Rph Zul-minggu 2-tahun 1a

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph Zul-minggu 2-tahun 1a as PDF for free.

More details

  • Words: 562
  • Pages: 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran Tahun Tarikh Bil Murid Masa Bidang Kegiatan Aktiviti Tajuk Masa

: Pendidikan Seni Visual : Tahun 1 Naim : 30 Mac 2009 : 18 orang : 10.45 – 11.45 pagi : Membuat Corak dan Rekaan : Corak Terancang : Bentuk Geometri : 1 jam ( 60 minit )

Objektif Pengajaran

 Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan corak terancang dengan menggunakan bentuk-bentuk geometri asas. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat:  Memahami corak terancang.  Mengenal dan mengetahui alat dan bahan untuk menghasilkan corak dengan menggunakan bentuk-bentuk asas geometri.  Menghasilkan corak dengan menggunakan bentuk-bentuk asas geometri. Keperluan Alat Bahan Rujukan

: : : :

Pembaris, pensil, stensil bentuk-bentuk asas geometri. Kertas lukisan, krayon. Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR). Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.

Prosedur

 Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.  Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.  Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi: Nyanyian lagu “Bentuk”.  Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap.  Guru memperkenalkan teknik membuat corak dengan menggunakan bentukbentuk asas geometri.  Guru menunjukcara dan membimbing murid menghasilkan corak menggunakan bentuk-bentuk asas geometri.  Apresiasi dan refleksi.  Penutup  Sosial atau  Kognitif

BUTIRAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

SET INDUKSI (5 minit)

 Set induksi nyanyian “Bentuk”

Mana bulat...Mana bulat Di sini...di sini Mana segiempat... Mana segiempat... Di sini...di sini... Mana bulat... Mana bulat Di sini...Di sini... Mana segitiga...Mana segitiga Di sini...Di sini...  Soalan: - Ini bentuk apa? (sambil menunjukkan bentuk bulat, segiempat, dan segitiga).

STRATEGI PENGAJARAN TKP

o Murid boleh

-Interpersonal

menyanyikan lagu

-Verbal lingustik

“Bentuk” bersama-

-Muzik

sama.

-Kontekstual

KBKK

o Murid bersoal jawab dengan guru mengenai bentuk asas geometri.

o Murid dapat menyebut bentuk-bentuk asas yang ditunjukkan bersama-sama.

-Kritis (mencirikan).

AKTIVITI 1 (5 minit)

 Guru menerangkan

ARAS 1

o Murid dapat

alat dan bahan serta

memahami dan

proses untuk

mengetahui alat,

menghasilkan corak

bahan dan teknik serta

menggunakan bentuk-

proses menghasilkan

bentuk asas geometri

corak menggunakan

sambil menunjukkan

bentuk-bentuk asas

contoh.

geometri.

TKP -Kecerdasan Visual Ruang. -Kontekstual

AKTIVITI 2 (20 minit)

ARAS 2

TKP -Kontekstual

 Guru mengedarkan

o

Murid menjalankan

stensil bentuk-bentuk

aktiviti di bawah

asas geometri kepada

penyeliaan guru.

tiga kumpulan murid yang telah dibentuk.

 Guru menunjukcara mencorak menggunakan bentukbentuk asas geometri dan bagaimana untuk mewarnakan bahagianbahagiannya. AKTIVITI 3 (20 minit)

 Murid menghasilkan

ARAS 3

o Dapat menghasilkan

KBKK - kritis

corak yang menarik

corak dengan

- menyusun

dengan menggunakan

menggunakan bentuk-

- kreatif

bentuk-bentuk asas

bentuk asas geometri

geometri.

mengikut kreativiti masing-masing.

SESI APRESIASI DAN

o Murid dapat menilai

hasil kerja mereka.

- Verbal Linguistik

tahap keupayaan

 Sesi apresiasi dan

masing-masing

refleksi hasil kerja

berdasarkan kategori

yang telah dihasilkan

yang telah ditetapkan

murid:

oleh guru.

 baik

TKP -Visual ruang

TKP

REFLEKSI (5 minit)  Murid mempamerkan

- menjana idea.

o

Murid dapat

 sederhana

menyatakan perasaan

 kurang mencapai tahap

dan pengalaman terhadap aktiviti yang telah dilakukan.

PENUTUP (5 minit)

 Murid nyanyikan lagu

TKP

o Murid dapat

- Verbal linguistik

“Bentuk” bersama-

menyatakan perasaan

- Muzik

sama sambil

masing masing

- Interpersonal

memegang corak yang

tentang corak yang

dihasilkan

dihasilkan

menggunakan bentuk-

menggunakan bentuk-

bentuk asas geometri.

bentuk asas geometri.

HASIL P&P

ULASAN PENSYARAH PENYELIA

Related Documents

Rph Muzik 1a I.docx
June 2020 14
1a
November 2019 51
Rph
May 2020 30
Rph
June 2020 24