PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Şcoala Primară Voivodeni Data: 09.03.2018 Clasa: I Învățătoare: Nistor Irina-Denisa Aria curriculară: Arte Obiectul: Muzică și mișcare Unitatea de învățare: O lume minuntată ”Salutare primăvară!” Subiectul lecţiei: 1. Repetare cântec ”Mărțișor” 2.Predare cântec ”Colorate sunt florile toate” Forma de realizare: Activitate integrată Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștințe Domenii integrate: Comunicare în limba română( C.L.R.) Muzică și Mișcare( M.M.)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: MM: -să execute corect exerciţiile de respiraţie, omogenizare a vocii şi ritmico-melodice; -să reproducă în mod corect sunetele şi notele muzicale ale cântecului, respectând caracteristicile acestora (durată, înălţime); -să execute corect intonarea cu intensităţi diferite; -să execute corect ritmizarea cântecului. CLR: -să răspundă la întrebări pe baza poveștii; -să rezolve fișa de lucru;
STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia; Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, fișă de lucru Forme de organizare: frontal, individual, grup.
ETAPELE LECŢIEI
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI
I. Momentul organizatoric
II. Exerciții de cultură Vocală
ACTIVITATEA ELEVILOR
Crearea condițiilor necesare unei bune Se pregătesc pentru desfășurări a activității: începerea orei de abilităţi - aerisirea sălii de clasă; practice - amenajarea spațiului de desfășurare a activității; a) Exerciții de respirație - Să ne imaginăm că ținem în mână o floare și vrem să o mirosim trăgând aer tare în piept apoi vom rosti cuvintele: ”ce frumos miroase floarea” - să ne prefacem că avem în mână un balon și vrem să îl umflăm iar apoi să îl spargem. b) Exerciții ritmice Realizez prin bătăi din palme câteva exerciții ritmice iar apoi copiii vor face exercițiile ritmice redate de mine c) Exerciții de omogenizare a vocii Haideți să facem ca păsărelele: cip cip cip Trenul oare cum face? Ciu-ciuuuu Le voi fredona cu lalala un fragment din noul cântec, urmând ca apoi să cânte și ei cu mine.
Realizează exercițiile de respirație, ritmice, de omogenizare a vocii.
STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
conversația frontal
conversația
stimulare orală
demonstrația exercițiul frontal
aprecieri verbale
Ei bine, pentru că ne-am încălzit vocea acum e timpul să și cântăm.
stimulare orală
conversația frontal
III. Reactualizarea cunoștințelor
Mai întâi sunt foarte curioasă daca voi recunoașteți acest cântec. Le fredonez cu lalala un fragment din cântecul învățat ora trecută la muzică.
Recunosc cântecul. Cântă cântecul învățat ora anterioară.
Este vorba de cântecul ”Mărțișor” . Acum că ați recunoscut cântecul, haideți sa-l cântăm!
IV.
Captarea atenției
Le proiectez o filmare despre povestea ”Zâna florilor”. (CLR) Le adresez întrebări pe baza poveștii. Ei bine despre ce a fost vorba în poveste?
Ce s-a întâmplat când zâna a ajuns la casa vrăjitoarei?
Are un final fericit povestea?
observația
Se uită la povestea ”Zâna florilor”
laptop
Despre o zână care a pictat florile în foarte multe culori. Zâna a vrut să picteze și floarea vrăjitoarei deoarece aceasta nu avea culoare dar vrăjitoarea nu a dorit acest lucru asa că i-a aruncat vopselele zânei pe pământ. Da, deoarece zâna reușește să coloreze toate florile
frontal videoproiect or conversația
observarea comportamen tului nonverbal
V.Anunțarea Temei
Zâna mi-a cântat cântecelul pe care îl cântă ea în momentul în care colorează florile și ar dori ca și voi să-l învățați. Haideți să-l învățăm și noi!
prelegerea
Sunt atenți.
Cântecul se numește :” Colorate sunt florile toate”
VI.Dirijarea învățării
frontal
1) Interpretarea model Voi pune cântecul pe laptop, voi proiecta videoclipul pe perete cu ajutorul videoproiectorului. Ascultă cu atenție cântecul.
observația
demonstrația frontal
Întreb dacă există cuvinte pe care nu le cunosc și le explic. 2) Familiarizarea cântecului nou
cu
laptop
conținutul conversația
Discutăm despre cântecel și despre ce se Vorbesc despre ce se întâmplă în acesta. întâmplă în cântec.
videoproiect or
Atrag atenția copiilor asupra poziției corecte a corpului în timpul interpretării: Spun care sunt cuvintele spatele drept, lipit de spătarul scaunului, necunoscute. mâinile pe genunchi Voi cânta prima strofa iar apoi voi recita sub forma unei poezii câte două versuri Recită cântecul sub forma pentru o bună înțegere a conținutului unei poezii. versurilor.
stimularea interesului pentru activitate
explicația
exercițiul
aprecieri verbale
După ce vom învăța versurile vom și cânta. Voi cânta câte două versuri din cântecel Cântă câte două versuri din iar la final toată strofa apoi trecem la cântec. următoarea strofă unde voi proceda identic primei strofe. Cântă prima strofă. Cântă a doua strofă. Cântăm cântecelul în întregime.
exercițiul frontal
Cântă în întregime cântecul.
aprecieri verbale
Cântăm cântecelul încet și tare .(prima strofă încet iar a doua tare.) Cântă încet și tare. VII. Obținerea performanței.
exercițiul
Cântăm cântecelul pe grupe:
Cântă cântecul pe grupefete și băieți
pe grupe
Prima strofă o cântă fetele iar a doua strofă băieții Copiii primesc o fisă de lucru. Retenția și tranferul
Exercițiul 1. Zâna Primăvara îţi trimite câteva daruri- flori. Daca vrei să ştii ce flori, citeşte! Exercițiul 2.Privește imaginile, citește cuvintele și taie intrusul apoi colorează florile. Rezolvă exercițiile. Exercițiul 3. Ce s-a întâmplat cu floarea? Ajută copilul să ude floarea până îşi revine, desenând o altă floare în locul florii uscate, apoi colorează imaginea!
explicația
frontal fișă de lucru
exercițiul individual
aprecieri verbale colective
Exercițiul 4. Completează floarea cu părţile componente corespunzătoare prin săgeţi. Ghiceşte floarea, scriind numele florii în dreptunghiul liber. Dă-i culoare florii!
VII. Aprecieri şi concluzii Apreciez activitatea elevilor din timpul lecţiei, le ofer recompense.
Primesc recompense.
conversația
stikere
frontal
aprecieri verbale