PROIECT DIDACTIC CLASA I DATA: 5.03.2019 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Bughea de Jos PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Dragomir Maria Mădălina ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului SUBIECTUL LECȚIEI: Exerciţii şi probleme de adunare în concentrul 0-20, cu trecere peste ordin TIPUL LECȚIEI: consolidarea cunoştinţelor FORMA DE REALIZARE:Abordare integrată SCOPUL LECȚIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la operaţiile de adunare în concentrul 0-20, fără trecere peste ordin COMPETENȚE SPECIFICE: 1.4.Efectuarea de adunări, mental și în scris, în concentrul 0-20 cu trecere peste ordin; 1.6.Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice( termen, sumă, total, =, + ) în rezolvarea și / sau compunerea de probleme. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1- să rezolve corect exerciţii de adunare în concentrul 0-20, cu trecere peste ordin; O2- să utilizeze corect terminologia matematică (cu cât este mai mare, suma) specifică temei în rezolvarea unor sarcini; O3- să găsească numărul necunoscut în exerciţiile propuse; O4- să rezolve probleme cu numere în concentrul 0-20, cu trecere peste ordin; O5- să compună probleme cu numere în concentrul 0-20, cu trecere peste ordin; DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română ( C.L.R ) 1.1.Sesizarea semnificației globale a unui mesaj pe teme accesibile, rostit clar și rar; Muzică și mișcare ( M.M ) 3.1.Manifestarea liberă,adecvată,pe muzică,apelând la diverse forme de exprimare.
STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, metoda cadranelor Resurse materiale: manual, caiet, fişe de lucru, planşa suport, jetoane , floare de carton, plic, Forme de evaluare : observaţia, aprecierea verbală, scrisă. Forme de organizare : frontal, în perechi, individual; RESURSE UMANE : 10 elevi RESURSE TEMPORALE: 50 minute BIBLIOGRAFIE:Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu,Matematică și explorarea mediului – manual pentru clasa I, Editura E.D.P,București,2018 Arina Damian,Camelia Stavre,Matematică și explorarea mediului – exerciții și probleme pentru clasa I, Editura Elicart, 2018
Etapele lecţiei 1.Moment organizatoric 5 min.
OB. OP.
CONTINUT INSTRUCTIV- EDUCATIV Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Pregătirea materialelor necesare pentru oră, crearea unei stări psihologice favorabile desfăşurării lecţiei. Dragi copii, la ora noastră Avem invitaţi de seamă. Cu drag să-i întâmpinăm Și frumos să-i salutăm:,,Bună dimineața!” Voi propune jocul Cine mă aude își atinge...(nasul,părul,obrajii). “Eu cu voi,voi cu mine,/Acum ne vom saluta.Vă doresc o zi frumoasă/Pănă veti pleca acasă!” “ Bună dimineața,albinuțe vesele!” Voi solicita elevii spună ce zi din săptămână este, precum și data. Voi scrie la tablă. Se va face prezența elevilor. După ce ne-am întâlnit/Cine oare n-a venit? Vreme bună, vreme rea,/Acum o vom studia.../Cer cu nori sau zi cu soare?/Vom afla în clipa următoare! Voi prezenta simbolul vremii de azi.
Elevii pregătesc materialele ce le vor utiliza pe parcursul orei.
STRATEGII DIDACTICE Metode şi Materiale Forme de procedee şi mijloace organizare didactice Frontal
Conversația, Demonstrația Elevii vor îndeplini,imita,realiza gesturile indicate de joc.
Planșe cu versurile pentru: - salut; - prezență calendarul naturii
EVALUARE
2.Verificarea temei şi a cunoştinţelor 5 min
3.Captarea atenţiei 5 min
*se verifică tema cantitativ și calitativ *verificarea cunoştinţelor-terminologie matematică –Cum se numesc numerele care se adună? –Cum se numeşte rezultatul adunării? –Ce operaţie indică expresiile: măreşte cu... mai mult cu... află numărul cu …mai mare...? 1.1. C.L. R.
Elevii răspund la Conversaţia întrebările puse de către cadrul didactic.
*Joc didactic: Potriveşte literele în căsuţe şi Elevii potrivesc vei afla ce vom face azi la matematică. literele în căsuțe pentru a afla ce fac la 10+10= C 20 -10= L 19-10= O ora de matematică. 17- 5 = I 12+ 3=Ă 6+10= T 5 - 5=R 11+2 = E 20
15
10
15
16
9
0
12
13
C Ă L Ă T O R I E Se va vizualiza la videoproiector cantecul “Trenuletul muzical”. 3.1. M.M Probabil că sunteţi curioşi să aflţi în ce fel de călătorie vom porni astăzi!
