Rph Bm K5 Menyusun Perkataan

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph Bm K5 Menyusun Perkataan as PDF for free.

More details

  • Words: 565
  • Pages: 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA MASALAH PEMBELAJARAN

Kelas

:

5 ( Lima )

Mata pelajaran

:

Bahasa Malaysia

Tarikh

:

05 Ogos 2009 ( Rabu )

Masa

:

Bilangan murid

0830 – 0930 pagi ( 60 minit )

:

13 orang

Tajuk

:

6.0

Tulisan (Ulangkaji)

Kemahiran

:

6.5

Menyusun dan menulis semula perkataan supaya menjadi perkataan yang betul.

Penggabungjalinan Isi Kandungan : 6.3.1 Ayat mudah 6.4.1 Perkataan, rangkai kata dan ayat 6.5.1 Perkataan

Objektifpembelajaran

:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :1. Menyusun semula perkataan supaya menjadi ayat yang bermakna.

2. Menyusun dengan betul 3 daripada 5 ayat yang diberikan.

Perentasan Kurikulum :

Pengetahuan sedia ada

Bahasa Malaysia, Pengurusan Diri dan Matematik.

:

Murid pernah membaca bacaan yang ringkas dan mudah.

Penyerapan Nilai bertanggungjawab.

:

Kesabaran,

Unsur terapi

:

Pertuturan dan cara kerja.

Bahan Bantu Mengajar

:

Kad perkataan, gambar dan lembaran kerja.

LANGKAH /MASA

SET INDUKSI (5 MINIT )

ISI KANDUNGAN

Menyusun gambar.

semula

hormat

menghormati

AKTIVITI P & P

CATATAN

1. Guru menunjukkan Teknik : gambar secara tidak  pemerhatian tersusun.  Soal jawab

Contoh: 2. Guru

bertanyakan



Sumbang

dan



gambar turutan aktiviti rutin seorang kanakkanak.

apakah yang murid dapat lihat.

saran.

Terapi : 3. Guru memilih murid  pertuturan secara rawak untuk menyusun gambar dengan betul. Nilai : 

4. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan pelajaran hari ini.

mendengar arahan, keyakinan dan hormat menghormati.

BBM :

 gambar turutan aktiviti rutin seorang kanak-kanak.

LANGKAH 1 ( 20 MINIT )

1. menyusun 1. Guru menunjukkan contoh Teknik : perkataan dan kad perkataan kepada  Sumbangmembentuk murid. saran ayat yang bermakna.  Main peranan 2. Guru mengumpulkan tiga atau empat kad perkataan Contoh: dan membentuk ayat. Terapi: Keladi beli Ibu. Ibu beli keladi.

Duit Abang

banyak

Abang banyak duit.

3. Guru memberi murid kad



Pertuturan

perkataan dan meminta mereka menyusunnya Nilai : supaya menjadi ayat yang bermakna.  mendengar arahan 4. Guru memilih murid secara rawak dan membacakan jawapan yang mereka perolehi.



kesabaran



ketelitian

BBM : 5. Guru membetulkan jawapan murid.

LANGKAH /MASA LANGKAH 2

ISI KANDUNGAN

Menulis ayat

(10 MINIT)

kad perkataan



AKTIVITI P & P

CATATAN

1. Guru meminta murid Teknik : membaca ayat yang telah  Sumbangdibuat. saran 

Main peranan

2. Guru memilih murid secara rawak untuk menulis ayat tersebut di papan tulis. Terapi:

3. Guru meminta kelas membaca ayat yang telah dibentuk tadi.



Pertuturan



Cara kerja

Nilai :

4. Guru jawapan murid.

membetulkan atau bacaan



mendengar arahan



kesabaran



ketelitian

BBM : 

LANGKAH

Aktiviti

1. Mengedarkan

kad perkataan

soalan Teknik :

3

Pengukuhan

(20 MINIT)

Membina ayat daripada perkataan yang tidak tersusun.

Latihan terbahagi kepada dua iaitu:

ringkas kepada murid  Latih Tubi, iaitu menyusun Terapi cara semula perkataan kerja. supaya menjadi ayat Terapi yang bermakna.  Pertuturan dan cara kerja 2. Guru membimbing murid membuat Nilai latihan.  Mendengar arahan

1. Ayat yang mengandungi 3 perkataan. 2. Ayat yang mengandungi 4 hingga 5 perkataan.

PENUTUP ( MINIT )

Rumusan

5



Kerajinan



Sabar

BBB Lembaran kerja.



1. Mengakhiri aktiviti P&P Teknik : dengan menunjukkan hasil kerja murid.



Soal jawab.

Terapi 

Pertuturan

Nilai : 

keyakinan

Refleksi Guru Pelatih :

……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………..……………..……………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………..……………..………………………………………………………………

Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

……………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………….…… ………………………………………………………………………………………………………………….…… ………………………………………………………………………………………………………………….…… ………………………………………………………………………………………………………………….…… ……………………………………………………………………………………………………………….……… ………………………………………………………………………………………………………………….….

……………………………………. Tandatangan Pensyarah/ Guru Pembimbing

Related Documents