Proiect Gradi Meserii.docx

  • Uploaded by: Alina Lazăr
  • 0
  • 0
  • July 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Gradi Meserii.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 2,331
  • Pages: 13
Universitatea din BucureŞti Facultatea de Psihologie Şi ŞtiinŢele EducaŢiei Specializarea: Pedagogia ÎnvĂŢĂmÂntului Primar Şi PreŞcolar Filiala FocŞani

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATä

Grădiniţa cu program prelungit nr.2 Focşani

1

PROIECTAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE Data: 27.03.2019 Unitatea de ȋnvăţământ: Grădiniţa cu program prelungit nr. 2, Focşani Grupa: Mijlocie Propunătoare: Codreanu Violeta Mariean (Lazăr) Alina Iuraşcu Elena-Alexandra Coordonator: lect. Univ. dr. Enachi-Vasluianu Luiza Educator: prof. ȋnv. Preşcolar Soilică Paulina Tema anuală: „Cu ce şi cum exprimam ceea ce simtim?” Tema proiectului: „Primavara a sosit/ Totul este inverzit!” Tema săptămânii: „Meseria – bratara de aur!” Tema activităţii: „Drumul painii”. Domeniile experientiale: DŞ+ DLC +DOS Categoria de activitate: activitate integratǎ (cunoaşterea mediului+ limba si comunicare +activitate practica) Mijloc de realizare: - joc didactic: „Roata meseriilor”; - povestirea; - modelaj. Tipul activităţii: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe + formare de priceperi si deprinderi (DŞ +DLC +DOS) OBIECTIVE DE REFERINŢĂ DOMENIUL ŞTIINŢE - cunoasterea mediului  Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaţia, fauna, fiinţa umană ca parte integrantă a mediului, fenomene ale naturii), precum şi interdependenţa dintre ele. DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE  Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles. DOMENIUL OM SI SOCIETATE – activitate practica (modelaj)  Să-şi formeze deprinderi practice şi gospodăreşti.

2

OBIECTIVE OPERAŢIONALE DOMENIUL ŞTIINŢE - cunoasterea mediului  Sa denumeasca meseriile pe baza unor imagini.  Sa raspunda corect la ghicitori cu anumite meserii.  Sa identifice uneltele specifice unei anumite meserii. DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE – povestirea  Să dovedească înţelegerea textului relatând momentele importante cu ajutorul imaginilor prezentate.  Să se exprime corect în propoziţii din punct de vedere gramatical.  Să enumere minim trei componente ale pâinii pe baza imaginilor prezentate. DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE – activitate practica (modelaj)  Să identifice corect materialele puse la dispoziţie.  Sa respecte modalitatea de impletire a painii.  Sa lucreze curat si ingrijit. STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul, observația, modelaj, joc didactic, instructajul verbal, povestirea. MIJLOACE DIDACTICE: papusa Ami, scrisoarea, roata cu meserii, pliculete cu surprize, cosul cu produse de panificatie, imagini colorate, imagini cu meserii si unelte specifice meseriilor, jetoane, postere, plicuri cu probele de lucru, coca, faina, grau, farfurii de unica folosinta, jucarii reprezentand diferite instrumente ale unei meserii. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

RESURSE TEMPORALE: 60/70 minute RESURSE UMANE: 28 preșcolari RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă

3

SARCINA JOCULUI DIDACTIC: recunoașterea, denumirea și descrierea meseriilor şi uneltelor specifice. REGULILE JOCULUI DIDACTIC: Fixez ruleta in fata copiilor, le voi imparti palate cu fete vesele/triste si le voi explica ca va trebui sa invarte ruleta. Unde se opreste ruleta indica o meserie, iar copilul va trebui sa o recunoasca si sa identifice de pe masa jetoanele cu uneltele necesare respectivei meserii, aratand-o si copiilor. Copiii il vor aplauda si vor ridica paleta cu fata vesela. ELEMENTE DE JOC: jetoane, roata meseriilor, palete cu fete zambitoare/triste.

BIBLIOGRAFIE  Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani)”, MECI 2008.  BREBEN, S. și colaboratorii. (2002). Metode interactive de grup - Ghid metodic. Editura Arves. Craiova.  PREDA, V.- coordonator. (2009). Metodica activităților instructiv educative în grădinița de copii. Editura Gheorghe Cartu Alexandru. Craiova.

