Proiect De Activitate.docx

  • Uploaded by: Emilia Ioana
  • 0
  • 0
  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect De Activitate.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,005
  • Pages: 4
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 06.03.2013 ŞCOALA:Şcoala gimanzială „Ioan Slavici” Oradea CLASA: a VI-a A PROPUNĂTOR: Dărăbăneanu Emilia DISCIPLINA: Consiliere şi orientare şcolară şi profesională TEMA: „Spune NU violenţei” Competenţe generale: -Dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate; Competenţe specifice:- aplicarea tehnicilor de autocontrol; -exersarea abilităţilor de luare a deciziilor, în contexte variate; - identificarea rolului normelor în viaţa grupurilor de apartenenţă. a) Obiective operaţionale:

O1-să explice noţiunea de violenţă; O2-să identifice formele de violenţă O3 -să descopere şi să analizeze cauzele producerii actelor de violenţă; O4 -să identifice situaţiile conflictuale şi modalităţile nonagresive de rezolvare a acestora; O5 -să găsească soluţii, reguli care pot contribui la stabilirea unor relaţii bune cu ceilalţi; O6 -să respecte regulile grupului/ activităţii stabilite de profesor la începutul orei. STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee: conversaţia euristică,explicaţia, brainstorming-ul, studiul de caz; b) Materiale şi mijloace didactice: fişe de lucru, poster,chestionare, planşe de carton, markere Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi Durata: o oră Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual Bibliografie: : - Consiliere şi orientare- ghidul profesorului, Colecţia Centrului Educaţia 2000+, autori- Adriana Bălan, Domnica Petrovai, Gabriela Lemeni -Ioan Nicola, Tratat de pedagogie şcolară ,Editura Didactică şi Pedagogică, RA,

Bucureşti, 1996;

Momentele lecţiei

Obiective

1.Moment organizatoric

2.Icebreacker 3. Captarea atenţiei O3 4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

O6 5. Dirijarea învăţării O1

O2

O3

O4

Activitatea propunătorului Crearea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţii . Vă propun un scurt joc de autocunoaştere numit “Spune-mi cine eşti” Vă rog să va gândiţi la ultima situaţie în care v-aţi certat cu cineva sau aţi avut un conflict Lecţia de azi se numeşte “Spune nu violenţei”.Vom discuta despre ceea ce înseamnă violenţă, formele acesteia, cauzele posibile şi vom descoperi împreună forme nonagresive de rezolvare a unor asemenea situaţii. Se prezintă planşa cu regulile de desfăşurare ale activităţii. Prin conversaţie euristică se va defini noţiunea de violenţă. Se citeşte şi definiţia din DEX. Se vor stabili diverse forme de violenţă pe baza unor exemple.

Se propune un brainstorming pentru identificarea cauzelor, care stau la baza actelor de violenţă. Vă propun în cele ce urmează un joc numit “Metoda pălăriilor gânditoare”.Veţi fi împărţiţi în patru grupe: pălăriile albe, roşii, albastre şi verzi. Fiecare grupă va primi o sarcină de lucru, pornind de la un text. Se citeşte textul: ,,Începe pauza mare.

Activitatea elevilor Se pregătesc pentru activitate Copiii îşi spun numele şi o trăsătură care consideră ei că îi defineşte. Dau exemple de diverse situaţii conflictuale, precizând motivul şi modul de finalizare al acesteia. Ascultă tema activităţii propuse şi studiază planşa cu regulile stabilite.

