Proiect De Lectie- Buburuza.docx

  • Uploaded by: Alina
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect De Lectie- Buburuza.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,028
  • Pages: 7
ŞCOALA SPECIALĂ NR. 1 SIBIU DATA: 27.03.2019 CLASELE: CLASA A III-A PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: FORMA DE REALIZARE: activitate integrată Aria curriculară: Arte şi tehnologii Disciplina: Abilităţi practice Unitatea tematică: Să ocrotim natura! Subiectul: Buburuza – tehnici simple de decupare după contur, lipire, asamblare. Scopul lecţiei: - Realizarea de creaţii estetice folosind materiale şi tehnici de lucru elementare; - dezvoltarea simţului estetic şi critic; Forma de realizare: activitate integrată Domenii integrate:  Arte vizuale şi abilităţi practice;  Matematică şi explorarea mediului;  Comunicare în limba română;  Educaţie pentru societate; Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi Competenţe specifice:

 Arte vizuale şi abilităţi practice 1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/ film/desen animat, care reflectă un context familiar; 2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor; 2.1.Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

 Matematică şi exploatarea mediului 3.2. manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene, procese, structuri repetitive simple din mediul apropiat în scopul identificării unor regularităţi. 1.4 Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-10, recurgând, uneori, la numărare;

1.5 Compunerea şi rezolvarea de probleme cu o operaţie;

 Comunicare în limba română

1.1. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute; 3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii, scrise cu litere de tipar; 3.2 Scrierea unor cuvinte şi propoziţii scurte, cu literele învăţate.

 Educaţie pentru societate:

3.1. Relaţionarea pozitivă cu alţi membri ai grupului de apartenenţă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru. Obiective operaţionale: O1. Să enumere elemente specifice anotimpului primăvăra; O2. Să folosească corect materialele, tehnicile combinate (asamblare, lipire, colorare) şi instrumentele de lucru; O3. Să aprecieze obiectiv lucrarea personală şi pe cele ale colegilor după criterii dinainte stabilite; O4. Să execute corect şi îngrijit lucrarea. STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee : conversaţia, problematizarea, ciorchinele, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, Turul galeriei. Resurse materiale: foarfece, carioci, carton colorat, coli colorate, suport de carton, material model (buburuza, flori), b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe; c) Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, analiza produselor activităţii. BIBLIOGRAFIE: 1. Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2013 2. Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici 2012”. 3. Adina Grigore, Cristina Ipate Toma..., Maria Mgdalena Nicolescu – „Ghidul cadrului didactic”, Editura Ars Libri, 2014. www.google.ro-imagini www.didactic.ro

SCENARIUL DIDACTIC

RESURSE ETAPELE INSTRUIRII

Ob. op.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI CLASA A III-A Activitate directă Se stabileşte ordinea şi disciplina în sala de clasă; Se pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea activităţii; Elevii sunt aşezaţi pe grupe de 3-4, având ecusoane, specifice fiecărei grupe: Albinuţele, Fluturaşii şi Iepuraşii și Floricelele.

1. MOMENT ORGANIZATORIC

PROCEDU RALE

MATERIA LE

conversa ţia

ecusoane

O1

2. ANUNŢAREA

Se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul primăvara, fiind scos în edidentă un aspect: înflorirea pomilor şi apariţia insectelor. -În ce lună suntem? -Al cărui anotimp este luna martie? -Care sunt celelalte luni ale anotimpului de primăvară? -Care sunt schimbările ce se petrec în natură primăvara? -Dar în grădini? -În livadă ce schimbări sunt? -Ce insecte zboară prin livadă? - Dar prin iarbă ce gâze au apărut?

materiale necesare pentru lecţie

Conversaţia

FORME DE ORGANI ZARE

EVALU ARE

activitate frontală

obs. sistemati că

TEMEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

Activitate directă: Clasa a III-a Astăzi vom confecţiona “Buburuza” – colaj din hârtie colorată. Buburuza este o insectă care apare prima primăvara. buburuza=gărgăriţă=mămăruţă Va trebui să folosiţi corect materialele de lucru, tehnicile de lucru: decupare, lipire, ansamblare. Lecţia se va desfăşura sub forma unui concurs între grupe.Pentru fiecare sarcină rezolvată corect grupa va primi o floare. Concursul va fi câştigat de echipa care va rezolva sarcinile de lucru şi la sfârşitul orei va strânge cele mai multe flori (Anexa ).

activitate frontală explicaţia

3 planşe cu tulpini ale florilor

activitate frontală

aprecieri verbale

3.PREZENTAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE

O2

Muncă independentă Toţi elevii participă la rezolvarea sarcinilor grupei, colaborând în cadrul grupei. Se trage la sorţi ordinea în care grupele răspund la sarcinile orale; Fiecare grupă îşi alege un reprezentant. Prima cerinţă Trasaţi, completaţi, coloraţi! Fişa 1. (de colorat buburuzele)

activitate frontală explicaţia demonstra ţia

produsmodel planşe cu etapele lucrării Fişa 1

-creioane colorate

5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII ŞI OBŢINEREA PERFORMANŢEI

O4

Activitate directă Echipa care a rezolvat corect sarcina primeşte o floare; Fişa 2 În plic aveţi nişte floricele pe care sunt scrise nişte explicaţia cuvinte. Veţi alege floricelele în aşa fel încât să formaţi o exerciţiul propoziţie. Lipiţi floricelele pe carton în ordinea cuvintelor din propoziţie. -Cu ce literă începe propoziţia? Ce semn punem la sfârşitul propoziţiei?

activitate frontală

activitate în perechi fişe

aprecieri verbale

Fişa 3 Colorează caseta în care se află rezultatul potrivit. Fişa 4 Ghicitoare Că am haine cu buline, Asta vede orişicine Însă am un obicei, Curăţ plantele de gândăcei. (buburuza) Confecţionare:Buburuza. Prezint planşa model şi explic etapele pentru confecţionarea lucrării. Elevii lipesc frunza, buburuza, colorează ochii, bulinele negre, corpul şi picioruşele.

fişe

Ghicitoare

Planșe Cartonașe cu frunze,buburu ze

6. ASIGURAREA

explicaţia exerciţiul După rezolvarea fiecărei fişe cer prezentarea modului de explicaţia

planşa model planşe cu etapele lucrării plicuri cu materialele necesare pentru elevi lipici foarfece foi A4 colorate

activitate pe grupe

aprecieri

6. FEED-BACKULUI

efectuare a exerciţiilor cuprinse în fişele fiecărei grupe; conversaţia Discut cu elevii despre dificultăţile înlâlnite în exerciţii. În cazul în care apar nelămuriri, cer intervenţia colegilor de echipă sau a unor elevi din altă echipă, caz în care punctul echipei va reveni celor care au răspuns corect şi complet;

verbale

7. APRECIEREA PERFORMANŢEI

Echipele îşi notează punctajul obţinut. Ce credeti copii, PRIMĂVARA a rămas cu o impresie bună despre voi? Oare a fost mulţumită de felul cum aţi activat la lecţia de astăzi? Cer răspunsul Primăverii.

aprecieri verbale

O3

8. RETENŢIA ŞI TRANSFERUL

Activitate directă *Se vor analiza lucrările în funcţie de anumite cerinţe: *dacă au colorat corect; *dacă a asamblat corect piesele; *dacă lucrarea este executată îngrijit. *În final lucrările sunt evaluate şi expuse în clasă

Chestionez elevii asupra principalelor probleme atinse în lecţie. Expun foarte pe scurt problematica abordată.

Related Documents


More Documents from "Petre Laura"