiti atau aras soalan supaya ia lebih menguji kebolehan dan kemahiran kognitif serta menggalakkan pemikiran murid. Di

26 ISSN: 2180-4842, Vol. 2, Bil. 1 (Mei 2012): 17-30

peringkat permulaan P&P teknik soal jawab lisan digunakan untuk melihat kesediaan murid untuk belajar, menarik perhatian murid kepada P&P, mencungkil pengetahuan umum dan sedia ada serta memperkenalkan tajuk P&P dan pembelajaran (Black & Wiliam, 1998). Teknik ini berjaya meningkatkan fungsi teknik kad gores, padanan, tugasan dan perbincangan. Semasa pertengahan sesi P&P, teknik soal jawab lisan digunakan untuk mendapat maklumat mengetahui status kefahaman semasa, menarik penyertaan murid dalam aktiviti pembelajaran, mengekalkan perhatian murid kepada pembelajaran, menggalakkan murid berfikir, serta meningkatkan pembelajaran murid. Teknik soal jawab di peringkat penutup berfungsi mendapat maklumat keseluruhan kefahaman murid. Hal ini bermakna ia digunakan sebagai mendapatkan pengesahan bahawa murid telah melalui pembelajaran dan memperoleh pengetahuan baharu. 4. Adanya prapentaksiran yang dijalankan dalam set induksi dengan menggunakan teknik soal jawab dan teknik kad gores. Aktiviti dalam prapentaksiran lebih tertumpu kepada menyatakan nama buah-buahan sahaja. Guru sepatutnya turut perkenalkan hubung kait nama buah-buahan tempatan dengan suku kata supaya turut dapat mengesan kurang faham murid berkaitan konsep suku kata terbuka dan tertutup. Ini penting

kerana

fungsi

strategi

prapentaksiran

adalah

untuk

tujuan

diagnos.

Menjalankan prapentaksiran mempunyai kelebihan, iaitu semua kelemahan dan salah faham murid akan diajar semula dan kefahaman konsep akan dipertingkat melalui proses pengajaran semasa (McTighe & O’Connor, 2005). Namun begitu, menggunakan sumber yang dekat dengan diri murid, iaitu buah-buahan tempatan telah berjaya membawa pemikiran murid kepada tajuk P&P. 5. Teknik nyanyian digabungkan dengan pergerakan badan dan irama, mewujudkan pembelajaran pelbagai kebolehan. Penggunaan teknik ini kelihatan berfungsi untuk berhibur, tetapi tidak fungsi didik. Bagaimanapun, guru hanya mendapat maklumat berkaitan emosi dan afektif murid-murid melalui pergerakan badan, ruang, irama muzik, interpersonal dan intrapersonal (Hamm & Adams, 2009). Senikata lagu berunsur

nasihat dan pengajaran berguna berkaitan buah-buahan tempatan boleh digunakan oleh guru untuk pengayaan supaya murid menghayati dan memahami seni kata lagu tersebut di samping menjana pemikiran murid ke aras lebih tinggi dengan baik bukan sekadar fungsi hibur semata-mata. 6. Teknik menyebut perkataan secara kuat, latihan memadankan amat berkesan apabila melibatkan penyertaan semua murid. Guru memberi soalan dan arahan yang mudah diikuti menjadikan pembelajaran berjalan dengan baik. Teknik ini memberi kelebihan murid merasai sendiri pengalaman pembelajaran yang menyeronokkan. Namun begitu, aktiviti terlalu mudah dan kurang mencabar pemikiran murid kerana hanya menguji pengetahuan dan kefahaman sahaja. 7. Penggunaan teknik tugasan dan perbincangan membolehkan murid mempamerkan kefahaman dengan mengaplikasi konsep suku kata terbuka dan tertutup untuk dihubungkan dengan nama buah-buahan. Ia turut melatih kemahiran komunikasi kemahiran interpersonal dan intrapersonal murid (Hamm Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu 27 Malay Language Education Journal (MyLEJ)

& Adams, 2009). Teknik ini adalah berpusatkan murid (Cizek, 2010) dan melibatkan penyertaan murid secara aktif (Black & Wiliam, 1998; Crooks, 1998; Hamm & Adams, 2009; Scherer, 2005; Stiggins & Chappuis, 2006) kerana merekalah yang berperanan menjaya atau mengagalkannya. Bagaimanapun, penglibatan aktif murid dalam proses perbincangan memudahkan mereka memahami pembelajaran dan berusaha mencapai tujuan pembelajaran (Black & Wiliam, 1998). 8. Menggunakan teknik yang sesuai dan bertepatan dengan sasaran pembelajaran yang ditetapkan (Brookhart, 2010; Black & Wiliam, 1998; Stiggins & Chappuis, 2006). Bagaimanapun, fungsi setiap teknik boleh ditambah baik supaya benar-benar memaksimumkan penggunaannya dalam usaha meningkatkan pembelajaran murid.

