PROIECT DIDACTIC CLASA I ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ”Apa și vântul în viața noastră” TEMA ZILEI:”Călătoria lui Pinocchio în lumea literelor și a cifrelor” SUBIECTUL: Scăderea unui număr natural format din zeci și unități dintr-un număr natural format din zeci și unități. Relația om - natură. TIPUL LECŢIEI: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor FORMA DE REALIZARE: predare integrată DISCIPLINE INTEGRATE : Matematică și explorarea mediului Comunicare în limba română Arte vizuale şi abilităţi practice SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la adunarea şi scăderea numerelor naturale cu trecere peste ordin în concentrul 0 - 100 ; Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic. COMPETENŢE SPECIFICE: MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI 1.1.Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100 1.4.Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare 1.6.Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, suma, total, diferenţă, >,<, =, +, - ) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme ; 4.2.Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ 1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate; 2.1
Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2
Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
ARTE VIZUALE ȘI LUCRU MANUAL 2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1- să efectueze corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi cu și fără trecere peste ordin cu numere naturale în concentrul 0 - 100; O2- să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere; O3- să efectueze proba scăderii prin adunare; O4- să rezolve probleme utilizând operațiile de adunare şi scădere cu numere naturale în concentrul 0-100; O5- să compună probleme după un exercițiu dat
STRATEGIA DIDACTICĂ a) Metode și procedee: conversația, explicația, observația, jocul didactic, exercițiul, munca independentă, problematizarea. b) Mijloace de învățământ: ghicitori, imagini cu surse de energie, manual, tablă, fișe, creioane colorate. c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe d) Forme de evaluare:observarea sistematică a comportamentului elevului, aprecieri verbale, autoevaluarea. Resurse umane : 16 elevi Durata lecţiei: 50 minute (40 min.+10 min.) Locul de desfăşurare: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE: Ministerul Educaţiei Naţionale– Programa școlară pentru Clasa I, 2013 Didactica Publishing House – Ghidul cadrului didactic Clasa I
Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa I,Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Crinela Grigorescu, Camelia Coman, Editura Art, 2014 Didactica matematicii pentru învățământul primar , Constantin Petrovici ,2014 www.didactic.ro
Nr.
Eveniment
Ob.
crt.
didactic
op.
1.
2.
Conținuturi
Moment
Se asigură condițiile necesare pentru buna
organizatoric
desfășurare a orei de matematică și explorarea
1 min.
mediului
Verificarea temei
Se realizează controlul cantitativ și calitativ al
și reactualizarea
temei.
cunoştinţelor
Se fac aprecieri globale şi individuale asupra
5 min.
modului de rezolvare a temei.
Strategie didactică
Evaluare
Metode și
Mijloace de
Forme de
procedee
învățământ
organizare
Individual
Conversația
Frontală
1.Se adresează câteva întrebări referitoare la terminologia matematică:
Explicaţia
Observarea
-Ce operaţii am învăţat la matematică?
sistematică
-Cum se numeşte rezultatul adunării ? O2
-Cum se numeşte rezultatul scăderii? -Cum se numesc numerele care se adună?
Individual
-Cum se numesc numerele care se scad? 2. Exerciţii de calcul oral : 2+ 7=
30+40=
10+ 4=
65-10=
Exercițiul
O1
49-10=
70+30=
45- 5=
62-20=
Care este: -Numărul cu 10 mai mare decât 14? -Numărul cu 20 mai mic decât 68? O1
-Suma numerelor 25 şi 20?
O2
-Diferenţa numerelor 70 şi 50? -Măreşte cu 40 numărul 30. -Micșorează cu 5 nr. 65.
3.
Captarea atenției
”La începutul zilei, Pinocchio a adus o scrisoare pe
5 min
care ne-a rugat să o deschidem abia la ora de
Frontală
Matematică și explorarea mediului. Haideți să vedem despre ce este vorba în ea!” *Citesc ghicitorile despre sursele de energie.
Observaţia
(Anexa 1) *Urmează o scurtă discuție despre rolul soarelui/
Anexa 1ghicitori despre
Conversația
surse de energie
apei/ vântului în viața noastră, despre cum pot fi prietenii sau dușmanii noștri. *Copiii vor fi anunţaţi că Soarele,Apa şi Vântul leau trimis şi lor câteva surprize.
Explicaţia Individuală
O4
”Vom începe cu supriza din partea Soarelui și a
Anexa 2-
Apei: câteva ghicitori matematice.Vântul însă, a
ghicitori
vrut să fie puţin mai aspru și ne-a trimis doar o
matematice
foaie lipită pe tablă spunând că vom primi surpriza de la el, abia după ce vom rezolva exerciţiile din manual.” 4.
5.
Anunțarea temei
Se comunică titlul lecției și obiectivele operaționale
și a obiectivelor
într-un limbaj accesibil. Pe tablă este scris titlul
1 min
lecției.
