Rancangan Pengajaran Slot Nama Pendidik
:
Minggu
:2
Hari/Tarikh
: 6 Ogos 2018
Masa
: 0850-0950 pagi
Umur
: 4+
Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui perbezaan antara lelaki dan perempuan. Bilangan kanak-kanak
: 10 orang
Tema
: Perkembangan Fizikal dan Estetika
Tajuk
: Saya Sayang Diri Sendiri
Fokus, Standard kandungan, Standard Pembelajaran: Fokus / Tunjang Tunjang
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
FK5.1
FK5.1.4
Mengaplikasi kemahiran
Mengetahui sentuhan selamat,
Fizikal dan
membuat keputusan dalam
sentuhan tidak selamat dan
Estetika
konteks kesihatan diri dan
sentuhan tidak selesa.
Perkembangan
reproduktif.
Tunjang Sikap, Nilai dan Kerohanian
PM7.1
PM7.1.1
Menyayangi diri sendiri, orang
Menceritakan cara menunjukkan
lain dan haiwan
kasih sayang terhadap diri sendiri, orang lain dan haiwan.
Objektif pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1. Menyatakan sentuhan selamat, sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak selesa. 2. Menyatakan bahawa cara menunjukkan kasih sayang terhadap diri sendiri adalah dengan tidak membenarkan orang lain menyentuh diri dengan sesuka hati.
Tunjang Pembelajaran
: 1. Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika 2. Tunjang Sikap, Nilai dan Kerohanian
Bahan-bahan
: Lagu “Anggota Badan”, Lagu “Ini Tubuhku”, gambar tubuh badan, kotak misteri, gambar pelbagai situasi
Penerapan nilai
: kasih sayang, berani, yakin diri, hormat-menghormati
Kecerdasan pelbagai
: kecerdasan linguistik, kecerdasan kinestetik, kecerdasan interpersonal, kecerdasan intrapersonal
Tempat atau ruang
: Ruang Aktiviti
Langkah perlaksanaan
:
Langkah/
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
masa
Set
Catatan/ BBM
Pembelajaran
Nyanyian Lagu
1. Pendidik bersama-sama
induksi
“Anggota Badan”
dengan murid menyanyikan
(5 minit)
lagu “Anggota Badan”.
Mengenali anggota badan diri
Menarik minat murid
2. Pendidik dan murid membuat pergerakan mengikut rentakan muzik.
BBM :
Lagu
Fokus MI : Kecerdasan linguistik Kecerdasan kinestetik
Persediaan sebelum aktiviti
Langkah 1 (10 minit)
Pengenalan Anggota Badan
Bahagian anggota badan
Fungsi dan kepentingan bahagian anggota badan
1. Pendidik menunjukkan gambar
anggota badan.
BBM :
Gambar tubuh badan
2. Pendidik meminta murid untuk
menyatakan bahagian anggota Fokus MI : badan yang ditunjukkan. 3. Untuk merangsang pemikiran
murid, pendidik bertanya soalan dan menggalakkan
Kecerdasan intrapersonal Kecerdasan interpersonal Kecerdasan linguistik
murid memberi pandangan masing-masing.
Penerapan nilai :
contoh soalan:
Kasih sayang
a. Apakah kegunaan tangan? b. Mengapakah tangan sangat penting untuk kita?
Langkah 2 (10 minit)
Pendedahan
1. Pendidik menunjukkan bahagian
Awal
anggota badan yang telah
ditutup.
Mengenali bahagian peribadi
2. Pendidik bertanya soalan kepada mereka kenapa bahagian
BBM :
Fokus MI : Kecerdasan
tersebut perlu ditutup. 3. Murid digalakkan untuk memberi
intrapersonal Kecerdasan
pendapat masing-masing. 4. Pendidik memberitahu murid
Gambar tubuh badan
interpersonal Kecerdasan linguistik
bahawa bahagian tersebut adalah bahagian peribadi yang
Penerapan nilai :
tidak boleh ditunjukkan kepada
Kasih sayang
orang lain. 5. Pendidik memberitahu kepada murid hanya ibu dan diri sendiri boleh menyentuh dan melihat tubuh badan mereka.
Langkah
Nyayian Lagu
3
“Ini Tubuhku”
(10 minit)
Pengenalan bahagian tubuh badan
1. Pendidik memasang lagu “Ini Tubuhku”.
Lagu “Ini Tubuhku”
2. Pendidik dan murid menyanyi lagu bersama-sama. 3. Pendidik menggalakkan murid
yang boleh
untuk menyatakan bahagian
disentuh dan
tubuh yang boleh dan tidak boleh
tidak boleh
disentuh oleh orang lain.
disentuh
BBM :
Fokus MI : Kecerdasan intrapersonal Kecerdasan interpersonal Kecerdasan linguistik Penerapan nilai : Kasih sayang
Langkah
Aktiviti Saya
3
Sayang Diri
(25 minit )
Sendiri
2. Pendidik menjelaskan langkah
BBM:
Kotak misteri
Gambar pelbagai
menjalankan aktiviti ini.
situasi
3. Pendidik meminta murid untuk
bahagian
mencabut sekeping gambar dari
Fokus MI:
tubuh yang
kotak misteri.
boleh dan
4. Murid melihat gambar dan
Kecerdasan intrapersonal
tidak boleh
melekatkan gambar tersebut di
Kecerdasan linguistik
disentuh oleh
ruangan yang telah disediakan.
Kecerdasan
orang lain
misteri.
Mengenal pasti
1. Pendidik menunjukkan kotak
5. Sekiranya gambar menunjukkan
interpersonal
Belajar
situasi sentuhan yang tidak
melalui
selamat, lekatkan gambar di
Penerapan Nilai:
bermain
ruangan “Tidak Selamat” dan
Yakin diri
Meningkatka
sekiranya situasi dalam gambar
Berani
n kesedaran
menunjukkan sentuhan yang
murid
selamat, lekatkan gambar dapa
terhadap
ruangan “Selamat”.
keselamatan
6. Pendidik memberi pujian dan
diri
galakkan kepada murid yang telah melakukan dengan baik.
Penutup
Rumusan
(5 minit)
Pendidik meminta murid untuk
Fokus MI :
Pengukuhan
menyatakan bahagian tubuh
Kecerdasan linguistik
terhadap
yang boleh dan tidak boleh
Kecerdasan
bahagian
disentuh oleh orang lain.
4.
interpersonal Kecerdasan
tubuh yang
5. Pendidik juga memberitahu murid
boleh dan
supaya berani untuk menjerit,
tidak boleh
belari dan memberitahu kepada
disentuh.
ibu bapa atau pendidik sekiranya
Penerapan Nilai:
Pendedahan
mengalami situasi disentuh oleh
Hormat-menghormati
kepada cara
orang lain pada bahagian
Kasih sayang
melindungi
peribadi.
Berani
diri sendiri
intrapersonal
sekiranya
6. Pendidik memberitahu murid
mengalami
supaya menghormati diri sendiri
situasi yang
dan juga orang lain.
tidak diingini.