RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 (MASALAH PEMBELAJARAN) KEMAHIRAN BERTUTUR Tarikh
: 22 Ogos 2017
Kelas
: 1 Gemilang
Bilangan Murid
: 6 orang
Masa
: 9.00- 10.00 pagi
Tema
: Haiwan
Tajuk
: Bunyi Haiwan
Standard Kandungan
: 2.2 Mengajuk Bunyi
Standard Pembelajaran
: 2.2.2 Mengajuk Bunyi Haiwan
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pembelajaran murid dapat: i.
Mengajuk bunyi haiwan dengan betul.
ii.
Membunyikan bunyi haiwan sekurangkurangnya dua daripada lima bunyi dengan betul.
iii. Bahan Bantu Belajar (BBB)
Mewarnakan gambar haiwan dengan kemas.
: Komputer riba, speaker, video, Power Point, LCD, kad gambar haiwan, audio bunyi haiwan, lembaran kerja, pensil warna,
Pengisian Kurikulum
:
Nilai: Keberanian, keyakinan, memberi perhatian, patuh arahan guru
KB: Membanding beza, mengingat
BCB: Mendengar, bertutur
KP: Interpersonal
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) Pengetahuan Sedia Ada
: Murid pernah mendengar bunyi haiwan.
Terapi
: Muzik, pertuturan, psikomotor halus
Bahan Bantu Belajar (BBB)
: Laptop, Kad Gambar, Video, Speaker, Lembaran Kerja, Audio Haiwan dan Pensil Warna.
LANGKAH/
ISI
AKTIVITI PENGAJARAN
MASA
KANDUNGAN
DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi
Video “Bunyi Haiwan”
(+/- 5 minit)
oleh Didi & Friends.
1. Murid melihat
CATATAN
BBB: Komputer
tayangan video
riba, video,
“Bunyi Haiwan”
speaker.
oleh Didi & Friends. 2. Murid ikut menyanyi bersama. 3. Guru mengaitkan
Nilai: Memberi perhatian, patuh arahan guru
aktiviti tayangan video dengan tajuk
KB: mengingat
pembelajaran pada hari tersebut.
BCB: mendengar, bertutur
KP: interpersonal
Terapi: Muzik
Langkah 1 (+/- 10 minit)
Tayangan Power Point. (rujuk lampiran)
1. Guru menunjukkan
BBB: Komputer
tayangan Power
riba, Power Point,
Point berkaitan
LCD.
haiwan dan bunyinya. 2. Guru membuat simulasi bunyi
Nilai: Memberi perhatian, patuh arahan guru.
haiwan. 3. Murid diminta mengikut membuat
KB: Membanding beza.
bunyi haiwan. 4. Guru dan murid bersama-sama
BCB: Mendengar, bertutur
membuat bunyi haiwan.
KP: Interpersonal
Terapi: Pertuturan
Langkah 2
Kad gambar,
1. Setiap murid
BBB: Kad gambar.
(+/- 15
diberikan sekeping
minit)
kad gambar
Nilai: Keberanian,
haiwan.
keyakinan,
2. Guru bersoal jawab
Kok kok kok
memberi
dengan murid
perhatian, patuh
mengenai kad
arahan guru
gambar yang diperolehi.
KB: mengingat,
Soalan:
membanding beza
Pernahkan kamu melihat
BCB: mendengar,
haiwan yang
bertutur
ada pada kad ini? Meow meow meow
Apakah nama haiwan tersebut?
3. Murid dikehendaki membuat bunyi haiwan mengikut haiwan yang Cip cip cip
terdapat pada kad gambar.
Quak quak quak
Ong ong ong
KP: interpersonal
Terapi: Pertuturan
Uk uk uk Langkah 3
Teka bunyi haiwan.
1. Guru memainkan
BBB: Audio bunyi
(+/- 10
audio haiwan.
haiwan, speaker,
minit)
2. Murid dikehendaki
komputer riba.
meneka haiwan apakah membuat
Nilai: keberanian,
bunyi tersebut.
keyakinan,
3. Seterusnya, murid
memberi
diminta mengikut
perhatian, patuh
bunyi haiwan yang
arahan guru.
diperdengarkan. KB: membanding beza, mengingat
BCB: mendengar, bertutur
KP: interpersonal
Terapi: muzik, pertuturan. Langkah 4
Lembaran kerja.
1. Guru memberikan
(+/- 15
(Rujuk lampiran)
lembaran kerja
kerja, pensil
kepada murid.
warna.
minit)
BBB: Lembaran
2. Murid dikehendaki mewarna lembaran
Nilai: patuh arahan
kerja yang
guru
diberikan.
KB: -
BCB: -
KP: interpersonal
Terapi: Psikomotor halus Penutup (+/- 5 minit)
Kad gambar dan bunyi haiwan.
1. Guru menunjukkan
BBB: Kad gambar,
semula kad gambar
video, speaker,
haiwan tadi.
komputer riba,
Refleksi:
2. Setiap murid
Kognitif:
dikehendaki
1. Murid dapat
membuat bunyi
Nilai: keberanian,
mengajuk bunyi
haiwan yang
keyakinan, patuh
haiwan dengan betul.
ditunjukkan.
arahan guru.
2. Murid dapat
LCD.
.
membunyikan
KB: membanding
sekurang-kurangnya
beza, mengingat
dua bunyi haiwan daripada lima
BCB: mendengar,
dengan betul.
bertutur
3. Murid dapat mewarna gambar
KP: interpersonal
haiwan dengan kemas. Sosial:
Terapi: Pertuturan, muzik
1. Murid dapat berkomunikasi dengan guru dan rakan sekelas.
NAMA: …………………………………………………. Warnakan gambar-gambar haiwan di bawah:
TARIKH: …………