RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran Tahun Tarikh Bil Murid Masa Bidang Kegiatan Aktiviti Tajuk Masa
: Pendidikan Seni Visual : Tahun 1 Naim : 26 Mac 2009 : 18 orang : 9.15 – 10.15 pagi : Menggambar : Gosokan : Itik Peliharaan Saya : 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan gambar dengan menggunakan teknik gosokan. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat: Memahami konsep gosokan. Mengenal dan mengetahui alat dan bahan untuk menghasilkan gambar dengan menggunakan teknik gosokan. Menghasilkan gambar itik dengan menggunakan teknik gosokan. Keperluan Alat Bahan Rujukan
: : : :
Stensil gambar itik. Kertas lukisan, Pensil warna. Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR). Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid. Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif. Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi: Nyanyian lagu “Anak Itik Tok Wi”. Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap. Guru memperkenalkan teknik gosokan. Guru menunjukcara dan membimbing murid menghasilkan gambar menggunakan teknik gosokan. Apresiasi dan refleksi. Penutup Sosial atau Kognitif
BUTIRAN AKTIVITI
HASIL PEMBELAJARAN
SET INDUKSI (5 minit)
Set induksi nyanyian “Anak Itik Tok Wi”
Anak itik tok Wi Mandi dalam kolam Sakit apa tok Wi? Sakit sendi tulang Ubat apa tok Wi? Ubat limau lelang Sakit apa tok Wi? Sakit sengal tulang Soalan: - Siapa ada memelihara
-
TKP
o Murid boleh
-Interpersonal
menyanyikan lagu “Anak
-Verbal lingustik
Itik Tok Wi” bersama-
-Muzik
sama.
-Kontekstual
KBKK itik?
Bagaimana bunyi itik?
STRATEGI PENGAJARAN
o Murid bersoal jawab dengan guru mengenai itik.
o Murid dapat membunyikan bunyi itikbersama-sama.
-Kritis (mencirikan).
AKTIVITI 1 (5 minit)
Guru menerangkan
ARAS 1
o Murid dapat
alat dan bahan serta
memahami dan
proses untuk
mengetahui alat,
menghasilkan gambar
bahan dan teknik serta
teknik gosokan sambil
proses menghasilkan
menunjukkan contoh.
gambar melalui teknik
TKP -Kecerdasan Visual Ruang. -Kontekstual
gosokan.
AKTIVITI 2 (20 minit)
ARAS 2
TKP -Naturalis
Murid menjalankan
-Kontekstual
secara berkumpulan
aktiviti di bawah
-Verbal linguistik
untuk dibantu membuat
penyeliaan guru.
Guru memanggil murid
garisan luar gambar itik
o
o Dapat menyentuh objek
menggunakan stensil
disekitar dan merasa
yang telah disiapkan.
tekstur serta jalinan
Guru tunjukcara
pada objek terbabit
melengkapkan gambar
seterusnya menyatakan
itik mudah
kepada guru.
menggunakan pensel. -mata itik -sayap itik Guru meminta murid merasa objek disekitar mereka dengan sentuhan untuk
merasa tekstur objek tersebut. Guru menunjukcara menggosok menggunakan pensel warna untuk mewarnakan gambar itik. AKTIVITI 3 (20 minit)
Murid menghasilkan
ARAS 3
o Dapat menghasilkan
KBKK - kritis
gubahan gambar yang
gambar dengan
- menyusun
menarik dengan
menggunakan teknik
- kreatif
menggunakan teknik
gsokan mengikut
- menjana idea.
gosokan.
kreativiti masingmasing.
SESI APRESIASI DAN
TKP
REFLEKSI (5 minit) Murid mempamerkan
o Murid dapat menilai
hasil kerja mereka.
- Verbal Linguistik
tahap keupayaan
Sesi apresiasi dan
masing-masing
refleksi hasil kerja
berdasarkan kategori
yang telah dihasilkan
yang telah ditetapkan
murid:
oleh guru.
baik
TKP -Visual ruang
o
Murid dapat
sederhana
menyatakan perasaan
kurang mencapai tahap
dan pengalaman terhadap aktiviti yang telah dilakukan.
PENUTUP (5 minit)
Murid nyanyikan lagu
TKP
o Murid dapat
- Verbal linguistik
“Anak Itik Tok Wi”
menyatakan perasaan
- Muzik
bersama-sama sambil
masing masing
- Interpersonal
memegang gambar itik
tentang gambar itik
yang dihasilkan
menggunakan teknik
menggunakan teknik
gosokan yang telah
gosokan.
dihasilkan.
HASIL P&P
ULASAN PENSYARAH PENYELIA