4

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE Strategii didactice Nr. crt.

1.

2.

3.

Momentele activităţii

Moment organizatoric

Reactualizarea cunoştinţelor

Captarea atenției

OB.

Activitatea cadrului didactic

Creem condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei: aerisim sala de clasă, aşezǎ mobilierul şi pregătim materialele de lucru. Îi salutǎm pe copii şi ne prezentǎm. Vom purta o scurta discuție cu copiii, referitoare la locul de unde cred ei că provine pâinea si le vom adresa cateva intrebari. Din ce credeti voi ca este fabricata painea? Dar faina din ce este facuta? Unde credeti voi ca este semanat graul? Dragii noştri, avem o surprizǎ pentru voi. Ea este papusa Ami. Ne-am intalnit cu ea in curtea gradinitei. Venea la voi la grupa pentru ca a auzit ca voi sunteti cuminti si destepti. Papusa Ami a adus cu un cos cu produse de panificatie, o scrisoare si inca cateva surprize. Vom solicita un copil sa vina in fata clasei pentru a deschide scrisoare dupa care noi o vom citi. „Buna ziua, dragi copii/Voi credeti in jucarii?/Eu va spun ca stiu prea bine,/Toate

Activitatea preşcolarului

Evaluare Metode şi procedee

Copiii îşi manifestă curiozitatea pentru noua activitate şi se aşază pe scăunele. Copiii ne privesc cu atenţie şi rǎspund corect la ȋntrebǎri. Painea este facuta Conversația din faina. Faina este facuta din grau. Graul este semanat in pamant. Copiii sunt cuminti si foarte incantati. Un copil vine in fata si deschide Conversația scrisoarea de la papusa Ami.

5

Mijloace didactice

Forme de organizare

Frontal

Frontal

Papusa Ami Cosul cu produse de panificatie Frontal Scrisoarea

Observația sistematică

Observația sistematică

4.

Anunțarea temei

5.

Dirijarea ȋnvǎţǎrii

meseriile pe lume./Astazi voi ve-ti fi brutari/Si ve-ti coace painici mari. Astazi copiii, dupa cum ne-a spus si papusa Ami, noi vom fi brutari. Vom canta, ne vom juca, vom asculta povestea adusa de papusa Ami si vom modela painici, dar pentru a face toate lucrurile acestea avem nevoie de foarte multa liniste, atentie si ordine. În faţa voastră pe o măsuţă am pregătit roata care conţine imagini despre anumite meserii sau unelte care se folosesc la acestea. Pentru a ne putea juca ca la orice joc trebuie să respectăm anumite reguli: -să fim atenţi la explicaţii -să ascultăm -să nu vorbim numai când suntem întrebaţi Fixez ruleta in fata copiilor, le voi imparti palate cu fete vesele/triste si le voi explica ca va trebui sa invarte ruleta. Unde se opreste ruleta indica o meserie, iar copilul va trebui sa o recunoasca si sa identifice de pe masa jetoanele cu uneltele necesare respectivei meserii, aratand-o si copiilor. Copiii il vor aplauda si vor ridica paleta cu fata vesela. Daca raspunsul este gresit, copilul va primi fata trista si va fi ajutat sa identifice correct sarcina de lucru.

Copiii ascultă cu atenție ceea ce le spunem.

Conversația

Frontal

Capacitatea de a asculta cu atenție ceea ce le spunem.

Copiii asculta cu atentie. Planşe cu imagini Conversația Ruleta meseriilor

Frontal

Observația sistematică

Instructajul verbal Individual

Copiii asculta cu atentie ceea ce trebuie sa faca. Explicaţia

Explicarea regulilor jocului Voi alege copilul care ridica mana si este cuminte sa vina sa invarte ruleta. Cel mai

6

Capacitatea de a asculta cu atenție ceea ce le spunem.

atent si cuminte va veni la ruleta. Cine este atent va primi o surpriza la sfarsitul jocului.

Copiii urmaresc cu atentie indicatiile mele.