Definesc noţiunea de violenţă. Violenţa este o manifestare a agresivităţii ce presupune utilizarea forţei, pentru a dovedi superioritatea. Descoperă pornind de la exemple concrete mai multe tipuri de violenţă: violenţă fizică,verbală, sexuală, psihomorală, imagistică(massmedia). Enumeră diverse cauze posibile ale comiterii actelor violente: climatul familial, anturajul, cultura străzii, mijloacele de informare în masă etc. Elevii se împart în patru grupe şi ascultă textul şi sarcinile primite. Cerinţele pentru grupele de elevi sunt: PĂLĂRIILE ALBE a)Care sunt personajele? b)Găsiţi două cuvinte (acţiuni) care se referă la situaţia creată

O5

O6

O5

O6

6. Asigurarea feedback-ului O3

7. Evaluarea activităţii

Victor şi Andrei aleargă spre terenul de sport. Întrun colţ al terenului se află o minge de fotbal. Ajung amândoi în acelaşi timp, dar furioşi încep să se certe pentru că fiecare vrea mingea numai pentru el. -Eu am ajuns primul la minge! Eu vreau să mă joc cu ea! zice Victor. -Nu-i adevărat! Eu am fost primul! Dă-mi mingea! Eu vreau să mă joc cu ea! Fiecare doreşte să se joace numai el cu mingea.” Se discută rezolvarea sarcinilor date. Tot aşa, împărţiţi în cele 4 grupe va trebui să alcătuiţi un poster cu mesaje antiviolenţă. Va trebui să fiţi inventivi şi foarte convingători.

între cei doi. PĂLĂRIILE ROŞII a) De ce sunt furioşi Victor şi Andrei? b)Cine are dreptate? PĂLĂRIILE ALBASTRE a)Cu ce fapte ale celor doi copii nu sunteţi de acord? b)La ce situaţie gravă s-ar putea ajunge? PĂLĂRIILE VERZI a)Găsiţi două soluţii de rezolvare a conflictului dintre cei doi copii.

Fiecare dintre voi va primi un chestionar la care trebuie să răspundă cu sinceritate. La final vom intrerpreta rezultatele împreună. Fiecare grup este rugat să desemneze persoana cea mai puţin violentă din grupul lor. Se fac aprecieri colective şi individuale.

Elevii completează chestionarul, iar apoi se va realiza interpretarea acestuia. (Anexa 1)

Fiecare grupă primeşte o planşă din carton pe care vor alcătui diverse mesaje scrise, împotriva violenţei.

Elevii vor desemna persoana cea mai puţin violentă din grup, iar aceasta va primi o diplomă.

ANEXA 1

CHESTIONAR DE AUTOCUNOAŞTERE Tu cum procedezi de obicei? Alege, cu sinceritate, răspunsul corect: 1. Un coleg te deranjează cănd scrii şi îţi mâzgăleşte caietul. a) Îl împingi de lângă banca ta. b) Strigi la el, îl insulţi. c) Îi murdăreşti şi tu caietul. d) Îi accepţi scuzele şi încerci să cureţi caietul.

2. Din greşeală un coleg te loveşte când trece pe lângă banca ta. a) Te ridici şi îl loveşti şi tu. b) Îi strigi să se uite pe unde merge. c) Îl ameninţi cu bătaia. d) Eşti civilizat, îl rogi să fie mai atent.

3. Dărâmi o haină din cuier şi proprietarul îţi face observaţie. a) Îl împingi şi alergi în continuare. b) Te întorci şi îl jigneşti. c) Râzi şi îi spui că nu eşti tu de vină. d) Îţi ceri scuze şi pui haina la loc.

4. Ţi se face observaţie fără să fii vinovat. a) Îl loveşti pe cel care te acuză. b) Te înfurii şi insulţi. c) Inventezi şi tu o acuzaţie pentru celălalt. d) Explici calm că nu eşti vinovat.

Interpretare:

Dacă răspunsurile tale sunt în majoritate: a) O persoană furioasă este ocolită de ceilalţi. În nici un caz să nu recurgi la violenţă. b) Când cineva îţi spune ceva ce nu-ţi convine nu te grăbi să-l insulţi. Tonul ridicat, de ceartă, de scandal nu rezolvă nimic. c) Recunoaşte când ai greşit. Nu da vina pe cineva nevinovat. d) Scuzele pot pune capăt unei situaţii neplăcute.

Related Documents

Proiect !
May 2020 41
Proiect
October 2019 60
Proiect
July 2020 34
Proiect
August 2019 52
Proiect
October 2019 50
Proiect
April 2020 39

More Documents from ""