Consolidarea și
Se va deschide manualul.
sistematizarea
Se vor efectua exercițiile din manual.
cunoștințelor
Elevii vor ieși la tablă pentru scrierea operaţiilor
Conversația
Conversația
matematice.
Manual
În paralel, elevii din bancă vor completa exerciţiile
15 min
în manual. Observarea Ex. 4/pag.37 O1
Află diferențele, apoi verifică prin adunare:
O3
58-39=
62-38=
94- 65=
Exercițiul
Frontal
Conversația
Individual
Explicația
Ex. 5/pag.37
sistematică
Calculează, apoi colorează rezultatele din dreptul
Exercițiul
imaginilor care ilustrează comportamentul potrivit O1
în caz de furtună.
Conversația
65-
73-
96-
38
54
39
Frontal
Ex.7/ pag.37 Efectuează, apoi scrie literele în ordinea crescătoare
Manual
a rezultatelor. Vei descoperi cauza unora dintre problemele Pământului. O1
Exercițiul
Frontal
43-35=...(I)
64- 49=...(N)
65- 46=....(C)
Aprecieri
61-36=...(E)
83- 37=...(U)
57- 28=...(D)
verbale
76- 48=...(N)
85- 48=...(I) ....(INCENDIU)
Ex. 9/pag.37 - Joc didactic Ajută- l pe Pixelini să afle care dintre cei doi copii
Jocul didactic
Pe grupe
Problematiza
Pe grupe
este prietenul naturii. Găsește traseul la finalul căruia se află cel mai mic rezultat. *Într-o pădure erau 94 de brazi bătrâni. O4
rea
În urma unei furtuni puternice, au rămas în picioare 68 de brazi. Câți brazi a doborât furtuna? 6.
Obținerea
O5
performanței
* Compune o problemă care să se rezolve prin
Explicația
exerciţiul: 72- 43 =
Conversația
6 min
Frontal Tablă
Realizarea
M.i.- ex.8/pag 37
Conversația
feedbackului
Calculează, apoi colorează rezultatul de lângă
Exercițiul
6 min
verbale
Problematizarea
7.
Aprecieri
O1
Individual
Manual
Individual
Evaluare scrisă
Frontal
Aprecieri
imaginea care prezintă un efect al acțiunii omului asupra naturii. 46 - 37 = ...
8.
9.
92 - 56 = ....
75 – 37 = ...
Încheierea
Se fac aprecieri globale asupra comportamentului
activității
elevilor în cadrul lecției.
1 min
Se anunță tema pentru acasă: ex. 6/ pag.37
Activitate
Pentru că elevii au rezolvat corect exerciţiile trimise
recreativă
de Soare și Apă, vom descoperi mesajul Vântului.
10 min
Acesta ne roagă să scriem câteva acțiuni prin care noi, oamenii, putem proteja mediul înconjurător.
Conversația
verbale
Conversaţia
Anexa 3mesajul
Explicaţia
Vântului
Aprecierea Frontal
verbală
-În timpul rămas, elevii vor colora imaginile cu
Creioane
vântul .
colorate
Anexa 1 GHICITORI despre surse de energie Dacă n-ar fi , lumea ar pieri.
A lăsat-o Dumnezeu,
Iar multă de-ar fi,
Ca s-o bei și tu, și eu.
Lumea mi s-ar prăpădi ! (apa)
(apa)
Măr frumos şi aurit, Chiar din cer a răsărit. Ziua întreagă străluceşte Şi pământul încălzeşte. Cine e? (soarele)
De pe cer o sită mare Cerne pe pământ dogoare. (soarele)
Care forţă pribegită Apa mării o agită? (vântul)
Ce zboară pe sus Şi nu-l vezi? (vântul)
Cine trece pe la poartă, Şi câinii nu îl latră? (vântul)
ANEXA 2 GHICITORI MATEMATICE
1.În ”Punguţa cu doi bani”, După cocoşul năzdrăvan, Pleacă 30 găini frumoase Și tot atâtea gâşte grase. În total, câte păsări spui Că vin în curtea moşului? 3. 50 vrăbii stau pe-o cracă Şi se ceartă şi se-mpacă. Dacă 10 au zburat Câte sunt la numărat?
2. Din a ursului grădină, Cu 100 salate plină, Harap Alb umple un sac. Câte salate încap, Dacă 60 mai rămân La cel urs care-i stăpân?
Anexa 3
Dragi copii, Am înțeles de la prietenii mei, Soarele și Apa, că sunteți prieteni adevărați ai naturii. De aceea, eu aș dori să enumerați/ scrieți câteva acțiuni pe care le pot face oamenii pentru a proteja mediul înconjurător! Cu drag, Vântul.