Jocul de proba Voi solicita un copil pentru a realiza jocul de proba, usurand astfel intelegerea felului in care ne vom juca. Dupa ce copilul a iesit in fata si a invartit ruleta, il intreb ce indica acul unde s-a oprit aceasta, de ce unelte are nevoie si il pun sa aleaga jetonul cu unealta potrivita. Dupa ce a Copiii numiti vin pe terminat sarcina, ii intreb pe copii ce fata rand si rezolva primeste. sarcinile. Desfasurarea jocului propriu-zis Sub supravegherea mea, copiii vor roti ruleta, vor recunoaste meseria respectiv unde aceasta s-a oprit si va identifica jetoanele cu uneltele potrivite. Pe parcursul activitatii voi ajuta copiii sa se exprime in propozitii, sa denumeasca corect uneltele sau instrumentele pe care le identifica. Complicarea jocului Copiii rezolva Le spun copiilor ca papusa Ami le-a mai sarcinile. pregatit o surpriza doar ca de data aceasta trebuie sa ghiceasca raspunsul corect dupa care, merge la cutia jucariilor si va alege uneltele respectivei meserii ghicite. „Dimineata iti zambeste Cand la gradinita vii Pentru scoala pregateste Grupa-ntreaga de copii” 7

Demonstraţia Aprecieri verbale

Jocul didactic Palete cu fete zambitoare Frontal Conversaţia

Conversatia Jocul didactic Individual

Aplauze

(educatoarea) „Sta la intersectie Si supravegheaza Din orice directie Cum se traverseaza” (politistul) Dragilor, papusa Ami este foarte multumita de participarea voastra si doreste sa va spuna ca toate meseriile sunt la fel de importante. Copiii cântǎ. Tranziţie Taranul e pe camp

Obţinerea performanţei 5.

Dragi Ştrumfişori, ȋn aceastǎ parte a activitǎţii, papusa Ami, ne-a adus o poveste care se numeste „Petrica si painea”. Ii invit pe copii pe covor langa mine si ii rog sa se aseze in semicer si sa faca liniste pentru ca nu vor auzi povestea daca este galagie. „ A fost odata un copil pe care-l chema Petrica. Intr-o zi mama lui l-a luat cu ea la magazin ca sa cumpere paine. Cand s-au intors acasa, mama a asezat masa si i-a dat lui Petrica sa manance paine calda cu branza. In timp ce manca a inceput sa se gandeasca la paine si unde creste ea sau poate creste in pomi la fel ca merele. Deodata se auzi un glas care l-a intrebat daca vrea sa afle povestea. Petrica se uita mirat prin toata bucatarie pentru ca nu stia cine i-a raspuns. Glasul se auzi din nou. Era firimitura de paine care cazuse pe servetel in fata lui. Fiind curios a

Conversaţia

Frontal

Copiii ascultă cu atenție indicațiile Conversația oferite si se asaza in semicerc pe covor. Frontal Explicaţia Individual

Povestirea 8

acceptat sa asculte povestea firimiturii de paine. „ Am fost un bob mic de grau, ca o margelusa galbuie si lunguiata. Intr-o zi, taranii m-au scos din hambar, m-au pus in saci impreuna cu fratiorii mei, ne-au urcat in masina si am plecat cu ei la camp unde ogorul era arat de tractoarele cu pluguri. Ne-au Copiii sunt atenţi la rasturnat apoi intr-o masina speciala cu niste ceea ce le tuburi trasa de un tractor si ne-au dat drumul povestesc. pe aratura. Am inceput sa prin radacini in pamantul cald si afinat. A venit iarna si mi-a asternut o plapuma groasa de zapada. Primavara, dupa ce zapada s-a topit am inceput sa cresc, sa cresc…si m-am facut mare si mi-a crescut un spic cu multe boabe de grau. Apoi am inceput sa capat o culoare galbuie. Intr-o zi calduroasa de vara au sosit oamenii cu combinele, ne-au strans boabele, ne-au pus in saci si ne-au dus inapoi in hambar. De acolo, am fost luati si dusi la moara. Morarii ne-au rasturnat din saci sub niste pietre mari, care ne-au zdrobit si au ales ce era mai alb si mai curat din noi, adica faina. Apoi, am fost dusa la brutarie si aici m-au luat in primire niste oameni imbracati inalb si cu bonete pe cap. m-au turnat intr-un malaxor, au pus drojdie, apa, sare si m-au framantat. M-au lasat apoi la dospit, dupa aceea m-au modelat in diferite forme si m-au bagat intr-un cuptor 9

