Proiect didactic Propunător: Obiectul: Dezvolatrea personală Clasa: a VIII-a Tema: Viața ca sursă de învățare Data: Durata: 45min Tipul lecției: Calitatea stilului de viaţă Obiective operaţionale Obiectice operaționale: - să evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici şi de mediu asupra propriilor opţiuni profesionale şi asupra evoluţiei în carieră; - optimizarea învăţării; - alegerea si adoptarea unui stil de viaţă sănătos - conştientizarea evoluţiei negative a viciilor, a drogurilor asupra calităţii vieţii - să conştientizeze nevoia stilului de viaţă dorit Obiective de referință - să colaboreze intre ei si cu dirigintele - să stabilească termenicomni pentru un stil de viaţă decent, corect. Metode: conversaţia euristică, expunerea, dezbaterea, problematizarea, activitatea pe echipe, fişa de lucru, exprimarea ideilor şi a argumentelor prin postere, desene. Mijloace / resurse: tabla fişa de lucru, hârtia, carioci.
Stil de viaţă
Corect, sănătos
Incorect, dezordonat
Locuinţă confortabilă
Dezordine
Imbracaminte adecvata
Televizor
Serviciu
Lipsa unui serviciu
Hrana – stare de sanatate
Leneveala în pat
Lectura – carti, ziare
Fumatul, alcoolul, drogurile
Excursii
Pierderea timpului în baruri
Viata activa
Lipsa unei satisfacţii spirituale
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII Secventele activitatii
Timp
Continut instructiv-educativ
Strategii metodologice Metode si procedee
Material did.
Modali tde org.
I. Moment organizatoric
1 min
Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine și Conversația Coli A4, disciplină necesar desfășurării activității în condiții proiector, optime.Pregătesc materialul didactic necesar. pix, Înainte de începerea orei, se va cere elevilor să se aşeze în semicerc pentru a putea comunica şi colabora mai bine în timpul discuţiilor.
Frontal
II. Captarea atenției
7 min
Conversația Dicționar Explicația Exercițiul
Frontal
Li se va spune elevilor că scopul acestei activităţi este de a identifica elementele specifice stilului de viaţă dorit. Prin conversaţie se va stabili ce se înţelege prin noţiunea de stil de viaţă (mod de viaţă) şi diferenţa dintre stilul de viaţă pe care-l avem şi pe care ni-l dorim. Conform DEX, stil înseamnă mod specific de exprimare într-un anumit domeniu al activităţii
Evaluarea
Răspunsurile acordate de către elevi
omeneşti; mod, fel de a fi, de a acţiona, de a se comporta al unui individ; fel propriu de a se exprima al unei persoane; mod de a se exprima al unui scriitor. Stil de viaţă = mod de a trăi
III. Anunțarea temei şi a obiectivelor activității
IV. Desfășurarea activității
1 min
5 Min
Anunţ într-o manieră simplă și clară tema și Explicația obiectivele activității. Încercăm astăzi să identificăm care este calitatea stilului de viață, iar pentru aceasta voi trebuie să fiţi atenţi, activ şi să colaboraţi între voi.” Exercițiul Se solicită elevilor să se gândească şi să Conversaţia descrie oral cum se desfăşoară o zi din viaţa lor din Explicaţia care să reiasă stilul de viaţă adoptat (grupul de elevi din stânga); celălalt grup (din dreapta) a descrie cum va dori să se desfăşoare o zi din viaţa lor. Dezbateri, Se comentează de către elevi cele două situaţii prezente, cu argumente pro şi contra, dacă stilul de viaţă pe care îl avem este identic cu cel pe care ni-l dorim. Întrebare – problemă adresată elevilor la care sunt invitataţi să răspundă şi să-şi argumenteze
problematiz are
Frontal
Frontal
Frontal În perechi
Capacitatea elevilor de a exprima ce înseamnă pentru ei “comportament civilizat” Capacitatea elevilor de a exprima normele de comportame nt civilizat
răspunsurile: 5 Min
cunoscute
Avem nevoie de modele pentru a adopta un stil de viaţă corect? Dacă da, de la cine luăm modelul (profesori, TV, cărţi, filme, oamenii din jur etc.) Modelul (stilul) de viaţă actual este imprimat de către părinţi, acasă, de către profesori, la şcoală, prin regulamente etc. Se împart elevii în trei grupuri . I Primul grup va răspunde la un chestionar cu tema “Cum mi-aş dori să trăiesc?” 1) De ce are nevoie omul ca să poată trăi,l care sunt trebuinţele lui? (3-5 elemente mai importante) 2) Care sunt modalităţile de a procura banii necesari? 3) De ce satisfacţii spirituale are nevoie omul? (3-5 răspunsuri). II
Al doilea grup ca reprezenta prin desen /
carioci, coală A2, Frontal în
poster, completat la nevoie de text, ce elemente le pot asigura oamenilor un stild e viaţă corect. 10 min
perechi
III Al treilea grup va reprezenta prin desen / poster, completat la nevoie de text, ce elemente indicp un stil de viaţă incorect, pe care trebuie să îl evite.
Chestionar. Anexa
În timp ce se discută cu elevii pe marginea răspunsurilor la chestionare, se completează pe tablă, pe două coloane elementele enumerate de elevi, cu completări: Anexa Situaţia problemă: Are bani, are casă, are cărţi etc. Dar nu e mulţumi de stilul său de viaţă căci îşi doreşte un stil de viaţă cum vede la televizor, în filme. Ce face? 3 Min
Se comentează răspunsurile elevilor în legătură cu posibilităţile atingerii unui stil de viaţă dorit. Se solicită o concluzie: Ca să ajungi să ai stilul de viaţă dorit, trebuie să înveţi, să ai o profesie şi un loc de muncă, bani pentru a-ţi asigura o casă şi cele necesare unei vieţi
Explicaţia Conversaţia
Capacitatea de a prezenta normele de comportare
de calitate. Dar pe măsură ce îţi satisfaci uneie trebuinţe, altele noi le iau locul, doreşti să-ţi îmbunătăţeşti stilul de viaţă.
civilizată identificate Frontal Expunerea, Conversația
Individ ual
Capacitatea elevilor de a comenta proverbele
V. Fixarea cunoștințelor
VI. Incheierea activității
Conversția Coli A4, pix Explicația exprimarea Se fac aprecieri asupra modului în care au ideilor şi a argumentel participat la discuţii. or prin postere, desene. 1 min Fac aprecieri generale și individuale asupra Conversația întregii activități. Explicația 7 Min
Se solicită celor două grupuri să afişeze şi să-şi comenteze posterele.
În perechi Frontal
Exprimarea propriilor opinii
Frontal
Capacității de a motiva aprecierile primite