9. Penggunaan pelbagai teknik oleh Guru J membuktikan bahawa guru sekolah rendah mahir menggunakan pelbagai teknik pentaksiran formatif dalam usaha mereka untuk mentaksir pembelajaran murid (Hall & Burke, 2003).

Bahagian A Dalam konteks pengajaran asas membaca, kaedah pandang dan sebut adalah kaedah yang paling sesuai untuk diaplikasikan dalam aktiviti pengajaran dan pembelajaran bagi murid Tahap 1 di sekolah rendah. Menurut Khairuddin Mohamad (2011) dalam tulisannya yang berjudul Literasi Bahasa Melayu, kaedah pandang dan sebut merupakan kaedah di mana melibatkan dua aktiviti utama iaitu membunyikan perkataan atau suku kata berdasarkan gambar dan membunyikan ayat berdasarkan gambar yang mengandungi cerita. Kaedah pengajaran yang memerlukan murid-murid menyebut perkataan yang disebut oleh guru terlebih dahulu setelah ditunjukkan gambar atau perkataan tersebut. Kepentingan utama yang dapat dikenalpasti melalui kaedah ini adalah kaedah ini dapat menjimatkan masa murid untuk mengeja perkataan dan masa yang ada boleh digunakan untuk pemahaman apa jua yang dibaca.

Hal ini berikutan kerana

pengajaran dimulakan dengan memperkenalkan perkataan dan bukannya huruf atau suku kata. Murid tidak diajar menghafal bunyi-bunyi kerana mereka akan diperkenalkan perkataan melalui gambar terlebih dahulu dan kemudiannya barulah diajar mengenali huruf dan suku kata. Kebiasaannya, guru akan memperkenalkan beberapa perkataan dahulu dan menyebutnya berulang-ulang. Perkataan-perkataan tersebut disertakan gambar dan murid belajar secara pandang (visual) untuk mengecam perkataan. Kad

perkataan boleh digunakan bagi melatih murid untuk menyebut perkataan yang dipaparkan oleh guru secara cepat dan pantas tanpa perlu mengeja terlebih dahulu. Hal ini berikutan dapat mempertingkatkan keupayaan murid untuk membaca. Oleh itu, jelaslah di sini bahawa kaedah ini tidak menggunakan aktiviti mengeja sama sekali seterusnya dapat menjimatkan masa murid untuk mengeja. Sekiranya guru memilih untuk menggunakan kaedah pandang dan sebut dalam pengajarannya, maka guru hendaklah tetap dengan langkah-langkah yang disaran dalam kaedah ini dengan sepenuhnya. Umumnya, keupayaan membaca di kalangan kanak-kanak adalah berbeza-beza dan guru hendaklah memberi perhatian terhadap hakikat ini.

Oleh itu guru hendaklah memperkemaskan diri dalam menyampaikan

pengajaran kemahiran membaca.

Pengetahuan tentang kaedah-kaedah mengajar

bacaan semata-mata tidak mencukupi, sebaliknya guru perlu mempunyai kreativiti dalam penyampaian pengajarannya. Kaedah pandang dan sebut ini adalah lebih berkesan dan lebih memudahkan guru untuk mengajar dan murid juga murid untuk menguasai kemahiran membaca tanpa rasa jemu untuk membaca di samping memendekkan masa untuk mengeja kecuali bagi kanak-kanak yang mengalami masalah bacaan yang teruk dan juga untuk kanak-kanak berkeperluan khas.

More Documents from "fida"

Minggu 8 Hari Selasa.docx
December 2019 29
Esei.docx
December 2019 19
Bertutur 2.docx
December 2019 19
Spect Bidang (1).docx
December 2019 20