RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran Tahun Tarikh Bil Murid Masa Bidang Kegiatan Aktiviti Tajuk Masa
: Pendidikan Seni Visual : Tahun 5 Firdaus : 25 Mac 2009 : 20 orang : 10.45 – 11.45 pagi : Membentuk dan membuat binaan : Mobail : Burung Terbang Bebas : 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan mobail menggunakan origami burung. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat: Mengenali mobail dan origami sekaligus. Memahami cara-cara menghasilkan mobail menggunakan origami burung yang dibuat. Menghasilkan mobail menggunakan origami burung. Keperluan Alat Bahan Rujukan
: : : :
gunting, lidi, benang. Kertas warna. Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR). Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid. Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif. Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi. Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap. Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara untuk menghasilkan mobail menggunakan origami burung yang dihasilkan. Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan hasilan mobail menggunakan origami burung. Apresiasi dan refleksi. Penutup Sosial atau Kognitif
BUTIRAN AKTIVITI
HASIL PEMBELAJARAN
STRATEGI PENGAJARAN
SET INDUKSI (5 minit)
Guru menunjukkan carta lirik lagu.
Guru menyanyi serta murid menyanyi bersama-sama guru lagu “Burung Pipit”
TKP
o Murid dapat
-Interpersonal
menanyikan lagu
-Verbal lingustik
dengan baik.
-Muzik
o Murid bersoal jawab dengan guru mengenai burung.
o Siapa ada memelihara burung? o Mengetahui beberapa jenis burung berdasarkan pengalaman murid.
-Kontekstual
AKTIVITI 1 (5 minit)
Perbincangan tentang ciri-
ARAS 1
o Murid dapat mengenali ciri-ciri
ciri sebuah mobail:
Kontekstual
sebuah mobail.
Suatu jenis arca yang menggunakan teknik menggantung.
TKP
Guru menunjukkan contoh Murid dapat melihat
-Kecerdasan Visual
origami yang telah siap
contoh mobail
Ruang.
kepada murid.
sebenar dan lebih
mobail yang menggunakan
o
memahaminya.
AKTIVITI 2 (20 minit)
ARAS 2
KBKK -kreatif
Guru mempamerkan Bahan
o
Murid dapat melihat
Bantu Mengajar (BBM)
dan mendapat
langkah-langkah membuat
gambaran awal.
lipatan kertas untuk menghasilkan origami burung.
Guru membimbing dan
o
membuat lipatan
membantu murid untuk
untuk menghasilkan
menghasilkan lipatan demi
origami burung
lipatan.
AKTIVITI 3 (20 minit)
Murid berjaya
dengan kemas.
ARAS 3
KBKK
Murid dapat berada
- kritis
berada dalam kumpulan
dalam kumpulan
- menyusun
berlima.
berlima dengan
- kreatif
pantas.
- menjana idea.
Guru mengarahkan murid
Guru membimbing murid
o
o Murid dapat
menghias dan megikat
menghias dan
origami burung pada lidi
mengikat origami
yang telah dilekatkan oleh
burung pada lidi
guru sebelum sesi
yang disediakan
pengajaran menggunakan
untuk dijadikan
benang.
mobail. TKP -Visual ruang
Guru membimbing murid mengikat origami pada lidi yang disediakan oleh guru.
o Murid dapat membuat ikatan
origami burung untuk dijadikan mobail dengan kreatif.
SESI APRESIASI DAN
TKP
REFLEKSI (5 minit) Murid mempamerkan hasil
o Murid dapat menilai
kerja mereka.
tahap keupayaan
Sesi apresiasi dan refleksi
masing-masing
hasil kerja yang telah
berdasarkan kategori
dihasilkan murid:
yang telah ditetapkan oleh guru.
baik sederhana kurang mencapai tahap
- Verbal Linguistik
o
Murid dapat menyatakan perasaan dan pengalaman terhadap aktiviti yang telah dilakukan.
PENUTUP (5 minit)
Murid nyanyikan lagu
TKP
o Murid dapat
- Verbal linguistik
“Burung Pipit” bersama-
menyatakan
- Muzik
sama sambil memegang
perasaan masing
- Interpersonal
mobail menggunakan
masing tentang
origami burung yang
mobail origami
dihasilakan.
burung yang telah dihasilkan.
HASIL P&P
ULASAN PENSYARAH PENYELIA