Observarea comportament ului Individual

Aprecieri verbale

Frontal

Individual

fierbinte. Cand am iesit de acolo eram paine si asa am ajuns la chioscul cu paine de unde mai cumparat tu cu mama ta.” Dupa ce am terminat lectura, le prezint copiilor ilustratii pe tabla magnetica in legatura cu povestea. Selectez copii care sa descrie imaginile, pe rand. Ca sa ii ajut putin le voi adresa cateva intrebari pe parcursul repovestirii de pe imagini. Ii rog pe copii sa puna mainile la ochi si amestec imaginile pe tabla magnetica. Solicit mai multi copii pentru a veni in fata ca sa ordonam cronologic imaginile, conform povestirii. Pentru a fixa cat mai bine povestea, le adresez cateva intrebari: “Care este titlul povestei de astazi?” “Care sunt personajele povestei?” “Ce a aflat Petrica despre paine?” “Voi stiti din ce este facuta painea?” Le mulţumesc copiilor pentru cǎ au fost cuminţi şi activi la aceastǎ activitate.

Imagini

Copiii numiţi vin ȋn faţǎ şi rezolvǎ sarcinile.

Copiii rǎspund ȋn propoziţii.

Tranziţie Brutarii Copiii sunt aşezaţi la mese şi sunt cu ochii spre panou. Papusa Ami ne-a prezentat o poveste despre paine si modul ei de fabricare, dar oare cum Copiii ascultă cu ar fi sa devenim brutari? Voua va place atenție indicațiile aceasta meserie? (Da sau nu. Daca nu de ce?) oferite. Astazi vom modela painici impletite si le 10

Conversația

Coca Faina

Frontal Evaluare orală

6.

Asigurarea retenţiei şi a feedback-ului

vom coace in cuptor. Pentru a face acest lucru trebuie sa fiti atenti la instructiunile mele, sa respectati etapele de lucru si sa fiti cat mai ordonati in lucrul vostru cu coca. 1. Le prezint copiilor lucrǎrile model. Aceasta este painica facuta de mine si de Raluca. Va doriti si voi una asemanatoare? Sa fiti atenti si sa vedeti ce aveti de facut. 2. Le explic și le demonstrez copiilor modul de lucru etapǎ cu etapǎ. Mai intai vom imparti coca in doua parti egale. Vom modela coca sub forma de „serpisor”, foarte lunga, apoi o vom impleti, iar eu va voi ajuta. ” 3. Ȋmpǎrţirea materialelor de lucru. 4. Intuirea materialele care ne vor ajuta sǎ realizǎm corect painea impletita.  Ȋnainte de a trece la lucru, facem exerciții pentru încălzirea mâinior. “Mâna lebădă o fac/ Care dă mereu din cap, Lebedele-n jur privesc/Măinile eu le rotesc, Degetele îmi sunt petale/Se deschid ca la o floare, La pian acum cântăm/ Și apoi ne așezăm. ” 5. Le prezint criteriile de evaluare:  sǎ lucreze ȋngrijit;  sǎ respecte modul de impletire; sǎ nu murdǎreascǎ masa. Supraveghez preşcolarii și le ofer ajutor și indicații în cazul în care au nevoie. Le urez “Spor la lucru! ”

Instructajul verbal

Farfurii de unica folosinta

Individual

Exercițiul

Preșcolarii se ridică și execută mișcările.

Preșcolarii lucrează cu atenție

Explicația

Evaluare sistematică Individual

Aprecieri verbale

11

6.

Încheierea activității

Pe parcursul desfasurarii lucrarii efective de catre copiii, acestia vor primi sprijin din partea mea si voi mentine linistea si disciplina copiilor in sala de grupa. Dupa realizarea acestora voi face evaluarea produselor finite prin observatii si apreciei, apoi painicile se vor pune la copt. Painicile realizate de copii le voi aseza pe o tava dupa care le spun copiilor ca ma duc cu ele la bucataria gradinitei sa le introduc in cuptor. Păpuşa Ami este foarte bucuroasă de modul Copiii se bucură de Conversația în care au lucrat copiii şi doreşte şi ea să recompense. mănânce cu acestia. Copiii vor fi recompensaţi cu painicile facute chiar de ei.

12

Recompense

Copiii primesc recompense și aprecieri verbale.

13

Related Documents

Gradi Militari
November 2019 18
Proiect !
May 2020 41
Proiect
October 2019 60
Proiect
July 2020 34
Proiect
August 2019 52

More Documents from ""