PROIECT DE LECȚIE Data : S4 Clasa : a-V-a A,B,C,D,E Aria curriculara: Matematică și științe ale naturii Profesor : DAMIAN LORENA Obiectul: Biologie Unitatea de învăţare: GRUPE DE VIEȚUITOARE Subiectul:NEVERTEBRATE-SPONGIERI ȘI CELENTERATE Tipul lecției: dobândirea de noi cunoștințe Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : 1-să explice noțiunile de spongieri și celenterate 2-să facă diferența dintre animale vertebrate și nevertebrate 3-să dea exemple de spongieri 4-să dea exemple de celenterate 5-să caracterizeze un ecosistem acvatic Resurse ale instruirii: a)
mijloace de învățare manual prezentare power point documentar ”Marea barieră de corali”
b) sistem metodologic
explicaţia,conversaţia,observaţia,învăţarea prin descoperire,problematizarea..
Desfăşurarea lecţiei
Obiectivul 1
Momentele lecţiei 2 a)Moment org. 1 minut b) Captarea atenţieii elevilor c) Informarea elevilor în legătură cu obiectivele lecţiei ( 2 min. )
Obiectivul 1. 1,2,3,4,5
Momenetele lecţiei 2. d)Dobândirea noilor cunoştinţe (30 min.)
e)Fixarea cunoștinţelor
Conţinutul ştiinţific 3 Prezentarea un material power point Prezentarea obiectivelor lecției: 1.Definirea noțiunilor de nevertebrat și vertrebrat 2.definirea noțiunii de spongieri 3. cunoașterea unor exemple de spongieri 4.definirea noțiuni de celenterate 5.exemple de celenterate Conţinutul ştiinţific al lecţiei 3. Descoperirea sistematizată a nevertebratelor
Activitatea profesorului 4 Notarea absenţelor Prezint elevilor materialul power point și îi rog să fie atenți la materialul ce va fi vizionat Scrie pe tablă titlul lecţiei și obiectivele lecției
Activitatea profesorului 4. Prezint elevilor schema lecției conform ANEXEI 1. Și conduc lecția plecând de la informațiile pe care aceștia le dețin despre viețuitoarele ce vor fi studiate. Urmărirea unui nou material
Activitatea elevilor 5
Metode,forme mijloace de învăţare 6
Urmăresc materialul și răspund la întrebările profesorului.
Conversaţie Activitate frontală
Notează în caiete titlul lecției
Conversaţia
Activitatea elevilor 5. Răspund la întrebări şi completează în caiete schema lecției
Urmăresc materialul
Metode , mijloace de învăţare 6. Conversaţia Explicaţia
Conversaţia
( 6 min.)
video despre marea barieră de corali, ce va fi terminat acasă de către elevi.
video.
ANEXA 1. SCHEMA LECȚIEI NEVERTEBRATE-SPONGIERI SI CELENTERATE
Animalele se clasifica in functie de prezenta sau nu a coloanei vertebrale, in: Nevertebrate-animale ce nu prezinta coloana vertebrala(spongieri, celenterate, viermi, moluste , artropode) Vertebrate: animale ce prezinta coloana vertebrala(pesti, amfibieni, reptile, pasari, mamifere) SPONGIERI(buretii)
Primele animale nevertebrate Traiesc in colonii Prezinta pori prin care intra apa si substante hranitoare si ies resturile rezultate
Dupa mediul de viata, se clasifica in: 1. Buretii de apa dulce- contin o substanta moale numita spongina si au capacitate mare de regenerare 2. Buretii marini- contin o substanta tare care formeaza un schelete calcaros. Ele curate apele in care traiesc CELENTERATELE Celenteratele sunt organisme acvatice. Pe corp au un orificiu în jurul căruia se află tentacule urzicătoare cu ajutorul cărora își prind prada. Orificiul comunică cu o cavitate internă în care ajunge și este prelucrată hrana pentru a putea fi folosită. Traiesc in ape dulci(hidra de apa dulce), dar si in mari si oceane(meduze si corali). Hidra de apa dulce-are 1-2 cm, prezinta un orificiu pe unde itnra si iese apa, este hrana pentru pesti si ea consuma vietuitoare mai mici. Coralii sunt animale coloniale cu schelet calcaros. Traiesc in ape calde si nepoluate. Meduzele-sunt celenterate marine, transparente . produc unele substante care in cotact cu piele provoaca iritatie.