Proiect Didactic Daip Mem

  • Uploaded by: Danisia Frasina
  • 0
  • 0
  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic Daip Mem as PDF for free.

More details

  • Words: 1,303
  • Pages: 6
PROIECT DIDACTIC CLASA a II-a PROPUNĂTOR: Crăciun Danisia (căs. Frăsîna) ȘCOALA „OTILIA CAZIMIR” IAȘI DATA: 18 XI 2018 DISCIPLINA: MEM ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe OBIECTUL: Matematică şi explorarea mediului UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Toamnă, doamnă ruginie SUBIECTUL: Adunarea şi scăderea numerelor naturale mai mici decât 1000. Probleme care se rezolvă printr-o operație. TIPUL: predare- învățare COMPETENŢE GENERALE: 1. Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în calcule elementare 3. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene/ relaţii/regularităţi/structuri din mediul apropiat 4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică 5. Sortarea şi reprezentarea unor date în scopul rezolvării de probleme COMPETENŢE SPECIFICE: ● MATEMATICǍ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi grupare ori de câte ori este necesar; 1.5 . Utilizarea următoarelor denumiri şi simboluri în contexte adecvate: <, >, =, plus (+), minus (-), sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător; 3.1. Explorarea unor reprezentări variate pentru a genera exerciţii şi problem de adunare şi scădere în concentrul 0-1000; 3.2. Realizarea unor investigaţii simple şi rezolvarea de probleme nonstandard prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat; 4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple; 5.2. Rezolvarea de problem de tipul a±b=x; a±b±c=x, în concentrul 0-1000, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să efectueze operaţii de adunare cu numere naturale de la 0 la 1000, fără trecere peste ordin prin calcul desfășurat sau în scris; O2 - să utilizeze corect terminologia specifică matematicii; O3 - să determine operația matematică specifică unor expresii (mai mic, mai mare, micșorat, mărit); O4 - să rezolve probleme care presupun o singură operație matematică respectând pașii de abordare; O5 – să evidențieze cu ajutorul numărătorii poziționale proprietatea de comutativitate a adunării; O6- să manifeste interes pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări; O7- să păstreze poziţia corectă a corpului a corpului în timpul scrierii. STRATEGII DIDACTICE: ● METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, problematizarea, conversaţia, munca independentă, explicaţia. ● MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, cutie cu bile, suport,numărătoare pozițională, caietul de lucru,manual ● MODURI DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe BIBLIOGRAFIE: Curriculum National-Programa scolara pentru clasa a II- a, Bucuresti

Momentele lecției

Ob. Op.

Moment organizatoric Verificarea temei și reactualizarea cunoștințelor

O1 O2 O3

Conținutul instructiv-educativ

Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a lecţiei şi pregătirea materialelor necesare. Pregătesc manualele şi caietele de matematică. Se verifică tema cantitativ şi calitativ şi se fac aprecieri. Ascultă cu atenţie observaţiile făcute. Se reactualizează cunoștințele despre operația de adunare, cea de scădere (numerele care se adună se numesc termenii adunării, rezultatul adunării se numește sumă, numărul din care se scade este descăzutul, numărul care se scade este scăzătorul, rezultatul scăderii se numește rest sau diferență), despre vecinii unui număr (predecesorul este numărul mai mic cu 1 decât număru dat, succesorul este numărul mai mare cu 1 decât numărul dat). Calcul oral: 20+ 39= 72 - 22= 50 + 20= 100 + 90= 65- 20= 70 - 50= Află suma numerelor 28 şi 30. Ce operaţie facem când spun ,,măriţi”? Măriţi nr. 14 cu 56 ; pe 43cu 51! Aflaţi numărul cu 20 mai mare decât 11! Aflaţi diferenţa numerelor 82 şi 28, 70 și 30, 62 și 34 Ce operaţie facem când spun ,,micşoraţi”? Micşoraţi numărul 25 cu 25! Spuneţi care este: - cel mai mic nr. natural;

Strategia didactică

Evaluarea

Metode și procedee didactice

Mijloace de învățământ

Moduri de organizare

Conversația

caiet, manual

individual

Conversația

caiet

individual

Exercițiul

Aprecieri ale modului de rezolvare a temei și a răspunsurilor date.