Joc didactic
Planșe cu termeni matematici
Fișe de lucru
Frontal *verific nivelul de cunoştinţe referitoare la terminologia matematică învăţată
Individual
*verific capacitatea copiilor de a calcula rapid, corect, asociind numărul cu litera corespunzătoar e
4. Anunțarea temei și a obiectivelor 1 min
Vom călători cu trenuleţul fermecat pe Elevii vor afla unde Conversaţia tărâmul Primăverii. Pentru fiecare sarcină vor călători la ora de corect rezolvată, veţi primi floricică - matematică. simbol pentru a merge către următoarea staţie.Vom rezolva exerciții de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-20. Să vedem până în ce gară ajungeţi. Scopul nostru e să ajungem în parcul Zânei Primăvara, pntru a ne putea bucura de soare bând şi parfum minunat de flori. Iată gările: 1-gara Ghiocelul 2-gara Zambiluţa 3-gara Lăcrămioara 4-gara Brandusa 5-gara Laleaua 6-gara Parcul Zânei Primăvara
Fișe de lucru
Frontal
5.Consolidarea cunoștințelor 25 min O1
Sarcina nr 1- Începem călătoria! Pentru a ajunge în gara Ghiocelul trebuie să rezolvaţi următoarele exerciţii: 7+4 = 8+8= 9 +6= 9+9= 5 + 6= 3+ 8= 6 + 8= 4+ 8= 4+ 7
9+ 4
7+ 5
Elevii pentru a ajunge Exerciţiul la următoarea gară trebuie să rezolve corect exercițiile.
Fişe de lucru
Frontal
6+ 7
8+ 9 O2 O2
O3
Sarcina nr 2 – Pentru a ajunge în gara Zambiluţa trebuie să aflaţi suma Elevii trebuie să afle numerelor:6 şi 7; 3 şi 9. suma unor perechi de numere. Sarcina nr 3 – Pentru a ajunge în gara Elevii vor determina Lăcrămioara trebuie să socotiți:La suma suma dintre două numerelor 9 și 2, adăugați predecesorul numere și numărului 4. predecesorul unui alt număr. Sarcina nr 4–Pentru a ajunge în gara Brandusa trebuie să spui ce număr lipseşte: Elevii vor afla termenul lipsă dintr-o sumă dată.
Individual Exercițiul
Fișe de lucru
Exercițiul
Fișe de lucru
Individual
Problematizarea
Fișe de lucru
Individual
*verific respectarea algoritmului de calcul învăţat: u+u/z+z
* apreciez corectitudinea aplicării terminologiei matematice învăţate
7 + … = 12 5 +......= 13 8 +......=15 O2
O4
6 +.......= 13 9 +…...= 14 3+........= 11
Sarcina nr 5 Pentru a ajunge în gara Laleaua trebuie să completați enunţurile: a) Aflați numerele cu 4 mai mari decât: 6,7,8,9. …… b) Aflați suma dintre perechile de numere: 7 și 4, 8 și 5. …… c) Scrie numerele 13 și 16 ca sumă de două numere. …… d) Scrie numerele 12, 16, 14 și 18 ca sumă de două numere egale. ……
Elevii vor rezolva sarcinile utilizând terminologia matematică.
Sarcina nr 6 - Pentru a ajunge în gara Parcul Zânei Primăvara trebuie să rezolvi 2 Elevii vor rezolva probleme: problemele date trecând prin toate Irina are 7 ghiocei. Tata îi mai dă 5. etapele rezolvării Câți ghiocei are Irina? unor probleme. (problema se rezolvă prin metoda cadranelor) I -datele II – întrebarea problemei; IV– răspunsul problemei.
Problematizarea Exerciţiul
Problematizarea
Fișe de lucru
Fișe de lucu Planșă
Individual
Frontal
problemei ; III – rezolvarea problemei;
*Alin are 9 ani. Amalia este cu 5 ani mai mare. Câți ani are Amalia?
Metoda cadranelor
Fişe de lucru
Frontal
*verific capacitatea elevilor de a analiza problema şi de a delimita datele problemei de întrebareacerinţă, rezolvare şi răspuns
6.Obţinerea performanţei 5 min 7.Încheierea activităţii 2 min.
8. Tema pentru acasă 2 min.
O5
Sarcina nr 7 – Biletul de intrare îl obţii dacă Elevii pentru a Problematizarea reuşeşti să compui o problemă după obține biletul de Exercițiul exerciţiul: 8 +7 = 15 intrare compun corect o problemă după o operație dată. *se constată că elevii au reuşit să ajungă în Elevii admiră Parcul Conversaţia Parcul Zânei Primăvara; acesta este prezentat Zânei Primăvara copiilor; amenajat de către *aprecieri verbale şi prin calificative asupra cadrul didactic. activităţii; Elevii vor primi ca temă exercițiile 8, 9 și 10, Elevii își notează Conversația pag.17, din auxiliar. tema și sunt atenți la explicațiile date.
Fișă de lucru
Frontal
Evaluare orală
Parcul Zâna Primăvara
Frontal
Evaluare orală
Auxiliarul
Frontal