RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran Tahun Tarikh Bil Murid Masa Bidang Kegiatan Aktiviti Tajuk Masa
: Pendidikan Seni Visual : Tahun 2 Naim : 31 Mac 2009 : 33 orang : 9.15 – 10.15 pagi : Membuat Corak dan Rekaan : Corak Tidak Terancang : Titisan – Penolakan Warna : 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan corak tidak terancang menggunakan teknik penolakan warna titisan lilin . Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat: Mengenali corak tidak terancang. Memahami cara-cara menghasilkan corak tidak terancang dengan teknik penolakan warna. Menghasilkan tidak terancang menggunakan titisan lilin. Keperluan Alat Bahan Rujukan
: : : :
Berus lukisan. Kertas lukisan, lilin, cat air. Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR). Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid. Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif. Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi. Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara untuk menghasilkan corak tidak terancang menggunakan titisan lilin. Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan hasilan corak tidak terancang teknik penolakan warna menggunakan titisan lilin. Apresiasi dan refleksi. Penutup Sosial atau Kognitif
BUTIRAN AKTIVITI
HASIL PEMBELAJARAN
SET INDUKSI (5 minit)
Set induksi nyanyian “Hujan”
STRATEGI PENGAJARAN TKP
o Murid boleh
-Interpersonal
menyanyikan lagu
-Verbal lingustik
“Hujan” bersama-sama.
-Muzik -Kontekstual
Tip tap tip tap Hujan dah turun... Tip tap tip tap Hujan dah turun... Tip tap tip tap Baju dah basah... Mari kita ambil payung AKTIVITI 1 (5 minit)
Guru menerangkan
ARAS 1
o Murid dapat
alat dan bahan serta
memahami dan
proses untuk
mengetahui alat,
menghasilkan corak
bahan dan teknik serta
menggunakan titisan
proses menghasilkan
lilin sambil
corak menggunakan
menunjukkan contoh.
titisan lilin untuk menghasilkan teknik penolakan warna.
TKP -Kecerdasan Visual Ruang. -Kontekstual
AKTIVITI 2 (20 minit)
ARAS 2
TKP -Kontekstual
Guru menunjukcara
o
Murid menjalankan
mencorak
aktiviti di bawah
menggunakan titisan
penyeliaan guru.
lilin dan bagaimana untuk mewarnakan menggunakan cat air. AKTIVITI 3 (20 minit)
Murid menghasilkan
ARAS 3
o Dapat menghasilkan
KBKK - kritis
corak yang menarik
corak teknik penolakan
- kreatif
dengan menggunakan
warna dengan
- menjana idea.
titisan lilin.
menggunakan titisan lilin mengikut kreativiti masing-masing.
SESI APRESIASI DAN
TKP
REFLEKSI (5 minit) Murid mempamerkan
o Murid dapat menilai
- Verbal Linguistik
hasil kerja mereka.
tahap keupayaan masing-masing
Sesi apresiasi dan refleksi hasil kerja
berdasarkan kategori
yang telah dihasilkan
yang telah ditetapkan
murid:
oleh guru.
baik
o
Murid dapat
sederhana
menyatakan perasaan
kurang mencapai tahap
dan pengalaman terhadap aktiviti yang telah dilakukan.
PENUTUP (5 minit)
Murid nyanyikan lagu
TKP
o Murid dapat
- Verbal linguistik
“Hujan” bersama-sama
menyatakan perasaan
- Muzik
sambil memegang
masing masing
- Interpersonal
corak yang dihasilkan
tentang corak yang
menggunakan bentuk-
dihasilkan
bentuk asas geometri.
menggunakan titisan lilin.
HASIL P&P
ULASAN PENSYARAH PENYELIA