PROIECT DIDACTIC DATA: 28. 01. 2019 CLASA: a I I- a ÎNVĂȚĂTOR: Văduva Mona-Lisa Gabriela PROPUNĂTOR: Ilie(Topală) Eugenia ȘCOALA : Colegiul Național Mihai Eminescu, Structura Mihail Kogălniceanu, Iași ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Iarna TEMA: Peisaj de iarnă- colaj TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să denumească materialele primite; O2: să contureze casa după şablon ; O3: să decupeze după contur mânuind corect foarfeca ; O4: să asambleze elementele compoziției, respectând etapele indicate; O5: să realizeze compoziția , folosind materialele date, în mod curat și îngrijit; O6:să aprecieze obiectiv lucrarea obținută, atât pe a lor cât și pe a colegilor. STRATEGII DIDACTICE METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: Conversaţia, exerciţiul, explicaţia,demonstrația, observația. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
- lipici, acuarele,vată, planşă cu etapele de lucru, lucrare model, creion , lipici, șablon, foi colorate. MODURI DE ORGANIZARE: frontal individual RESURSE UMANE: 30 elevi RESURSE TEMPORALE: 45 minute RESURSE SPAŢIALE: sala de clasă BIBLIOGRAFIE: 1.Programa şcolară – Clasele pregătitoare, I şi a II-a; 2.Metodica predării abilităţilor practice în clasele I-IV, editura Aramis; 3.Lucian Stan, Ileana Stan si Elisabeta Botezatu –„Abilitati practice– ghid metodic clasele I-IV” ,Editura Aramis,Bucuresti, 2003. 4.Mirela Mihăescu, ş.a. Metode activ – participative aplicate în învăţământul primar, Editura DPH, 2010.
Momentele lecţiei
Ob. Conţinuturi Op.
Metode
Moment organizatoric
Organizez colectivul de elevi, Conversaţia pregătesc materialele necesare, asigur un climat favorabil învăţării.
Captarea atenţiei
Le spun copiilor o ghicitoare, indicând Conversaţia astfel tema lecţiei din această oră. Explicaţia (Anexa 1).
Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor
Pentru că astăzi am discutat despre anotimpul de iarnă, la ora de arte vizuale și abilități practice vom realiza Explicația lucrarea cu titlul „Peisaj de iarnă”, folosind mai multe tehnici. Vom confecționa un om de zăpadă, un brad, o casă, pe care le vom lipi pe o foaie și vom picta zăpada. Astfel vom realiza o expoziție pentru înfrumusețarea clasei.
Strategii didactice Mijloace Forme de organizare
Frontal
Frontal
Voi prezenta elevilor lucrarea model şi vom discuta modul de realizare. Va trebui să lucraţi cu atenţie pentru a obţine lucrarea propusă. Dirijarea învățării
a)Prezentarea şi intuirea lucrării model Cer elevilor să observe materialele cu Explicaţia
Frontal
Evaluare
Aprecieri verbale
care vor lucra .( foi colorate, foarfecă, Conversaţia Exerciţiul lipici, şablon, vată, creion, hârtie, ) Se prezintǎ planşa-model şi se poartǎ o
Planșă
Frontal
discuţie pe baza acesteia. b) Demonstrarea şi explicarea tehnicii Demonstrația Fixez planşa cu etapele de lucru pe Observația de lucru.
O1
tablă apoi explic şi demonstrez fiecare etapă de lucru conform
procesul
tehnologic . O2
Explicaţia Conversaţia
Planşa va rămâne în câmpul vizual al copiilor până la terminarea activităţii. PROCES TEHNOLOGIC CASĂ
1.Conturare după şablon ( casa, geamuri, acoperiș cu zăpadă); 2.Decupare după contur; 3.Lipire pe mijlocul foii albastre. O3
OMUL DE ZĂPADĂ
1.Decuparea fâșiilor după contur; 2.Formarea de cercuri, din fâșiile tăiate, prin lipirea capetelor; Explicaţia 3. Lipirea cercurile între ele,
Frontal Planșă
Aprecierea verbală
O1
ordonându-le de la mic la mare; 4. Decupare după contur a căciulii; 5. Lipirea căciulii în partea de sus a omului de zăpadă; 6. Lipirea omului de zăpadă în stânga foii albastre. BRADUL
O4
1. Decupare după contur; 2. Formarea a două coifuri prin suprapunerea părților exterioare; 3. Lipirea celor două coifuri prin introducerea unuia în celălalt; 4. Lipirea bradului în dreapta foii albastre. ZĂPADA
Demonstra1. Înmuierea unei bucăți de vată în alb ția și tamponarea acesteia în partea de jos Observația a foii albastre. Explicaţia Conversaţia Voi realiza demostrarea model a lucrării. c) Executarea lucrării de către elevi Vom executa câteva exerciţii pentru Exercițiul încălzirea muşchilor mici ai mâinii. Fiecare elev are pe bancă materialele necesare realizării lucrării.
Individual
Aprecierea verbală
04 Asigurarea conexiunii inverse
Încheierea activității
Anunţ începerea lucrului. Se supraveghează modul de execuţie corectând eventualele greşeli sau dând unele indicaţii. Toate lucrările vor fi înfipte în polistiren realizând o expoziție. Conversația Voi ruga copiii să-şi reamintească poezii despre iarnă. Se face ordine la locul de muncă Lucrările elevilor vor fi autoevaluate dupa următoarele criterii: - aspectul ingrijit al lucrării; - finalitatea lucrării. - corectitudinea lucrării Fac aprecieri generale și individuale asupra activității elevilor pe tot parcursul orei.
Individual
Aprecierea verbală
Frontal
Aprecierea verbală
Evaluare reciprocă Frontal Evaluare
Anexa 1
GHICITOARE Stă pe loc si nici nu-i pasă Și-i atâta de răcit! Dar nu vrea să vină-n casă... Că nu-i place! - L-ati ghicit? (omul de zăpada)