Proiect Didactic Animale Domestice

  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic Animale Domestice as PDF for free.

More details

  • Words: 905
  • Pages: 5
PROIECT DE ACTIVITATE

Învăţământ preşcolar Grupa a II-a Data: Aria curriculară: Activitaţi de comunicare Subiectul activităţii: „Animale domestice”- verbalizare Tipul activităţii: de consolidare Obiectivul fundamental: - realizarea unei exprimări corecte sub aspect fonetic, articulator şi lexico-grafic; imbogăţirea vocabularului activ. Obiective operaţionale: La sfârşitul sctivităţii copiii vor fi capabili: Obiective psihomotorii: O1 – să execute corect exerciţiile pentru reglarea ritmului respirator; O2 – să execute corect exerciţiile de gimnastică fono-articulatorie; O3 – să utilizeze limbajul mimico-gestual în concordanţă cu ceea ce vor să exprime; Obiective cognitive: O4 – să pronunte corect denumirea animalelor domestice (cal, vaca, pisica, oaia, porc); O5 – să asocieze cuvantul (labiolectura, cuvant scris) cu imaginea corespunzatoare; O6 – să realizeze asocierea fonem-grafem-dactilem; O7 – să scrie corect denumirea animalelor domestice; O8 – să denumeasca animalele domestice prin limbaj mimico gestual; Obiective afective: O9 – să participe cu interes la activitate. Metode şi procedee: demonstraţia articulatorie şi fonatorie, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, verbalizarea, aprecierea Mijloace şi materiale didactice: oglinda, baloane, jucării de suflat, fişe individuale, jetoane, instrumente de scris, tabla, creta. Forme de organizare: frontal, individual Resursă temporala: 40 minute

1

Momentele activităţii 1. Moment organizatoric

2. Captarea atenţiei şi anunţarea temei

Ob op

Conţinutul instructiv-educativ al activităţii

Activităţi şi acţiuni ale copiilor

Pregătirea materialelor didactice. Aerisirea sălii de grupă. - se pregătesc Organizarea colectivului de copii începerea activităţii; pentru buna desfăşurare a activităţii. Crearea unei atmosfere destinse, încurajatoare. O3 O10

Se începe cu exerciţiile de gimnastică pentru mobilitatea generală. Educatoarea demonstreaza şi execută: - execută mişcări care antrenează toate părţile mişcările corpului (imitarea spălatului, imitarea educatoare aplaudatului, rotirea pumnului, închiderea şi deschiderea pumnilor, mişcarea degetelor, imitarea cântatului la pian etc. ) . Se anunţă tema activităţii.

Metode şi procedee/ Materiale didactice

Evaluare

pentru

prin imitaţie - demonstraţia propuse de - exerciţiul

Mobilitatea generală

3. Desfăşurarea activităţii O1 O2

Se execută exerciţii generale de gimnastică a aparatului articulator. Educatoarea demonstrează şi execută - execută exerciţii: mişcările - pentru mobilitatea feţei: exerciţii de educatoare; clipire a ochilor (concomitent, apoi alternativ), umflarea obrajilor cu dezumflarea prin lovire, trecerea aerului dintr-o parte în alta, suptul

2

- demonstraţia prin imitaţie - exerciţiul propuse de - oglinda - instrumente suflat

Mobilitatea fonoarticulatorie de

-1-

-2-

O1

O2

O10

O2

-3obrajilor; copiii sunt puşi să sufle cu gura întredeschisă asupra unei oglinzi reci (oglinda se abureşte) sau asupra dosului palmei (copilul va simţi un curect de aer cald). - pentru gimnastica maxilarelor: exerciţii de închidere şi deschidere a gurii (liber şi cu rezistenţă), exerciţii de împingere şi apoi de retragere a maxilarului inferior, mişcarea maxilarului inferior de la dreapta la stânga, de coborâre şi de ridicare a maxilarului, muşcătura. - pentru gimnastica buzelor: sugerea cu buzele strâns lipite, scoaterea aerului printre buzele uşor deschise sau/şi prin deschiderea formată de buza inferioară aşezată sub incisivii superiori, acoperirea dinţilor de jos cu buza de sus şi invers, ţinerea cu buzele a unui obiect ce este tras, suflatul, fluieratul, suflatul unor obiecte uşoare: pene, bucăţele de hartie care vor şi susţinute cât mai mult în aer etc. . - pentru gimnastica limbii: scoaterea şi retragerea limbii, limba în formă de săgeată, limba în formă de lopată se ridică spre alveolele superioare şi şterge palatul dur şi moale înainte şi înapoi, atingerea dinţilor de jos şi de sus cu limba, vârful limbii sprijinit pe alveolele incisivilor inferiori, iar partea dorsală a limbii este împinsă

-4-

- execută mişcările educatoare;

- execută mişcările educatoare;

-5-

3

Mobilitatea fonoarticulatorie

prin imitaţie - demonstraţia propuse de - exerciţiul

Mobilitatea fonoarticulatorie

prin imitaţie - demonstraţia propuse de - exerciţiul - oglinda - instrumente suflat

- execută mişcările educatoare;

-6-

prin imitaţie propuse de - demonstraţia - exerciţiul

de

Mobilitatea aparatului fonoarticulator

-1-

-2-

O10

O5

O4 O5 O6

4. Fixarea cunoştinţelor

O7 O8 O9

-3spre gura larg deschisă. - pentru palatul moale, muşchii faringelui şi vestibulului faringian: exerciţii de căscare cu retragerea limbii şi a maxilarului inferior, de deglutiţie, de imitarea a tusei, a sforăitului etc. ; Se verbalizează (dar şi cu ajutorul dactilemelor) serii de consoane însoţite de vocale („ma”, „me”, „mi”, „mo”, „mu”; „pa”, „pe”, „pi”, „po”, „pu”; „ba”, „be”, „bi”, „bo”, „bu”). Educatoarea demonstreza şi execută o dată cu copiii, iar acolo unde este nevoie intervine pentru a corecta si ajuta. Se afişeaza pe masă cuvinte/imagini reprezentând animalele domestice („cal”, „oaia”, „vaca”, „porc”, „pisica”). Se vor numi copii, cărora li se vor indica, pe rând, iamgini pentru a verbaliza şi dactila corespunzător.

-4-5prin imitaţie - demonstraţia propuse de - exerciţiul

-6Mobilitatea fonoarticulatorie

- verbalizarea verbalizează silabele - demonstraţia propuse de educatoare; - explicaţia

Dactilemele

- execută mişcările educatoare;

- asociere imagine- cuvant scris; - verbalizarea - rezolvă sarcinile propuse de - demonstraţia educatoare; - explicaţia

Se împart fişele de lucru individuale. Se explică sarcinile şi se precizează - rezolvă în linişte sarcinile - exerciţiul tipul de lucru. propuse în fişa de lucru; Acolo unde este nevoie, educatoarea dă indicaţii suplimentare. După ce expiră timpul acordat rezolvării fişelor de lucru, acestea se vor strânge pentru a fi corectate.

4

Pronunţia

Dactilemele Pronunţia

Corectitudinea rezolvării sarcinilor

-15. Aprecieri finale

-2-

-3-4-5Se apreciază modul de participare al copiilor la activitate si vor fi remarcati - conversatia cei care au fost activi pe parcursul - sunt atenţi la aprecierile - explicaţia orei, fiind recompensaţi cu câte o făcute de educatoare. - aprecierea verbală bulină roşie. Dupa ce vor fi corectate fişele de lucru acestea vor fi discutate cu copiii şi vor fi anexate dosarelor personale.

5

-6-

Related Documents