PROIECT DE LECTIE Clasa I- Matematică - Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 30, fără trecere peste ordin
Student: Butoi Elena
1
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii Obiectul: Matematica Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale din concentrul 030, fara trecere peste ordin Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin. Exercitii si probleme recapitulative Tipul lectiei: consolidare a cunostintelor Obiective generale : ·
Consolidarea operatiilor de adunare si scadere a numerelor naturale in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin
·
Dezvoltarea capacitǎtii de a comunica folosind limbajul matematic
·
Dezvoltarea operatiilor gandirii si a calitǎtilor acesteia
Obiective operationale : Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili: O1-sa efectueze corect minim sase operatii de adunare si de scadere in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin, utilizand algoritmul de rezolvare sau cu sprijin in obiecte; O2- sa completeze cu semnele matematice invatate minim trei exercitii, utilizand incercarile; O3- sa calculeze suma a minim doua numere, pe baza explicatiilor institutorului; O4- sa identifice minim un numar care este cu atat mai mic sau mai mare decat un numar
dat, pe baza explicatiilor institutorului;
O5-sa identifice termenul necunoscut in minim trei situatii, utilizand algoritmul de calculare sau incercari; O6- sa rezolve minim o problema, care presupune o singura operatie, pe baza imaginii date. 2
O7- sa compuna minim o problema, colaborand cu colegii, respectand indicatiile institutorului Metode si procedee: conversatia,exercitiul, explicatia, jocul didactic Mijloace de invatamant: plansa cu drumul lui Fat-Frumos, planse cu personaje, fise de lucru.
3
SECVENTELE LECTIEI
CONTINUTUL LECTIEI Activitatea institutorului
Activitatea elevilor
STRATEGIA DIDACTICA Resurse Resurse
EVALUARE Moduri de
procedu-
materiale
organizare
fise de lucru,
frontal
rale 1.Moment
▪ Stabileste un climat propice desfasurǎrii activitatii. Se
▪ Se pregǎtesc pentru
conversatia
organizatoric
pregatesc materialele necesare desfasurǎrii acesteia .
ora de matematica,
2.Verificarea
▪ Verifica tema scrisa. Se fac observatii, scurte
raspunzand cerintelor . ▪Prezinta
conversatia
temei
generalizari etc.
tema. Corectaza
explicatia
3. Captarea
▪ Prezinta plansa cu Fat-Frumos si povestea acestuia.
eventualele greseli. ▪ Privesc plansa si
conversatia
atentiei
Printul vrea sa o salveze pe Ileana Cosanzeana. Aceasta
asculta explicatiile
castelul si Fat-
este tinuta prizoniera intr-un castel, iar podul de acces
invatatorului.
Frumos
planse caiete
frontal
pentru plansa cu
frontal
gasite de sase personaje din Imparatia Matematicii. 4. Anuntarea
▪ Asculta explicatiile
temei
(„Adunarea si scaderea numere-lor naturale de la 0 la
invatatorului.
30, fara trecere peste ordin.. Exercitii si probleme recapitulative“). ▪Scrie titlul pe tabla. Prezinta obiectivele lectiei pe intelesul elevilor .
4
conversatia
acasa observarea sistematica
este incuiat cu sase chei. Din fericire acestea au fost Acestea si elevii vor putea sa-l ajute ▪ Anunta elevii titlul lectiei
tema
frontal
.Melcul: Spune melcul suparat: De ieri, de cand s-a inserat Si Zmeul-n graba a plecat, Am tot stat si-am calculat, Am scazut si-am adunat. Din pacate pentru mine Eu sunt lent si nu e bine ! Daca corect vei calcula Cu cheia de la prima poarta vei pleca! 2.Iepurasul: Bombanila urecheat Este tare suparat. De o umbra s-a speriat Si s-a pus pe alergat Spre-un tufis apropiat. Din graba, s-a-mpiedicat De Rila ingandurat. Semnele matematice, toate Sunt acum imprastiate. Cine vine imediat Sa-l ajute, neaparat? —Fat-Frumos, de vei putea Rezolva problema mea A doua cheie o vei avea! 3.Broscuta testoasa 5
Ce e suma n-am aflat! Mai mult, m-am si rasturnat! Fat-Frumos, tu poate stii, Ai invatat de la copii O suma sa calculezi ! Iti dau cheia, o sa vezi! 4. Veverita Eu sunt Rita Veverita Abia am inceput gradinita. Dar intalnesc exercitii complicate Nu stiu sa le rezolv pe toate. Daca ma vei ajuta A patra cheie o vei avea. 5. Ciuperca Buna, eu sunt ciupercuta Lia! Tocmai mi-am murdarit palaria! Cauta numerele ascunse de pe palarie, Rezultatul 22 sa fie! Daca te invoiesti Cheia mea o primesti! 6.
Vulpea La ultima vizita in poiata Gainile au venit roata. Prietenoasa cu toti din casa, 6
Le-am invitat la un tenis de masa. Sase au jucat, Zece au asistat. Pe toate le-am bagat in sac Cand victorioasa am plecat. Fat-Frumos ai calculat Cate gaini am furat? Ca sa intri in palat
7
1
8
9