Rph Zul Minggu 1-tahun 2a

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph Zul Minggu 1-tahun 2a as PDF for free.

More details

  • Words: 581
  • Pages: 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran Tahun Tarikh Bil Murid Masa Bidang Kegiatan Aktiviti Tajuk Masa

: Pendidikan Seni Visual : Tahun 2 Naim : 24 Mac 2009 : 33 orang : 11.15 – 12.15 pagi : Membentuk dan membuat binaan : Topeng Mata : Topeng Hari Jadi : 1 jam ( 60 minit )

Objektif Pengajaran

 Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan topeng mata. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat:  Mengenali topeng mata.  Memahami cara-cara menghasilkan topeng mata.  Menghasilkan topeng mata hari jadi. Keperluan Alat Bahan Rujukan

: : : :

gunting,pensel,bekas gam, lidi. Kad manila, kertas warna, pastel atau krayon dan gam. Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR). Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.

Prosedur

 Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.  Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.  Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.  Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap  Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara untuk menghasilkan topeng mata.  Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan hasilan topeng mata.  Apresiasi dan refleksi.  Penutup  Sosial atau  Kognitif

BUTIRAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

STRATEGI PENGAJARAN

SET INDUKSI (5 minit)

 Guru menunjukkan carta

TKP

o Murid dapat

lirik lagu.

 Guru menyanyi serta murid menyanyi bersama-sama

-Interpersonal

menanyikan lagu

-Verbal lingustik

dengan baik.

-Muzik

o Murid bersoal jawab

guru lagu “Selamat Hari

dengan guru

Jadi”

mengenai suasana di majlis hari jadi.

AKTIVITI 1 (5 minit)  Perbincangan tentang ciri-

ARAS 1

o Murid dapat

ciri sebuah topeng:



mengenali ciri-ciri sebuah topeng mata.

Saiz topeng hendaklah menutupi mata..



Rupa topeng adalah simetri.

 Guru memperkenalkan alat dan bahan :



Gunting



Pensel



Kad manila



Kertas warna



Lidi



Gam



Pastel atau krayon

o

Murid dapat mengenal alat dan bahan untuk menghasilkan topeng mata.

Kontekstual

AKTIVITI 2 (15 minit)  Murid diminta untuk memilih

ARAS 2

KBKK

o Murid membuat

-kreatif

pilihan beberapa bentuk

pilihan rupa topeng

rupa topeng yang telah

yang telah dibuat oleh

disiapkan oleh guru untuk

guru untuk dijadikan

dijadikan stensil bagi

stensil.

mendapatkan rupa dan bentuk topeng mata yang simetri.

 Murid melakarkan rupa

topeng dengan bimbingan guru.

o

Murid dapat melakarkan rupa topeng mata berpandukan bentuk rupa (stensil) yang disediakan oleh guru.

AKTIVITI 3 (25 minit)  Murid dengan bimbingan

ARAS 3

o Murid dapat

KBKK - kritis - menyusun mengikut

guru memotong dan

memotong dan

menebuk lakaran topeng

menebuk dtopeng

mata yang telah dibuat.

mata dengan cermat

- kreatif

dan kemas.

- menjana idea.

 Guru membimbing murid menghias dan melekatkan

o Murid dapat

lidi pada topeng mata

membuat kemasan

supaya boleh dipegang dan

pada topeng mata

digayakan oleh murid.

dengan kreatif.

SESI APRESIASI DAN

TKP

REFLEKSI (5 minit)  Murid mempamerkan hasil

o Murid dapat menilai

kerja mereka.

masing-masing

hasil kerja yang telah

berdasarkan kategori

dihasilkan murid:

yang telah ditetapkan oleh guru.

 baik

 kurang mencapai tahap

- Verbal Linguistik

tahap keupayaan

 Sesi apresiasi dan refleksi

 sederhana

keutamaan

o

Murid dapat menyatakan perasaan dan pengalaman terhadap aktiviti yang telah dilakukan.

PENUTUP (5 minit)

TKP

 Murid nyanyikan lagu

o Murid dapat

- Verbal linguistik

selamat hari jadi bersama-

menyatakan

- Muzik

sama sambil

perasaan masing

- Interpersonal

memperagakan topeng mata

masing tentang

masing –masing.

topeng mata yang telah dihasilkan.

HASIL P&P

ULASAN PENSYARAH PENYELIA

Related Documents