RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3 Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Kelas
: 3 Al-Amanah
Bilangan Murid
: __ / 20
Tarikh
: 5/7/2017 (Rabu)
Masa
: 7.30 – 8.00 Pagi
Tema/Tajuk
: Kemahiran Asas Permainan
Kemahiran/ Fokus
: Membaling Bola Atas Bahu
Standard Kandungan
: 1.8 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori memadang dengan lakuan yang betul 2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep dan prinsip dalam kemahiran asas permainan kategori jarring 5.4 Berkebolehan membentuk kumpulan dan bekerjasama dengan kumpulan.
Standard Pembelajaran
: 1.8.1 Melakukan balingan bola atas bahu 2.7.2 Mengenal pasti lakuan menerima dan menghantar bola 5.4.3 Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid membaling bola semasa permainan bola jaring.
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : Psikomotor – Melakukan balingan bola atas bahu Kognitif – Mengenal pasti lakuan menerima dan menghantar bola Afektif – Bekerjasama semasa melakukan aktiviti dalam PdP
EMK
: Kreativiti dan inovasi Keusahawanan dan bekerjasama
Sumber/ BBM
: Bola Getah (5) , Kon (4), Wisel (1)
Penilaian Pdp
: Penilaian kognitif – balingan yang betul
Langkah/Masa
1. Permulaan
Isi Pelajaran
Aktiviti PdP
Fasa permulaan
1. Regangan Otot :
( 3 hingga 5 minit )
-
- Wisel - Skital
Regang otot di bahagian kepala tangan dan kaki untuk elak daripada kecederaan
-
Bahan bantu mengajar :
Kepala Tangan Kaki
2. Memanaskan badan Lari setempat Lari ulang alik Lompat bintang
Catatan
- Kawasan permainan 20mx20m -
Murid membuat separa bulatan. Regangan dibuat dengan kiraan 1-8.
Strategi pengajaran :
-
Murid membuat satu barisan memanjang Murid membuat lakuan aktivti mengikut tiupan wisel daripada guru. Murid berlari mengikut jarak yang telah ditetapkan.
Nilai murni :
-
Aktivti pemanasan badan dijalankan untuk membantu badan lebih bersedia agar aktiviti yang dijalankan nanti lebih berkesan 10 meter
-
-
Kaedah kinestetik Interpersonal
Patuh pada arahan guru Berdisiplin
2. Perkembangan
Aktiviti – Membaling bola atas bahu “Mari belajar membaling”
( 8 hingga 10 minit )
-
Guru memberi peringatan cara balingan yang betul semasa aktiviti dijalankan.
1. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan kecil. 2. Setiap kumpulan dibahagikan kepada dua kawasan A dan B. 3. Murid yang berada di kawasan A akan melontar bola kepada rakan yang berada di kawasan B. 4. Murid kawasan B akan menangkap bola dan murid yang pertama di kawasan A akan berlari dan beratur kembali di barisan belakang kawasan B. 5. Setelah murid kawasan B melontar bola kepada murid kawasan A,murid tersebut akan berlari dan beratur di barisan belakang kawasan A. 6. Apabila wisel ditiup, murid melakukan balingan atas bahu sehingga semua telah melontar dan menangkap. 7. Murid melihat demostrasi yang dilakukan oleh guru. 8. Ulang sebanyak dua kali.
A
B
Fasa perkembangan Bahan bantu mengajar : -
Wisel Kon Bola getah
-
Kawasan permainan 20mx40m
Strategi pengajaran : -
Kaedah kinestetik Kontekstual dan ruang Berpasangan
Nilai murni : -
Peka kepada keadaan sekeliling Bersungguhsungguh
3. Kemuncak
Permainan kecil : “Saya Pantas Membaling”
( 8 hingga 12 minit )
1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan besar. 2. Dua pasukan berkedudukan berselang-seli antara satu sama lain dalam bulatan. 3. Seorang pemaian daripada setiap pasukan perlu berada di tengah bulatan. 4. Pemain yang berada di tengah bulatan akan memulakan permainan dengan menghantar bola kepada rakan di sekeliling bulatan 5. Pasukan yang dapat memintas kelajuan balingan pasukan lawan akan dikira sebagai pemenang.
Fasa tindakan – mereka bentuk satu permainan Bahan bantu mengajar : -
Strategi pengajaran : -
Kaedah kinestatik Interpersonal
Nilai murni : -
-
Wisel Bola getah
Bijak mengatur strategi Kreatif dan inovatif
4. Penutup ( 3 hingga 5 minit )
1. Menyejukkan Badan -
Gerakan badan ke kiri dan ke kanan berulang kali. Berpasangan, tepuk otot-otot rakan perlahan-lahan. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus panjang yang terakhir.
2. Rumusan Pelajaran -
2.1 Rumusan kognitif Psikomotor 2.2 Rumusan afektif
dan
3. Kerja susulan - Guru bersoal jawab mengenai aktiviti yang dilakukan pada hari tersebut - Guru memberi pujian kepada semua murid yang melakukan aktiviti - Tepuk tangan beramai ramai - Murid beratur dan pulang ke kelas
- Untuk mengembalikan nadi kepada nadi normal dan meregangkan otot yang tegang semasa aktiviti dijalankan. - Mengembalikan sistem fisiologi secara beransur-ansur selepas digunakan
Fasa penutup
REFLEKSI
……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ULASAN GURU/ PENSYARAH PEMBIMBING
……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………