An școlar 2017-2018 Școala Primară Voivodeni Învățătoare, Nistor Irina-Denisa
PROIECT DIDACTIC DATA: 22. 04. 2018 CLASA : Pregătitoare ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice SUBIECTUL LECTIEI : „Povestea florilor ’’ TIPUL LECTIEI : formare de priceperi si deprinderi OBIECTIVE OPERAŢIONALE: – să asculte cu atenţie povestea şi să răspundă la întrebări; – să denumească materialele cu care vor lucra; - să analizeze critic lucrările pe baza criteriilor de evaluare – cultivarea intereselor şi stimularea dragostei pentru munca practică, educarea atitudinii pozitive faţă de muncă, de respect faţă de produsele muncii oamenilor. METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE: material cu Povestea florilor, laptop, materiale necesare confecţionării florilor etc. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală STRATEGII DIDACTICE: mixte DURATA: 35 min + 15 min. activitati recreative
Data: 22. 04. 2018 CLASA : I ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii DISCIPLINA : Matematica si explorarea mediului UNITATEA DE INVATARE : Numerele naturale de la 0 la 100 SUBIECTUL: Numerele naturale de la 0- 100 TIPUL LECTIEI : consolidare de cunostinte OBIECTIVE OPERATIONALE : – să compună si sa descompuna numere naturale de la 0 la 100, respectând modelul dat; – sa identifice numerele pare si impare; –să completeze axa numerelor, cu numerele corespunzătoare care lipsesc; –sa ordoneze crescator si descrescator numerele date; – să folosească corect semnele convenţionale <, = , >, în exerciţiile date; METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, activitatea independentă, activitate pe grupe, joc didactic, problematizarea; MIJLOACE SI MATEIALE DIDACTICE : caiete, planşa, biletele, coşuleţ, fişe de lucru; FORME DE ORGANIZARE : frontal,individual,pe grupe 1
BIBLIOGRAFIE: BIBLIOGRAFIE : M. E.C. – „Programe şcolare revizuite pentru disciplina Programa – Documentele învăţătorului, Ed. Sigma; abilităţi practice clasa pregatitoare ”, Bucureşti, 2003; Rodica Chiran, Matematică – manual pentru clasa a II-a, E. Paşca, Ana – „Metodica predării desenului la clasele I-IV”, Aramis, Bucureşti ; E.D.P., Bucureşti, 1974; “ Metodica predarii matematicii la clasele – IV ‘’ , Ed.Polirom Dascălu, Aurel – „Educaţie plastică în ciclul primar”, Ed. Polirom, Iaşi, 1998 www.didactic.ro
Secvenţele lecţiei
DESFĂŞURAREA LECŢIEI CLASA PREGATITOARE Ob. Conţinuturi Strategia Evaluare Secvenţele lecţiei op. didactică
O b .
CLASA a II-a Conţinuturi
Strategia didactică
o p . 1.Moment organizatoric
Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a activităţii.
1.Moment organizatoric conversaţia
2
Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a activităţii.
conversaţia
Evaluare
2. Captarea atentiei
Le voi adresa elevilor cateva intrebari ; - In ce anotimp suntem? - Ce anotimp urmeaza ? - Care sunt caracteristicile anotimpului Captarea atentiei se va face prin deschiderea unei scrisori de la Zâna Primăvară.Voi deschide plicul , unde voi găsi mesajul : ,,Citiți ,,Povestea florilor” și folosinduvă de materialele pe care vi le – am pregătit pe bănci ,vă rog să confecționați flori și să le dăruiți celor dragi. Cu mult drag ,prietena voastră, Zâna Primăvară” -Vreți s-o ajutăm pe Zâna Primăvară? Le voi citi elevilor ,,Povestea florilor”. Se va purta o discuție cu privire la conținutul textului citit:
observarea sistematică
conversaţia explicaţia
2.Verificarea temei
frontal observaţia conversaţia caiete de teme
Verificare orală
3.Captarea atentiei
Captarea atentiei se va face prin rezolvarea unui cifru la flip-chart , Conversatia unde vor descoperi un mesaj pentru musafirii nostri. Explicatia ( BINE ATI VENIT ! ) anexa Jocul 1“
4.Anuntarea temei si a obiectivelor
Le voi spune copiiilor ca vom desfasura ora sub forma de jocconcurs.Se enumera obiectivele si se scrie la tabla data
conversaţia explicaţia;
lectura explicativă;
Voi verifica cantitativ şi calitativ temele elevilor. Fac acieri cu privire la rezolvarea temei.
Verificare orală
3
Conversatia
Aprecieri verbale
personaje,întâmplări, acțiune.
4. Auntarea temei si a obiectivelor
- Anunţ subiectul lecţiei: „Confecţionarea florilor” şi obiectivele învăţării.
si titlul lectiei.
