Proiect didactic DATA: 20.03.2019 CLASA: a II-a OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice SUBIECTUL: Vază cu flori TIPUL: formare de priceperi și deprinderi SCOPUL: realizarea unei vaze cu flori folosind tehnica decupării și a lipirii. COMPETENŢE SPECIFICE 1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar; 2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor; 2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive O1 - Să descrie anotimpul Primăvara; O2 - Să identifice materialele şi instrumentele de lucru primite pe bănci; O3 - Să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat; O4 - Să-şi exprime părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor. B. Motrice. OM1- să manifeste deprinderi de a asambla formele obţinute, în vederea realizării lucrării propuse; C. Afective. OA1- vor participa cu interes la lecţie; OA2- vor aprecia lucrarea realizată în echipă în raport cu modelul propus; OA2- vor manifesta un comportament adecvat în relaţie cu colegii dintr-un grup de lucru în activitatea de realizare a temei date. STRATEGII DIDACTICE: • METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, descoperirea, explicatia, demonstratia, Turul galeriei. • MIJLOACE DIDACTICE: lipici,hartie colorata, foarfece, hârtie cartonata colorată, betișoare de înghețată. • FORME DE ORGANIZARE: frontală, grupe. RESURSE: • • •
UMANE: 30 elevi TEMPORALE: 45 minute SPAŢIALE: sala de clasă
STRATEGII DIDACTICE Nr crt 1.
2.
ETAPELE LECŢIEI MOMENT ORGANIZATORIC
CAPTAREA ATENŢIEI
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
Metode şi procedee
-Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a Conversaţia lecţiei şi pregătirea materialelor necesare. Instructajul verbal
Resurse materiale
lipici,hartie colorata, foarfece, betișoare de înghețată
E V A L U A R E
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Forme de organizare
Frontal Evaluare orală continuă
Voi cere elevilor să găsim răspunsul la următoarele ghicitori: Conversaţia “Zăpada s-a topit, Ghiocelul a răsărit. Pomul înmugurește, Ce anotimp sosește?” (Primăvara) Clopoţel mititel, Scoate capul din zăpadă, Primăvara să o vadă. (Ghiocelul) Floare frumos parfumată Foarte divers colorată De spini ea e apărată Care-i floarea căutată? (Trandafirul)
Ghicitoarea Frontal
Observarea sistematică
3. ENUNȚAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR
-Copii, pentru că ne aflăm în anotimpul de primăvară, anotimpul florilor, vă propun să realizăm și noi o vază cu flori. Astfel, la activitatea de astăzi vom face o vază din bețișoare de înghețată și apoi vom realiza flori divers colorate din hârtie.
Explicaţia Frontal
Observarea sistematică
Conversaţia
4.
Port o scurtă discuţie cu elevii legată de anotimpul în care ne ACTUALIZAREA aflăm şi schimbările care se petrec în natură: *În ce anotimp ne aflăm? CUNOŞTINŢELOR *Ce se schimbări se petrec în natură în anotimpul de primavară? *Care este vestitorul primăverii? *Ce flori de primavară mai cunoașteți?
5.
- Prezint lucrarea model- Vaza cu flori PREZENTAREA - Orientez atenţia elevilor spre etapele de realizare ale CONȚINUTULUI NOII ÎNVĂȚĂRI lucrării: -Rog elevii să repete etapele de realizare ale lucrării practice - Cer numirea materialelor cu care vor lucra. - Demonstrez operaţiile de efectuat: - Lipirea bețișoarelor de înghețată pe carton. - Construirea florii
6.
DIRIJAREA ÎNVǍŢǍRII
Frontal
Observarea sistematică
Conversaţia
Demonstraţia
-Exerciţii de încălzire a mâinilor. - Se vor forma 5 echipe. - Într-un coș vor fi bilețele pe care vor fi cate un tip de floare. Elevii vor fi rugați să extragă un bilet. Astfel, se vor forma cele 5 echipe (echipa ghioceilor, lalelelor, zambilelor, Demonstraţia toporașilor și narciselor). Explic şi execut, pe rând, fiecare operaţie pe care o parcurg
Vaza cu flori model
Frontal
Observarea sistematică Materiale necesare Frontal
apoi şi elevii: -lipirea betișoarelor pe hartia de carton; - decuparea hârtiei pentru floare; - îndoirea hârtiei; - decuparea petalelor; - decupare hârtiei pentru mijlocul florii. - alcătuirea mijlocului florii; - formarea tulpinii; - asamblarea florii.
Observarea dirijată
Vază model
Exerciţiul
Observarea sistematică
Pe grupe
Munca pe echipe
Demonstraţia
Frontal Observarea sistematică Vază model
7.
OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Elevii sunt rugați după ce au terminat vaza și florile să decoreze vaza din bețișoarele de înghețată.
Munca pe echipe
8.
FEEDBACK-ul
Rog echipele să voteze cea mai frumoasă vază din cele executate de celelalte echipe și să argumenteze alegerea făcută.
Conversaţia
9.
EVALUAREA
Îndemn elevii să urmărească aspectele pozitive şi minusurile. Discut cu ei fiecare aspect care trebuie „retuşat” şi modul în care este necesar să se intervină.
Vaza cu flori
Pe grupe
Observarea sistematică
Pe grupe
Evaluare reciprocă
Conversaţia Observaţia
Evaluare reciprocă Frontal Aprecieri verbale; autoevaluare
Expunerea Turul galeriei
10.
RETENŢIA
Se reţine atenţia asupra etapelor de lucru parcurse în obţinerea vazei cu flori (decupare, lipire, asamblare).
Conversaţia
Frontal
11.
TRANSFERUL
Recomandă elevilor să reţină etapele parcurse în realizarea lucrării pentru executarea altora asemănătoare.
Conversaţia
Frontal
Aprecieri verbale;