Captarea atenției

O6

- cel mai mic nr. natural impar; - cel mai mare nr. natural scris cu 3 cifre; - cel mai mare nr. natural par scris cu 3 cifre; - cel mai mic nr. natural scris cu 3 cifre identice; - predecesorul lui 212; succesorul numărului 362. Elevii oferă răspunsurile solicitate de cerințe, se oferă indicații. Se solicită elevilor să deschidă cutia aflată în fața clasei și să descopere ce se află în ea. Elevii descoperă două săculețe cu bile verzi și roșii, un suport de fixare a lor și o scrisoare în care o fetiță pe nume Maria cere ajutorul copiilor. Ea solicită acestora să afle câte bile din fiecare culoare sunt, să le fixeze pe suport și să afle câte sunt la un loc. Ea nu se prea pricepe la matematică și ar avea nevoie de ajutorul lor pentru a înțelege operațiile matematice de adunare și scădere și modul în care se rezolvă problemele.

Anunțarea temei

Prezint copiilor faptul că astăzi ajutând-o pe Maria vom învăța să rezolvăm probleme cu o singură operație de adunare cu numere mai mici de 1000.

Dirijarea învățării

Elevii vor prelua materialele din cutie și așezândule pe suport constată că sunt 132 de bile roșii și 141 de bile verzi. Se scrie pe tablă și în caiete titlul lecției și data și se notează numărul de bile din fiecare categorie și cerința problemei. Se întreabă elevii cum putem afla câte bile sunt la un loc. Aceștia precizează operația de adunare.Se notează pe tablă și în caiete etapa de rezolvare. Se explică la tablă în scris elevilor modul desfășurat de adunare a celor două numere prin descompunere în sute, zeci și unități a acestora și

O6 O7

O4

conversația

Cutie cu bile verzi și roșii, suport, scrisoare

Exercițiul

Cutie cu Frontal bile verzi și individual roșii, Pe grupe suport, Caiete, tablă, numărătoare pozițională

Conversația

Explicația Demonstrația

frontal

Se urmărește modul de participare la lecție.

Se verifică dacă elevii numără corect pe suport și utilizează corect numărătoarea pozițională.

adunarea lor grupată dar și cu ajutorul numărătorii poziționale: O1

Se verifică modul în care elevii reușesc să sesizeze necesitatea adunării cifrelor aceluiași ordin pentru realizarea corectă a adunării unor numere de trei cifre.

131= 100+30+2 141= 100+40+1 100+100+30+40+2+1= 200+70+3= 273 Se precizează modalitatea de calcul în scris: 131+ 141 -----273 (se adună întâi unitățile, apoi zecile, apoi sutele).

O4

Se citește problema din manual de la pagina 26 unde elevii trebuie să afle ce punctaj au obținut la trasul cu săgeata cei doi copii la un loc. Se cere elevilor să observe cum au fost descompuse cele două numere și Exercițiul apoi adunarea realizându-se pentru fiecare ordin în Explicația parte. Se execută pe numărătoarea pozițională din clasă adunarea din manual: 123+354=477 și cea rezultată din problema Mariei.

O1

Se efectuează adunările de calcul în scris din manual: 673 şi 215; 241 şi 530; 302 şi 492; 243 şi 342; 700 şi 200; 200 şi 604; 520 şi 310; 202 şi 507.

O5

Se verifică corectitudinea cu ajutorul numărătorii poziționale cât și prin schimbare a locului termenilor. Elevii observă că rezultatul rămâne același. Se

Problematizarea

Se verifică realizarea corectă a calculului în scris și a utilizării numărătorii poziționale.

precizează că acest lucru este o proprietate specifică operației de adunare. Obținerea performanței

Se oferă elevilor o fișă de lucru individuală:

O1

O4

Asigurarea retenției și transferului

O2 O4

1. Rezolvați prin calcul desfășurat: 511+324= 236+122= 834+115= 2. George are 320 de pagini citite și mai are de citit 248 de pagini. Câte pagini are cartea? Se citesc exercițiile. Problema este explicata în privința conținutului împreună cu elevii. Acestora li se oferă timp pentru a rezolva sarcina după care este verificat modul de lucru al fiecărui elev și se corectează eventualele greșeli. Se recapitulează împreun cu elevii cele realizate la oră: regulile de realizare ale adunării numerelor cu trei cifre, proprietatea adunării de a fi comutativă, modul de abordare al problemelor (citirea atentă a textului, transcrierea datelor, identificarea cerinței, găsirea operației potrivite soluționării problemei, efectuarea acesteia, notarea rezultatului). Se oferă temă pentru acasă.

Fișa de lucru

Frontal individual

Se observă modul în care elevii au rezolvat sarcinile.

Explicația Problematizarea Conversația

Conversația

Frontal

Exercițiul Individual

Se fac aprecieri asupra răspunsurilor date.

Related Documents


More Documents from ""

October 2019 9
Proiect Didactic Daip Mem
October 2019 15
Proiect Didactic Daip Clr
October 2019 13