RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5 Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Kelas
: 5 Al-Fatanah
Bilangan Murid
: __ / 24
Tarikh
: 6/7/2017 (Khamis)
Masa
: 8.00 – 8.30 Pagi
Tema/Tajuk
: Modul Kemahiran : Hantaran Hebat
Kemahiran/ Fokus
: Kemahiran Asas Permainan Kategori Serangan
Standard Kandungan
: 1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan dengan lakuan yang betul. 2.6 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori serangan. 5.4 Berkebolehan membentuk kumpulan dan bekerjasama dengan kumpulan.
Standard Pembelajaran
: 1.6.1. Melakukan pelbagai teknik hantaran bola ke sasaran dengan menggunakan alatan dan anggota badan yang dibenarkan. 2.6.2. Mengenalpasti pelbagai cara menghantar bola ke sasaran. 5.4.7 Bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid pernah menonton siaran permainan bola sepak.
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
Psikomotor – melakukan hantaran bola sepak menggunakan anggota kaki sebanyak 7 daripada 10 kali pencubaan dengan betul.
EMK
Kognitif – menyatakan 2 daripada 3 anggota badan yang terlibat semasa menghantar bola sepak. Afektif – memupuk semangat bekerjasama semasa melakukan aktiviti fizikal.
: Kreativiti dan inovasi Keusahawanan dan bekerjasama
Sumber/ BBM
: Bola sepak (4) , Skital (10), Wisel (1)
Penilaian Pdp
: Penilaian psikomotor – Melakukan hantaran yang betul.
Langkah/Masa
1. Permulaan
Isi Pelajaran
Aktiviti PdP
Fasa permulaan
1. Regangan Otot :
( 3 hingga 5 minit )
-
- Wisel - Skital
Regang otot di bahagian kepala tangan dan kaki untuk elak daripada kecederaan
-
Bahan bantu mengajar :
Kepala Tangan Kaki
2. Memanaskan badan Lari setempat Lari ulang alik Lompat bintang
Catatan
- Kawasan permainan 20mx20m -
Murid membuat separa bulatan. Regangan dibuat dengan kiraan 1-8.
Strategi pengajaran :
-
Murid membuat satu barisan memanjang Murid membuat lakuan aktivti mengikut tiupan wisel daripada guru. Murid berlari mengikut jarak yang telah ditetapkan.
Nilai murni :
-
Aktivti pemanasan badan dijalankan untuk membantu badan lebih bersedia agar aktiviti yang dijalankan nanti lebih berkesan 10 meter
-
-
Kaedah kinestetik Interpersonal
Patuh pada arahan guru Berdisiplin
2. Perkembangan ( 18 hingga 20 minit )
Aktiviti 1 – Menghantar bola sepak
Langkah 1
menggunakan kaki dominan
1. Guru menunjukkan cara menghantar bola
Fasa perkembangan Bahan bantu mengajar :
sepak menggunakan kaki dominan. i.
Kaki dalam keadaan sedia seperti menyepak bola leret.
ii.
Semasa ingin membuat hantaran, murid perlu melihat sasaran agar bola
tersebut
menuju
ke
-
Wisel Skital Bola sepak
-
Kawasan permainan 40mx40m
arah
pasangan atau sasaran yang telah Strategi pengajaran :
kita target. iii.
Kaki dominan dihayun ke belakang dan menyepak bola ke arah sasaran
-
agar sepakan yang kita lakukan kuat
-
dan sampai ke arah sasaran.
Nilai murni : -
2. Guru
menyuruh
murid
mencuba
untuk
menghantar bola tanpa menggunakan bola terlebih dahulu. 3. Murid akan melakukan teknik menghantar bola sebanyak tiga kali pencubaan.
Kaedah kinestetik Kontekstual dan ruang Berkumpulan
Peka kepada keadaan sekeliling Menurut arahan
4. Guru akan membetulkan teknik-teknik yang silap dilakukan oleh murid. 5. Sebaik sahaja guru meniup wisel, murid akan mula melakukan aktiviti.
= Guru
= Murid
Aktiviti 2 - Murid menerima bola
Langkah 2
menggunakan kaki dominan dengan 1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan menggunakan bola sepak.
kecil. 2. Murid diagihkan dengan sebiji bola bagi setiap kumpulan. 3. Murid
akan
mula
melakukan
teknik
menerima bola dengan lakuan yang betul. 4. Pada masa yang sama, guru menyuruh murid fokus dengan kehadiran bola.
= Murid = Pergerakan Bola 4. Penutup ( 3 hingga 5 minit )
1. Menyejukkan Badan -
Gerakan badan ke kiri dan ke kanan berulang kali. Berpasangan, tepuk otot-otot rakan perlahan-lahan. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus panjang yang terakhir.
- Untuk mengembalikan nadi kepada nadi normal dan meregangkan otot yang tegang semasa aktiviti dijalankan. - Mengembalikan sistem fisiologi secara beransur-ansur selepas digunakan
Fasa penutup
2. Rumusan Pelajaran -
2.1 Rumusan kognitif Psikomotor 2.2 Rumusan afektif
dan
3. Kerja susulan - Guru bersoal jawab mengenai aktiviti yang dilakukan pada hari tersebut - Guru memberi pujian kepada semua murid yang melakukan aktiviti - Tepuk tangan beramai ramai - Murid beratur dan pulang ke kelas
REFLEKSI
……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ULASAN GURU/ PENSYARAH PEMBIMBING
……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………