PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus EDUCATOARE: Coita Cecilia ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE : Domeniul estetic şi creativ TEMA ANUALĂ: Cine sunt / suntem ? SUBTEMA :” Corpul uman” TEMA: Fetiţa şi băiatul TIPUL ACTIVITĂŢII : Formare de priceperi şi deprinderi FORMA DE REALIZARE :pictură SCOPUL ACTIVITĂŢII : Formarea unor priceperi şi deprinderi specifice picturii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să denumească obiectele pe care le vor utiliza pentru realizarea lucrării; O2- să reproducă etapele pe care le vor strabate pentru realizarea lucrării ; O3- să respecte tema propusă in realizarea lucrarii ; O4- să exprime impresii estetice şi artistice cu privire la lucrările colegilor; O5- să fie capabil să-şi autoevalueze lucrarea în funcţie de criteriile de evaluare enunţate. METODE ŞI PROCEDEE : Conversaţia , explicaţia , demonstraţia , exerciţiul , lucrul individual , analiza, turul galeriei.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢAMÂNT : acuarele , pensule , recipiente cu apă , jetoane cu fetiţe şi băieţi , şerveţele ,fişe, stimulente.
DURATA : 20-25 minute
BIBLIOGRAFIE : 1. Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7ani )- 2009;
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul didactic
Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice
Evaluare
Crearea cadrului specific şi a condiţiilor optime 1.Moment organizatoric
2.Captarea atenţiei
stabilirii climatului afectiv educativ al activitatii. Pregătirea materialului didactic necesar
Observarea Observaţia
comportamentului
desfaşurarii activităţii instructiv- educative.
copiilor
Momentul captării atenţiei se realizează prin
Observarea
folosirea unor jetoane pe care sunt reprezentaţi
Conversaţia
comportamentului
diferiţi membri ai familiei pe care copiii trebuie să
copiilor
îi recunoască ( mama , tata , fratele , sora , bunicul , bunica etc). Vor fi intrebaţi din câţi membri este alcatuită familia lor , dacă au fraţi sau surori şi să descrie un membru al familiei din punct de vedere fizic. 3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
După intuirea materialului primit pe măsuţe, copiii vor fi anunţaţi că la Educaţie plastică vor picta Fetiţa şi Băiatul.
Conversatia Explicatia
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru
Educatoarea va explica copiilor tehnica de
Observarea
lucru pe care o vor folosi pentru a realiza tema propusă.
încălzirea muşchilor mici ai mâinii
4.Dirijarea învăţării
Efectuarea unor exerciţii pentru
Conversatia Explicatia Demonstraţia
Cu coatele sprijinite de masă, închidem şi
Ploaia- atingerea mesei cu vârful degetelor imitând căderea stropilor de ploaie;
individuală a executării tehnicii de lucru
comportamentului
Cu coatele sprijinite , depărtăm şi apropiem degetele;
nonverbal Aprecierea
Observarea
deschidem pumnii ;
comportamentului
Exerciţiul
copiilor pe timpul lucrului
“A ieşit soarele!”
Fixarea tehnicii de lucru Educatoarea va fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru. Realizarea lucrării de către copii Pe parcursul lucrului, educatoarea îi va supraveghea pe copii şi îi va îndruma pe cei care îi cer ajutorul. De asemenea, educatoarea are grijă ca în timpul lucrului copiii să aibă o poziţie corespunzătoare, le asigură un fond sonor adecvat. Analiza lucrărilor realizate După ce fiecare copil şi-a finalizat pictura, vor fi afişate şi apreciate prin metoda turul galeriei.
Turul galeriei
6.Evaluarea
Educatoarea analizează împreună cu copiii
Conversaţia
Aprecieri asupra
performanţei
corectitudinea cu care s-au realizat picturile şi în
lucrărilor
ce măsură s-au respectat criteriile de evaluare. 7. Încheierea activităţii
Copiii vor interpreta un cântecel şi vor primi stimulente.
Conversaţia
Aprecieri pozitive