PROIECT DIDACTIC
COPACUL PRIMAVERII
DATA: 14.03.2019 GRADINITA PINOCHIO BACAU EDUCATOARE: Solomon Madalina Elena GRUPA: mica TEMA ANUALA DE STUDIU: CE SI CUM EXPERIMENTAM CEEA CE SIMTIM? TEMA PROIECT: ,,COPACELUL” DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOS (Domeniul Om si societate) TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Copacul primaverii’’ FORMA DE REALIZARE: lipirea formei copacului si a mugurilor din popcorn TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi şi deprinderi SCOPUL ACTIVITATII:
Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
Obiective operaţionale: - să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice - să parcurga etapele de lucru. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,. Material didactic: demonstrativ: planşa-model, planse cu etapele de lucru, televizor, CD cu muzica; distributiv: cartoane, cosuleţe, pastă de lipit, planşete, popcorn Durata: 15 minute
EVENIMENTUL
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
STRATEGII
DIDACTIC Moment organizatoric
EVALUARE
DIDACTICE Crearea condiţiilor optime desfăşurării activităţii: aerisirea sălii de grupă, aşezarea mobilierului, aşezarea materialelor pe masuţe.
Captarea atenţiei
realizează printr-o surpriza Conversaţia
Se
frontala
muzicala: ,,Copăcelul din gradină” Intuirea materialului didactic
Se intuieşte materialul distributiv Conversaţia
frontala
precizandu-se ce activitate vor desfăsura.
Anunţarea temei şi
Se
enunţarea oiectivelor
primaverii”,
tema
„Copacul Conversatia
frontala
motivandu-se
alegerea Explicatia
dialogata
anunta
acesteia. Se enunta obiectivele in termeni accesibili copiilor. Dirijarea invatarii
- Se prezinta modelul si se analizeaza; Se explică şi se demonstrează etapele de Conversaţia lucru: Vom lipi cate o floaricica de explicatia popcorn la locul potrivit, pe crengutele copacului încât să obţinem ,,Copacul inmugurit al primaverii.
frontala
Pentru aceasta trebuie să aplicam lipiciul,
individuale
cu atenţie, pe spatele florilor de popcorn, in cantitate potrivită; - Trebuie să păstram aspectul îngrijit al lucrării asfel incat copacelul inflorit sa fie cat mai frumos. - Se aduc la cunostinta toate criteriile pe care le vom evalua la sfarsitul activitatii: acuratetea
lucrarilor,
asamblarea Explicaţia
elementelor in locurile corespunzatoare, modul in care au lipit, creativitatea, originalitatea, finalizarea lucrarii.
Demonstraţia
- Se executa exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii: „Eu strâng pumnii şi-i desfac,
frontala
Degetelor fac pe plac. Unu, doi, unu, doi, Toţi suntem acum vioi. Batem palmele uşor, Batem palmele cu zor. Unu, doi, unu, doi,
individuala Exerciţiul
Toţi suntem acum vioi. Ploaia uşor să auzim, Cu vârf de degete masa lovim. Tună departe, tună acum, Batem cu pumnii: bum, bum, bum.” - Executarea lucrării de către copii: (Copiii vor lucra pe un fond muzical: „Anotimpurile”, de Vivaldi) - Dirijarea invatarii se va efectua atat din interior cat si din exterior, insistandu-se asupra mentinerii unei pozitii corecte a copiilor in timpul desfasurarii activitatii. - In timp ce copiii lucrează, se va oferi sprijin acelora care întămpină dificultăţi, vor fi încurajati şi stimulati permanent Obtinerea performantei
Lucrările vor fi asezate la expoziţie, subliniindu-se respectarea
Conversaţia
frontala
Explicaţia
criteriilor de realizare. Asigurarea retentiei
Se fixeaza prin intrebari activitatea desfasurata si titlul acesteia
Conversatia
frontala
Incheierea activitatii
Se fac aprecieri asupra lucrărilor şi Conversaţia a comportamentului copiilor la activitate. Activitatea se va incheia prin interpretarea cantecului „Copacelul din gradina” (prima strofa).
frontala, individuala