RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran Tahun Tarikh Bil Murid Masa Bidang Kegiatan Aktiviti Tajuk Masa
: Pendidikan Seni Visual : Tahun 3 Firdaus : 26 Mac 2009 : 18 orang : 7.45 – 8.45 pagi : Menggambar : Gurisan : Ayam : 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan gambar dengan menggunakan teknik gurisan. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat: Memahami konsep gurisan. Mengenal dan mengetahui alat dan bahan untuk menghasilkan gambar dengan menggunakan teknik gurisan. Menghasilkan gambar ayam dengan menggunakan teknik gurisan. Keperluan Alat Bahan Rujukan
: : : :
Pinggan kertas, lidi. Pastel. Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR). Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid. Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif. Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi: Nyanyian lagu “Anak Ayam”. Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap. Guru memperkenalkan teknik gurisan dengan menggunakan pastel dan lidi. Guru menunjukcara dan membimbing murid menghasilkan gambar menggunakan teknik gurisan. Apresiasi dan refleksi. Penutup Sosial atau Kognitif
BUTIRAN AKTIVITI
HASIL PEMBELAJARAN
SET INDUKSI (5 minit)
Set induksi nyanyian
TKP
o Murid boleh menyanyikan lagu “Anak
“Anak Ayam”
Ayam” bersama-sama. Anaklah ayam Anak ayam turun sepuluh Mati seekor mati seekor Tinggal sembilan Mari belajar Mari belajar besungguhsungguh Supaya kita supaya kita Tak ketinggalan Anaklah ayam Anak ayam tinggal sembilan Mati seekor mati seekor o Murid bersoal jawab Disambar helang dengan guru mengenai Kalaulah kita kalau ayam. kita o Murid dapat Dah ketinggalan Ilmu tak ada ilmu membunyikan bunyi tak ada ayam bersama-sama. Kawan pun kurang Soalan: - Siapa ada memelihara -
ayam?
Bagaimana bunyi ayam?
STRATEGI PENGAJARAN
-Interpersonal -Verbal lingustik -Muzik -Kontekstual KBKK -Kritis (mencirikan).
AKTIVITI 1 (5 minit) Guru menerangkan
ARAS 1 o
Kontekstual
Murid dapat
alat dan bahan serta
memahami dan
proses untuk
mengetahui alat,
menghasilkan gambar
bahan dan teknik serta
teknik gurisan sambil
proses menghasilkan
menunjukkan contoh.
gambar melalui teknik
TKP
gurisan.
-Kecerdasan Visual Ruang.
Guru menunjukkan contoh gambar ayam yang menggunakan teknik gurisan telah siap kepada murid.
AKTIVITI 2 (20 minit)
ARAS 2
TKP -Naturalis
Murid mewarna
o
Murid menjalankan
beberapa lapisan
aktiviti di bawah
warna daripada warna
penyeliaan guru.
terang kepada yang
o
lebih gelap.
-Kontekstual
Dapat menghasilkan beberapa lapisan
Guru tunjukcara
warna pada kertas.
mengguris menggunakan lidi.
AKTIVITI 3 (20 minit)
ARAS 3
KBKK
Dapat menghasilkan
- kritis
gubahan gambar yang
gambar dengan
- menyusun
menarik dengan
menggunakan teknik
- kreatif
menggunakan teknik
gurisan mengikut
- menjana idea.
gurisan.
kreativiti masing-
Murid menghasilkan
o
masing.
TKP -Visual ruang
SESI APRESIASI DAN TKP
REFLEKSI (5 minit) Murid mempamerkan
o Murid dapat menilai
hasil kerja mereka.
tahap keupayaan
Sesi apresiasi dan
masing-masing
refleksi hasil kerja
berdasarkan kategori
yang telah dihasilkan
yang telah ditetapkan
murid:
oleh guru.
baik
- Verbal Linguistik
o
Murid dapat
sederhana
menyatakan perasaan
kurang mencapai tahap
dan pengalaman terhadap aktiviti yang telah dilakukan.
PENUTUP (5 minit)
Murid nyanyikan lagu
TKP
o Murid dapat
- Verbal linguistik
“Anak Ayam” bersama-
menyatakan perasaan
- Muzik
sama sambil
masing masing
- Interpersonal
memegang gambar
tentang gambar ayam
ayam yang dihasilkan
menggunakan teknik
menggunakan teknik
gurisan yang telah
gurisan.
dihasilkan.
HASIL P&P
ULASAN PENSYARAH PENYELIA