Rancangan Pengajaran Harian Aktiviti ” Mari Mengira ” Tarikh : 02 Mac 2009
Bil Pelajar: 16 orang
Tahap : 1
Tahun : 1 Arif
Masa : 8.00 – 8.40 pagi (40 Minit)
Mata pelajaran :
Matematik Aktiviti 1 : Soal jawab dengan kanak-kanak. Bahan : 1. Slide Show 2. Penyedut minuman Cara : 1. Guru menunjukkan gambar dan menyoal soalan yang berkaitan. 2. Tunjukkan salah satu gambar dan mula bertanya. 3. Minta kanak-kanak berkongsi pengalaman mereka yang tersendiri bersama kelas. 4. Menyoal apa yang mereka tahu tentang haiwan. 5. Mula membuat aktiviti yang berkaitan. 6. Guru akan menyebut nama haiwan dan anak murid akan memgayakan samada melalui suara atau gaya badan. 7. Hadiah untuk kanak-kanak paling aktif akan disediakan.
Pengajaran : 1. Kanak-kanak akan lebih mengenali haiwan dengan lebih mendalam. 2. kanak-kanak dapat membezakan jenis-jenis haiwan. 3. Kanak-kanak akan melalui sesi pembelajaran yang menceriakan dan tidak membosankan. 4. Selain itu kanak –kanak boleh berkongsi cerita yang berkaitan dengan haiwan bersama rakan sekelas
mereka.
5. Mungkin ada kanak-kanak yang tidak tahu jenis haiwan. Jadi melalui aktiviti ini mereka akan berkongsi
maklumat .
Moral : 1. Berkongsi Maklumat 2. Kerjasama 3.
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Kelas : Tahun Satu
Masa : 4o minit
Bilangan pelajar : 16 orang
Tarikh :
Tajuk : Haiwan
Alat Bantu Mengajar: 1. Slide Show 2. Kad abjad 3. Gambar
Hasil Pembelajaran : 1. Kanak-kanak akan lebih mengenali haiwan dengan lebih mendalam. 2. kanak-kanak dapat membezakan jenis-jenis haiwan. 3. Kanak-kanak akan melalui sesi pembelajaran yang menceriakan dan tidak membosankan. 4. Selain itu kanak –kanak berkongsi cerita yang berkaitan dengan haiwan bersama rakan mereka. 5. Mungkin ada kanak-kanak yang tidak tahu jenis haiwan. Jadi melalui aktiviti ini mereka akan
berkongsi maklumat .
Penerapan Nilai: 1. Berkongsi Maklumat 2. Kerjasama
Langkah/Mas
Isi Pengajaran
Aktiviti – aktiviti
Cacatan
a Set Induksi
Menyoal murid :
•
Membincangkan gambar yang
•
Slide show
dilihat .
•
Gambar
(3 minit )
•
Bertanyakan apa yang terdapat di dalam gambar.
• •
Langkah 1
•
(10 minit)
Langkah 2
Murid – murid membincangkan
Pernahkah anak murid
pengalaman masing-masing
melihat haiwan? Ceritakan.
bersama haiwan .
Adakah anak murid
•
haiwan
Guru memaklumkan bahawa
mempunyai pengalaman
pengalaman bersama haiwan adalah
yang menarik bersama
berbeza bagi setiap individu.
haiwan. Ceritakan. Membaca dan memahami
•
teks
Moral :
teks dengan suara yang lantang.
Cara
Murid – murid perlu mengayakan
pembelajaran
Haiwan
•
Pelbagai jenis haiwan
cara penyebutan setiap haiwan
yang tidak
terdapat di Malaysia.
yang dapat dilihat oleh mereka
membosankan.
Haiwan jinak dan liar Membahagikan pelajar
melalui pembacaan.
• •
•
Murid- murid berpeluang untuk
Mengeratkan
kepada beberapa kumpulan
menyertai sesi pembelajaran
lagi hubungan
dan menamakan setiap
yang seronok kerana mereka
sesama pelajar di
kumpulan mereka
akan melakukan pergerakan.
dalam kelas.
Guru akan memulakan aktiviti
Mendorong
dalam keadaan semua bersedia.
pelajar untuk
Guru perlu memastikan murid
menyertai
disebut akan diberi markah.
tidak terlalu pasif semasa aktiviti
aktiviti.
Setelah tamat sesi
dijalankan. Murid-murid akan disoal samada
Murid-murud
Langkah 3
•
sepertimana nama haiwan. Guru memulakan aktiviti.
(15 minit)
•
Kumpulan yang berjaya mengayakan haiwan yang
•
•
Guru meminta pelajar membaca
•
(3 minit)
Langkah 4
•
• •
•
Refleksi
pembelajaran guru akan
mereka seronok melakukan sesi
boleh
(5 minit)
membuat sesi releksi
pembelajaran pada hari ini.
menyuarakan