Enzimi I transporteri kao mesto dejstva lekova
kada zelimo mozemo da ih blokiramo? 1.Enzim HMG-CoA-reduktaza koji je zaduzem za sintezu holesterola,zelimo da blokiramo kada imamo pacijenta sa hiperholesterolemijom. Lekovi koji inhbiraju HMG-CoA-Red se nazivaju statini,koriste se za snizavanje nivo holesterola u krvi. 2.Lekovi inhibitori Ach-esteraza:fizostigmin,neostigmine,piridostigmin. 2.MAO inhibitori:antidepresivi: moblobemid,fenelzin,tranilcipramin,iproniazid,chlorgilin, 3.INhibitori COXNSAIL:Aspirin,ibuprofen,diklofenak,indomethacin,piroksikam,nimesulid,koksibi, Ne spade u NSAID: Paracetamol.
Enzimi mogu da se blokiraju reverzibilno I ireverzibilno. 1.Aspirin je jedini ireverzibilni inhibitor COX,ostali NSAIL su reverzibilni inhibitori COX. 2.Inhibitori Ach-e mogu biti reverzibilni I ireverzibilni Ireverzibilni inhibitori Ach-esteraza:Organo fosfatna jedinjenja. Reverzibilni inhibitori Ach-esteraza:Fizostigmin,neostigmine,piridostigmin.
Primena leka u pro drug oblik: Pro drug lekovi u drugi oblik prevode enzimi. Npr:prevodjenje neaktivnog enalaprila (pro drug) u enalaprilat.Enalapril je AcE-inhibitor,antihipertenziv koji se koristi u terapiji hipertenzije.
Toksicnost: Toksicnost lekova nastaje kao posledica enzimske konverzije leka u njigov reaktivne metabolite. Enzimi u organizmu imaju sposobnost da ucestvuju u metabolizam lekova. 1.U slucaj benzodiazepine nastaju aktivni metabolite koji deluju jace od same supstance.Aktivni metabolite produzuju dejstvo samog leka.Glavni metabiliti bezodiazepina:oksazepam,nordiazepam. 2.Kod metanola,dejstvom alcohol-DH nastataje formaldehid dejstvom Aldehid-DH natasje fumarna kiselina koja je toksicna.Ova reakcija se naziva letalna sinteza.
1.Fluoruracil: Nudjenje laznih supstrata: kod primene citostatika Umeto timidina u DNK se ugradjuje florouracil,DNK moze lepo da se slozi I da bude funkcionalan.Ugradnjom fluoriouracil dobijamo defektan DNK koja nemoze normalno da funkcionise celija sa takvim DNK ne moze da prezivi I dolazi do smrt celija.Zato je fluoriuracil citostatik negovi emzimi ugradjuju u DNK, prilikom deobe celija,kako se tumorske celije intenzivno dele ,nastaje defektna DNK pa zato on umire. 2.Antibiotici Vecima bakterija imaju sposobnost da sintetisu betalaktamazu koja razgradjuje beta laktamske antiobiotike. Lazni supstrat za betalaktamazu. Zato zbog opstanka njihovog delovanja napravljena je kombinacija ( amoksicilina I klavulonska kiselina) Amoksiklav. Clavulonska kiselina inhibitor beta laktamaze sto omogucava amoksicilinu neometano delovanje. 3.Anti-parkinsonici (L-dopa + benserazid/karbidopa) ,ako se L-dopa se primenjuje sam ,na periferji dejstvom dopa dekarboksilaza prelazi u L-dopamin,koji ne prolazi HEB.Benserazid ili karbidopa su inhibitori dopa dekarboksilaza,omogucavaju L-dopa da stigne u CNS gde ga doceka dopa dekarboksilaza I prevede u dopamine,gde se koriguje hipodoparminergija kod parkinsonove bolesti.
Transporteri I pumpe: Sluze za prenos supstrata suprotnom conc gradijentu. Razlika izmedju transportera I pumpe ,je da transporteri ne trose ATP,pumpe trose energiju u vidu ATP. Oba transportera prenose supstance suprotnom conc gradient,pa se postavlja pitanje ,kako da pumpe trose ATP a transporteri ne.
Postoji Co-transport,kada supstance idu isti smer to se naziva simport. Postoji kontra-transport kada supstance idu u suprotnom smeru to se naziva antiport. Uvek jedna supstanca ide u pravcu koncentracionog gradijenta I ponasa se kao vucna sila za drugu supstancu,tu transporteri Ne trose energiju. Najcesce kao vucna sila se ponasa Na ,kao ECT-jon ,tezi da udje u celiju I postaje vucna sila za drugu supstancu. Tiroidea: Tu postoji Na-I simport koji obezbedjuje ulazak joda I Na ,Na povlaci jod da udje u tireociti:simport.
Kod antiport je opet potrebna vucna sila I to najcesce Na I Cl? Ako uzmemo primer Na+ kao vucna sila, onsvoj koncentracioni gradijent ulaze I postaje vucna sila za izbacivanje Ca iz celije I ovo se naziva Na-Ca izmena.
Lekovi koji se ponasaju kao blokatori transportera: 1.Tiazidni diuretici u bubrezima su blokatori transportera. 2.Diuretici Henljeove petlje u bubrezima blokatori transportera. 3.TCA:Blokatori transportera za NA 4.SSRI antidepresivi: Blokatori transportera za sertotonin 5HT
Pumpe u organizmu trose ATP: 1.Na/K ATPaza 2.H/K ATPaza 3.Ca-pumpa
Lekovi koji blokiraju pumpe:
1.Blokatori Na/k-Atpaze Kardiotonicni glikozidi Digoksin
2.Blokatori H/K-Atpaze: Inhibitori protonske pumpe:Prazoli ,omeprazole,pantoprazole,Rabeprazol,s-omeprazol.