5.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior
frontal
4
Verific noţiunile legate de terminologia specifică matematicii folosindu-se „Metoda ciorchinelui”. - Cum se numesc numerele care se adună ? (termeni) - Dar rezultatul adunării ? (sumă sau total) - Ce operație ne indică expresiile,, cu atât mai mare’’sau ,, cu atât mai mult’’ ? (operația de adunare) - Cum se numeşte numărul din care se scade ? (descăzut) - Dar rezultatul
frontal explicaţia exerciţiul
Evaluarea orala
fişă de lucru
Evaluarea orala
b ) E x p l i c a ţ i a 5.Dirijarea invatarii ş i d e m o n s t r a ţ i a
Voi solicita elevilor să spună cuvinte și expresii care-i duc cu gândul la ,,flori”, ce vor fi scrise la flipchart,realizând astfel un ciorchine . a)Prezentarea şi intuirea materialului -Le voi prezentă elevilor diverse flori: Se vor adresa întrebări: - Furnizez elevilor
frontal conversaţia Observa -rea sistematica
materialele de lucru necesare.
m o d u l u i d e l u c r
-
Prezint
elevilor
etapele de realizare a observația
lucrării: 1.
Decuparea
după
scăderii? ( rest sau diferenţă) - Ce operație ne indică expresiile,, cu atât mai mic’’sau ,, cu atât mai puţin’ ? (operația de scădere) Eu stiu ca voi sunteti isteti, De aceea va rog sa fiti atenti, Urmatoarele exercitii sa le calculati Ca sa triumfati.
frunzelor și florilor. 5
conversaţia explicaţia
Calculati oral: 10 + 70 = 9+6= 35 – 20 = 90 – 40 = 2. Află suma dintre 30 şi 50. Măreşte suma cu Exercitiul 20, scade apoi 15 si adauga 5. Care este numărul? 3. Sub o tufă de urzici Cincisprezece licurici Cântă toţi la
conturul desenat al
frontal
Problematiz area
Observare a sistematica
Evaluarea orala
Î n t i cm )p E c xe e ce ul te av ri ei a l lu uc cr re aa rz iă i l de e v co ai t ra em i en lt ei v iş
2.Asamblarea acestora prin lipire.
mandoline Şi cântă destul de bine. Nouă pleacă obosiţi. Câţi mai cântă? Socotiţi!”
explicaţia
de trifoi; După explicarea și demonstrarea modului de lucru, se execută câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii,apoi se începe realizarea lucrării de către elevi.
Exercitiul 4. Andrei mănâncă zilnic cate doua banane. Câte banane va mânca în cinci zile? Observarea sistematica conversaţia
6. Consolidarea si fixarea cunostintelor dobandite anterior
Avem aici cateva plicuri de la Zana Primavara.Prima proba (pentru ca Problematiz am spus ca lectia area noastra se va desfasura sub forma de jocconcurs .) PROBA 1:
explicatia
Verificarea orala
6
Conversatia
,,Ha, ha, ha! Staţi aşa! Văd că știți să număraţi. Dar vecinii Ştiţi să îi aflaţi ?” Joc didactic: ,,Spune
Evaluarea orala
care este vecinul!” Conducătorul jocului va spune un număr şi va numi doi elevi care vor indica numărul mai mic şi mai mai mare. Elevul care răspunde corect va devein conducătorul jocului. Pentru ca au raspuns corect, vor primi cate un jeton.La finalul probelor, vor descoperi iarasi un mesaj de la Zana Primavara. PROBA 2: ,,Aţi crezut că aţi scăpat? Mai aveţi de rezolvat...” Jocul „Cosuletul cu surprize” Într-un cosulet, învăţătoarea pune bileţele pe care sunt scrise diferite exerciţii. 7
Conversatia
Jocul didactic
Problematiz area
C â tPROBA 3: e,,Aţi trecut de-al doilea caz, uDar n-aţi scăpat nde necaz.” e. -,,Cine stie lcastiga!’’ (munca eindependenta) v(ANEXA 1). Se realizeaza frontal corectarea v afiselor de lucru individual . iPROBA 4: e ş.-,,Lupta fişelor’’! i(lucru in echipă) l,,Bine, bine, aţi areuşit! Eu nu m-am tîmpotrivit. aDar, la proba burmătoare, lVoi ieşi ăînvingătoare!”
Jocul didactic
Exercitiul
explicatia
ş Elevii sunt iîmpărţiţi in patru . Se împarte fiecărei grupe o v aplanşă cu cadrane: în efiecare cadran se Activitatea xafla câte un 8
t r a g e
exerciţiu ce va trebui rezolvat. (ANEXA 2)
independent a
Exercitiul
6. Obtinerea performantei
Florile obținute de elevi vor fi afișate pe un panou, realizânduse cu ajutorul lor o
Observatia 7.Obtinerea performantei Evaluarea 9
Fiecare elev va primi cate o fisa pe care va trebui sa coloreze
expoziție,ce va fi Turul evaluată prin metoda galeriei turul galeriei. 7.Asigurarea retentiei si a transferului
lucrarilor
Se interpretează cântecul, Vine , vine Cantarea primavara !’’. vocala 8.Asigurarea retentiei si a transferului
10
conform codului dat( fiecarui numar scris cu litere ii corespunde un numar scris cu cifre,respective o culoare .) Fiecare elev va primi cate o fisa pe care o va lucra ,iar daca timpul nu ne mai permite,o vor termina acasa.
Problematizarea
Exercitiul
problematiz area
8.Incheierea activitatii
Se fac aprecieri frontale si individuale,daca este cazul,asupra modului de desfasurare al activitatii.
conversatia
Aprecieri verbale
11
9. Incheierea activitatii
Se fac aprecieri frontale si individuale,daca este cazul,asupra modului de desfasurare al activitatii.
conversatia
Aprecieri verbale
12
13
14
15