PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială Nr.1 Nicolae Bălcescu/Preasna Data :14.05.2018 Clasa : a III- a Propunător : prof.înv.primar Bădică Florentina Laura Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina :Limba şi literatura română Unitatea de învăţare :,, Simfonia florilor,, Tema : ,,Heidi , fetiţa munţilor,, după Johanna Spyri Tipul lecției : transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Scopul : - dezvoltarea capacităţii de muncă intelectuală cu textul literar ; -îmbogăţirea vocabularului cu expresii şi cuvinte noi Competențe generale: 1.Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare. 3.Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare. Competențe specifice: 1.1.Extragerea unor informații de detaliu dintr-un textinformativ sau literar accesibil; 1.2.Deducereasensului unui cuvântprin raportarea la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare; 3.2.Formularea unui răspuns emoțional față de textulliterar citit; 3.3.Formularea unei păreri despre o povestire,personajele acesteia. Obiective operaţionale : O1 – să rezolve anagrama pentru a descoperi cuvântul cheie de pe verticala AB ; O2 – să citească corect , fluent şi expresiv textul literar folosind o intonaţie corespunzătoare ; O3 – să identifice cuvintele şi expresiile noi din text pentru a le integra în enunţuri proprii ; O4-să răspundă corect la întrebările din prezentarea ppt privind conţinutul textului; O5 – să rezolve în cel mai scurt timp posibil fişele de luru corespunzătoare sarcinii de lucru descoperită prin aruncarea cubului ; O6-să manifeste atenţie şi interes în timpul rezolvării sarcinilor de lucru; O7 – să participe cu plăcere la toate etapele lecţiei . 1
Strategii didactice: a)Metode şi procedee: conversaţia,explicația,exercițiul,observarea,problematizarea,ciorchinele; b) Mijloace didactice :planșe,flipchart,fișe de lucru,caiete,manuale ; c)Forme de organizare:frontal,individual,pe grupe Evaluare : formativa,aprecieri verbale ,observare sistematică,analiza răspunsurilor prin comportamentul elevilor Resurse: a)Temporale:45 minute b)Umane:21 elevi
Bibliografie : Programa şcolară pentru clasa a III-a Limba şi literatura română , manual clasa a III-a , Bucureşti 2005; Elena Miţoi , Mariana Volintiru „ Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar „ , editura Humanitas , Bucureşti 2001; Mihăilescu Mirela , Dulman Aniţa ,Mihai Claudia , „ Activităţi transdisciplinare „ - ghid pentru învăţători , editura Radical , 2004; Adina Grigore,Cristina Ipate-Toma,Nicoleta-Sonia Ionica,Georgeta-mihaela Crivac,Claudia-Daniela Negrițoiu,Augustina Anghel,,Manual de Limba și Literatura Română,,editura Ars Libri,2016 Şerdean Ioan , „ Didactica limbii române în clasele primare „ , editura Teora ,1998 Cleopatra Mihăilescu , Teodora Piţilă , Limba şi literatura română – manual pentru clasa a III-a , Bucureşti 2005 www. Didactic.ro
2
3
Nr. cr.
Evinimentele Ob. instruiri op.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI Conținutul instructiveducativ Metode și procedee
1.
2.
Moment organizatoric
Verificarea cunoștiințelor 3 min.
Strategii didactice Mijloace didactice
Evaluare
Forme de organizare
Sala va fi amenajată corespunzător . Se vor pregăti materialele necesare pentru începerea orei de Limba şi literatura română asigurându-se un climat optim pentru o bună desfăşurere a acesteia . Se realizează controlul cantitativ și calitativ al temei.Se adresează câteva întrebări referitoare la temă.
Conversația
caiete frontal
Aprecieri verbale
3.
4.
Captarea şi orientarea atenţiei 5 min.
Anunțarea titlului și a obiectivelor 2 min.
O1 O7
O1 O7
Se prezintă elevilor mesajul zilei ( anexa 1 ). - Ce vedeţi pe planşă ? Conversația -Foarte bine ! -Astăzi vom face o călatorie minunată dar mai întâi pentru a putea participa trebuie sa Exercițiul rezolvaţi sarcinile din mesajul zilei pentru a descoperi despre ce vom vorbi astăzi .
-Ce a-ţi obţinut pe verticala A-B ? -Astăzi la ora de Limba româna Conversația vom studia textul literar Heidi , fetiţa munţilor după Johanna Spyri . Se notează titlul şi autorul pe tablă.
Frontal
Frontal
formativă
Individual Planșă Flipchart
Caiete Conversația
analiza răspunsurilor
5.
Dirijarea învățării 20 min.
O4
O2
O3
O6
Se prezintă planşa cu datele despre autoare şi portretul acesteia . ( anexa 2 ) Se realizează citirea independentă de către elevi a textului literar . Se adresează elevilor câteva întrebări referitoare la textul literar după câteva imagini suport: -Care sunt personajele textului ? -Unde se petrece acţiunea ? -Ce admiră Heidi ? -Cine a ajutat-o pe Clara să meargă ? -De ce erau emoţionaţi copiii ? Se cere elevilor să citească lecţia pe fragmente şi în lanţ folosind o intonaţie corespunzătoare . După citirea în lanț elevii vor selecta cuvintele şi expresiile noi ,vom explica expresiile și cuvintele selectate iar apoi se vor alcătui enunţuri cu acestea. Fiecare enunţ se scrie atât pe tablă cât şi în caiete .
Lectura
Planșe
Conversația flipchart Exerciţiul
caiete
Individual formativă
Frontal Individual Lectura
observarea sistematică
Manualul
Caiete
Aprecieri verbale
Frontal
O2
6.
Fixarea cunoștiințelor O6 10min. O7
7.
Evaluarea și încheierea activității 5min.
O5 O6
Se realizează citirea de încheiere,integrală a textului. La tablă se va realiza un ciorchine:elevii vor găsi însușiri pentru Heidi.
Ciorchinele Exercițiul
Elevii vor fi grupați câte doi si vor primi primi câte o fișă unde Conversaţia vor realiza conexiunea dintre Exercițiul cuvinte cu sens asemănător și sens opus.(anexa 3) - Ca temă pentru acasă elevii vor primi o fișă cu harta lecturii. ( anexa 4)
Manualul
Fişe
Individual Frontal
Individual Pe grupe
Aprecieri verbale Observarea sistematică
Observarea sistematică Aprecieri verbale