RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TARIKH/HARI
Kemahiran Saintifik
TEMA BIL. MURID STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
SAINS 29-1-2019 Isnin
Tahun 1S 9.10-9.40am (30minit) Kemahiran Proses Sains
KELAS MASA TAJUK
1.1 Kemahiran Proses Sains 1.1.2 Menguasai kemahiran berkomunikasi
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 maklumat dengan betul tanpa bantuan guru. 2. Merekodkan maklumat dengan tepat dalam bentuk jadual yang diberikan tanpa bimbingan guru. 1. Menyatakan maklumat dengan betul. 2. Melengkapkan jadual dengan tepat. AKTIVITI PEMULA (5m) 1. Murid diminta berada dalam satu bulatan untuk main permainan “Simon Says” 2. Hasil permainan murid dapat mengenal pasti tajuk pembelajaran hari tersebut iaitu “Kemahiran Berkomunikasi”
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN (P&P)
AKTIVITI UTAMA (25m) 1. Murid diberikan 2 jenis kotak (A & B) yang dimasukkan guli yang berwarna merah, biru dan hijau secara rawak. 2. Murid akan menyatakan bilangan guli mengikut warna. 3. Murid diminta melengkapkan jadual berdasarkan bilangan guli yang mereka peroleh mengikut warnanya. 4. Murid diminta mempersembahkan jadual mereka di depan kelas.
PENTAKSIRAN 1 2 3 AKTIVIITI PENUTUP 1. Murid menyelesaikan lembaran kerja. 2. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini. TINDAKAN SUSULAN MURID BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS) KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS (KMS) KECERDASAN PELBAGAI ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK) KEMAHIRAN BERFIKIR PENILAIAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
PEMULIHAN
5
PENGUKUHAN
Murid diminta padankan gambar dengan kemahiran proses sains berkomunikasi yang betul Buku teks Modul Powerpoint Memerhati Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor
Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul Mengendalikan specimen dengan betul dan cermat
Internet Projektor Bahan maujud Membuat inferens Meramal Berkomunikasi Mentafsir data
6
PENGAYAAN
Murid diminta mengisikan tempat kosong berdasarkan jawapan yang diberi.
4
Murid diminta menghasilkan peta IThink berdasarkan maklumat yang diberikan.
Muzikal Verbal Linguistik
Radio / TV Spesimen Radas Gambar / Cerita √ Buku Cerita Lain-lain Menggunakan Mengawal perhubungan pembolehubah ruang dan masa Membuat hipotesis Mendefinisi Mengeksperimen secara operasi Melakar specimen, peralatan sains dengan cara yang betul Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul Kinestatik Naturalis Logik Matematik Visual Ruang
Interpersonal Intrapersonal
Kreativiti & Inovasi Pendidikan Alam Sekitar
Bahasa Patriotisme
Sains & Teknologi TMK
Keusahawanan Nilai Murni
Membanding beza Mengkategori Menjana Idea
Menghubungkait Menginterpretasi Mencipta Analogi
Membuat Keputusan Membuat Rumusan Menilai
Lembaran Kerja Hasil Kerja
Pemerhatian Kuiz
Membuat Inferens Membuat Ramalan Mentafsir Lisan Drama
Tugasan Projek
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana
REFLEKSI
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan. ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Aktiviti PdP dibawa ke
………………………………………
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah (Mesy. Agong PIBG)
Mengiringi Murid Keluar
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
……………………………………………………………………