RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran
:
Kokurikulum – Persatuan (ICT PPKI)
Kelas
:
-
Bilangan Murid
:
8 Orang
Tarikh
:
22 Ogos 2017
Masa
:
1.10 petang – 2.10 petang
Tajuk
:
Kemahiran Menggunakan Aplikasi Microsoft Power Point
Pengetahuan Sedia Ada
:
Murid pernah menggunakan aplikasi Microsoft Power Point semasa PdP di dalam kelas
Objektif Pembelajaran
:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Mengenal logo Microsoft Power Point. 2. Menguasai sekurang-kurangnya 3 kemahiran asas menggunakan Microsoft Power Point. 3. Meletakkan sekurang-kurangnya 3 gambar yang telah dicari pada enjin carian dalam slaid kumpulan.
Bahan Bantu Mengajar
:
Komputer riba, pembesar suara, video
Penilaian PdP
:
Hasil kerja murid (slaid Power Point)
Langkah/Masa Set Induksi
Isi Pelajaran Tayangan video
(5 minit)
Aktiviti PdP 1. Murid memulakan sesi PdP dengan ucapan salam.
1. Guru akan membahagikan murid mengikut
Komputer riba,
untuk memulakan aktiviti. 3. Murid ditayangkan satu video dan diminta melihat tayangan video
masing.
tersebut dengan teliti.
Traffic Light
BBM :
2. Murid diminta duduk dan bersedia pembesar suara.
kumpulan masing-
2. PAK-21 :
Catatan
4. Melalui tayangan video, murid diperkenalkan dan dikaitkan
Teknik : Aktiviti
Nilai : Fokus
dengan tema PdP bagi sesi tersebut. 5. Murid diterangkan bahawa
Unsur terapi : Pengamatan
mereka akan dipecahkan kepada 3 kumpulan sepanjang melaksanakan aktiviti bagi sesi kali ini. Langkah 1
Aktiviti ‘Jom Kenali Sayur-
(10 minit)
sayuran’
Ramalan soalan : 1. Adakah kamu suka makan sayur? 2. Apakah sayur-
1. Berdasarkan tayangan video
BBM :
yang telah ditunjukkan pada set
Gambar sayur-
induksi, murid bersoal jawab
sayuran
dengan guru mengenai sayursayuran yang dapat dikenal pasti. 2. Murid diminta mengeja dan
Teknik : Soal jawab
menulis nama sayur-sayuran
sayuran yang kamu
yang telah dikenal pasti pada
Nilai :
dapat lihat melalui
papan putih secara bergilir.
Kesungguhan,
tayangan video sebentar tadi?
3. Jawapan murid dibimbing oleh
berani, yakin
guru. Unsur terapi : Psikomotor halus
Langkah 2
Aktiviti ‘Jom Teroka
(20 minit)
Microsoft Power Point’
1. Murid diminta duduk mengikut kumpulan masing-masing.
BBM : Komputer riba
2. Murid ditunjukkan demonstrasi 1. PAK-21 :
menggunakan aplikasi Microsoft
Teknik :
Power Point :
Demonstrasi
Traffic Light & Think,
Pair, Share 2. Murid diminta mengangkat kad
merah sekiranya mempunyai masalah
Murid diperkenalkan dengan logo aplikasi
Nilai :
Microsoft Power Point.
Kerjasama, fokus,
Murid diterangkan cara
yakin
untuk menambah slaid.
Murid ditunjukkan cara
Unsur terapi :
dan akan mendapat
untuk mengubah saiz
Psikomotor halus
bimbingan guru.
tulisan (font).
3. Fokus kemahiran :
Murid ditunjukkan cara
Tambah slaid
untuk mengubah jenis
Saiz font
tulisan (font).
Jenis font
Latar
untuk mengubah tema
belakang
latar belakang.
slaid
Murid ditunjukkan cara
3. Murid diberi masa untuk membuat slaid kumpulan masingmasing berpandukan tema yang ditetapkan dengan pengawasan guru.
Langkah 3
Aktiviti ‘Jom Tambah
(20 minit)
Kemahiran Power Point’
1. Murid diminta bersedia untuk meneruskan sesi PdP. 2. Murid ditunjukkan demonstrasi
1. PAK-21 : Traffic Light & Think, Pair, Share
BBM : Komputer riba, capaian internet
menggunakan enjin carian google/kiddle :
2. Murid diminta
Murid diminta mencari
Teknik : Demonstrasi
gambar yang berkaitan
mengangkat kad
dengan tema bagi slaid
Nilai :
merah sekiranya
masing-masing.
Fokus, kerjasama
mempunyai masalah
Murid dibimbing untuk
dan akan mendapat
‘copy-paste’ atau muat
Unsur terapi :
bimbingan guru.
turun gambar daripada
Psikomotor halus
3. Fokus kemahiran :
Kemahiran enjin carian
enjin carian kepada slaid kumpulan masing-masing.
Murid ditunjuk dan
Copy-paste
dibimbing cara untuk
gambar
mengecilkan atau
Muat turun
membesarkan saiz
gambar
gambar.
Saiz gambar
Bentuk
dibimbing cara untuk
gambar
mengubah bentuk
Murid ditunjuk dan
gambar.
Penutup (5 minit)
Rumusan Kognitif :
1. Murid ditunjuk demonstrasi untuk
Imbas kembali
menyimpan fail slaid Power Point
kemahiran yang
yang dihasilkan.
telah dipelajari bagi sesi hari tersebut.
2. Murid diminta menutup komputer riba kumpulan masing-masing.
BBM : Komputer riba,
Teknik : Perbincangan
3. Murid diingatkan semula Rumusan Sosial :
Pujian
kemahiran yang dipelajari bagi
Nilai :
sesi kali ini.
Fokus,
4. Murid diberikan pujian kerana
kesungguhan
berjaya menyiapkan tugasan dan menunjukkan tingkah laku yang
Unsur Terapi :
baik.
Pertuturan