RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Pendidikan Muzik
Tahun
:3
Masa
: 8.50 – 9.20am (30 minit)
Tarikh
: 10 Ogos 2018
Bilangan Murid
Fokus Mata pelajaran
MODUL 1: Pengalaman muzikal
Standard Kandungan
1.4 Memainkan rekorder secara ensembel
Standard Pembelajaran
1.4.2 Memainkan not B, A dan G dengan ton yang baik.
Objektif Pembelajaran
1. Dapat melakukan penjarian not B, A, dan G dengan baik 2. Dapat memainkan not B, A dan G dalam latihan rekorder
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid pernah memainkan not A, B, C’ dan D’ semasa berada di tahun 4.
Aktiviti
1. Murid melakukan latihan penjarian not B, A dan G. 2. Murid memainkan not B, A, dan G dalam latihan rekorder
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
▪ ▪ ▪
Menghubungkait Kemahiran mengingat. Memahami
Kecerdasan Pelbagai
Muzikal, Visual
ABM
Rekorder, Speaker, Smartphone, Gambar rajah not
Nilai-nilai murni
Mendengar arahan, kerjasama, yakin diri, bertolak ansur
EMK
Bahasa
Penilaian Pdpc
Pemerhatian
1
LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN CATATAN/ABM GURU
SET INDUKSI ( 5 minit )
Meneka lagu yang dimainkan
MURID
1. Guru memainkan sebuah lagu yang menggunakan alat perkusi rekorder. 2. Guru meminta murid meneka tajuk lagu yang dimainkan serta menamakan alat perkusi yang digunakan dalam lagu.
1. Murid-murid memerhati dan mendengar.
BBM: Rekorder
2. Murid berbincang antara satu sama lain untuk meneka tajuk lagu yang dimainkan.
EMK: Bahasa Nilai murni: Memberi perhatian KBAT: Menganalisis Mengingati Teknik: Soal jawab, perbincangan
LANGKAH 1 ( 10 minit )
Latihan Penjarian Not
1. Guru memberikan gambar rajah not rekorder kepada murid.
1. Murid melihat not yang diberikan.
2. Guru memberikan tumpuan pada not B, A, dan G.
2. Murid mengajuk guru.
3. Guru menunjuk cara memainkan not B, A dan G.
3. Memainkan not yang diarahkan oleh guru.
4. Guru mengajak murid untuk mengajuk guru. 5. Guru mengarahkan murid untuk memainkan not secara rawak & individu.
2
KBAT: Mengingat Memahami BBM: Gambar rajah not Rekorder
Nilai murni: Mendengar arahan, yakin diri Teknik: Tunjuk cara, main peranan.
LANGKAH 2 (8 minit)
1. Guru memilih beberapa orang murid untuk kehadapan dan memainkan not B, A,G. 2. Murid A akan memainkan not B, diikuti dengan murid yang seterusnya.
1. Murid mendengar dan mengikut arahan guru.
BBM: Audio Latihan Rekorder Rekorder, Speaker
2. Murid kehadapan kelas untuk memainkan not yang diarahkan guru.
Nilai murni: Bertolak ansur, berani, yakin diri KBAT: Mengingat, mengaplikasi Teknik: Main peranan
LANGKAH 3 ( 5 minit )
Memainkan not B, A dan G dalam latihan rekorder
1. Guru mengarahkan murid secara berkumpulan memainkan not B, A, dan G.
1. Murid secara berkumpulan memainkan not B, A, G sekaligus.
Strategi: Berpusatkan murid dan bahan BBM: Audio, smartphone speaker, rekorder
Teknik:
2. Guru membuat penilaian melalui pemerhatian
Tunjuk cara, main peranan, persembahan Nilai murni: Beekerjasama
PENUTUP ( 2 minit )
Rumusan Pembelajaran
1. Guru membuat rumusan keseluruhan pelajaran. 2. Guru memilih salah seorang murid untuk menyebut kembali not B, A, G.
3
1. Murid mendengar arahan dan memberi respon pada pertanyaan guru.
KBAT: Mengingat, mengaplikasi KBAT: Menilai • Bagaimana untuk mahir bermain rekorder?
Nilai: yakin diri, mendengar arahan
Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran: Kekuatan
Kelemahan
Cadangan penambahbaikan
4
Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing :
Tandatangan Guru Pelatih : ______________________________ ( Tarikh:
)
Tandatangan Guru Pembimbing: _______________________________ ( Tarikh:
)
Tandatangan Pensyarah Pembimbing: _______________________________ ( Tarikh:
)
5
1
2