Proiect De Lecţie Cls A Viii-a.docx

  • Uploaded by: Varga Istvan Attila
  • 0
  • 0
  • July 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect De Lecţie Cls A Viii-a.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 439
  • Pages: 3
PROIECT DE LECTIE

Profesor: Varga Istvan Attila Data: 1-XI-2018 Clasa: a VIII-a Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica Unitatea de invatare: Autoritatea Tipul lectiei: de achizitionare de noi cunostiinte Titlul lecţiei: Libertatea și responsabilitatea Obiective cadru: Conştientizarea necesitaţii unor valori morale pentru o buna relaţionare în societate în ansamblu. Obiective de referinţa: -

Dezvoltarea capacitatii de intelgere a existentei unor valori morale;

-

Dezvoltarea capacitatii de adoptare a acestor valori;

Obiective operationale cognitive: -

Definirea şi inţelegerea unor concepte;

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: - să cunoască semnificaţia unor cuvinte; - să poată opera in plan verbal şi mental cu termenii respective; Obiective operaţionale afective: -

să participe cu interes la lecţie;

-

să comunice eficient cu profesorul;

Strategii didactice: -

metode si procedee: conversatia, observatia, lectura;

-

mijloace tehnice si materiale didactice: text literar;

Resurse didactice: -

materiale: spaţial şcolar, timpul de lucru 45 de min;

-

umane: colectivul de 8 elevi;

-

informaţionale: manuale;

Din punct de vedere al capacităţilor de invăţare cls. a VII-a A este formată din 7 elevi, fiind impărţită pe trei grupe de dezvoltare: -

grupa de dezvoltare: 3 elevi

-

grupa de ameliorare: 2 elevi

-

grupa de recuperare: 3 elevi

Bibliografie: Programa şcolara "Cultura civica" Bucuresti 2009 Manuale de Cultură civică cls a VIII-a.

Etapele lectiei

Continutul activitatii didactice

Resurse didactice

strategii

materiale Moment organizatoric

Profesorul şi clasa se pregătesc pentru desfasurarea în bune condiţii a lecţiei. -

se face prezenţa

-

se pregătesc materialele necesare

-

se stabilesc liniştea şi ordinea

explicatia

clasa

umane elevii

Reactualizarea cunostiintelor

Profesorul sondeaza cunostiintele elevilor în ceea ce priveşte activitatea orelor anterioare, într-o atmosferă cât mai familiară, lipsită de senzaţia evaluării.

conversaţia clasa elevii

Captarea atentiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Elevii vor fi anunţaţi că vor descoperi idei interesante, pe care le cunosc şi le practica în viaţa de zi cu zi, idei ce au rolul de a le imbunătăţii comportamentul lor ajutandu-i să dobândeasca o imagine pozitiva.

Explicatia, observarea,

Profesorul anunţă elevii că în cadrul acestei ore, despre Libertate şi limitele acesteia;

Brainstorming

planse

Frontala si individualizata

conversatia

Tabla

Fro ntal

Formative orala

şi explicaţia Prezentarea noului conţinut şi dirijarea invăţării

Li se inscribe pe tablă cuvintul cheie: LIBERTATE

explicatia

Planse

După care folosindune de metoda Brainstorming încercăm al definii;;

Asigurarea feedbackului evaluarea

În cadrul lecţiei se incearcă definirea conceptului şi prezentarea limitelor acesteia; Se discuta pe marginea unor afirmaţii referitoare la ce este libertatea şi până unde se intinde: Se realizează prin observaţie

conversatia

Fise de lucru

Munca independenta, explicatia

Fisa de evaluare

Frontal a si individ ualizat a

Formative orala

Sumativa orala

Individ uala

Sumativa scrisa

Related Documents

Proiect Cls A V-a Def.docx
December 2019 4
Cls
November 2019 40
Proiect !
May 2020 41
Proiect
October 2019 60

More Documents from "IonutCiobanu"