Rph Bm K5 Hari Merdeka

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph Bm K5 Hari Merdeka as PDF for free.

More details

  • Words: 611
  • Pages: 8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA MASALAH PEMBELAJARAN

Kelas

:

5 ( Lima )

Mata pelajaran

:

Bahasa Malaysia

Tarikh

:

05 Ogos 2009 ( Rabu )

Masa

:

Bilangan murid

0830 – 0930 pagi ( 60 minit )

:

13 orang

Tajuk

:

Sambutan Hari Kemerdekaan/Kebangsaan.

Kemahiran

:

Menguji keupayaan murid mengenali hari merdeka.

Penggabungjalinan Isi Kandungan :

1. Lagu Kebangsaan (Negaraku) 2. Tanggal 31(Tanggal 31)

Hasil pembelajaran dapat :-

:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid

1. Mengenal lagu kebangsaan Negara Malaysia (Negaraku) 2. Mengenal lagu hari merdeka.

Perentasan Kurikulum :

Pengetahuan sedia ada

Bahasa Malaysia, Pendidikan Seni dan Kajian Tempatan

:

Murid pernah mendengar lagu tersebut.

Penyerapan Nilai menghormati

:

Patriotisme, Cintakan Negara, Yakin diri, hormat serta bertanggungjawab.

Unsur terapi

:

Pengamatan dan pendengaran.

Bahan Bantu Mengajar kerja.

:

Papan tulis, radio CD, komputer riba dan lembaran

LANGKAH /MASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI P & P

CATATAN

SET INDUKSI ( 5 MINIT )

Murid mendengar lagu :

1. Guru memperdengarkan lagu kepada murid.

Teknik : 

Nyanyian

“ Negaraku” 2. Murid turut diminta berdiri dan menyanyi lagu bersama-sama.

Terapi : 

3. Guru membetulkan nyanyian murid.

Nilai : 

4. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini

lagu

kerjasama

 yakin diri 

seronok

BBM :

LANGKAH 1 ( 15 MINIT )

Mengenali lagu kebangsaan :

1. Guru memainkan lagu kebangsaan berulangulang dengan iringan muzik.

“Negaraku”



radio CD



papan tulis



pen marker

Teknik : 

nyanyian

Nilai : 2. Murid diminta menyebut lirik lagu tersebut satu persatu.

3. Guru menampal lirik lagu tersebut di papan tulis.



mendengar arahan



amalan baik



cintakan negara

4. Murid dipilih secara rawak untuk tampil ke depan secara individu dan menyanyikan lagu kebangsaan.

BBM : 

papan tulis



lirik lagu



komputer riba

5. Murid lain diminta mendengar dengan teliti lagu kebangsaan apabila rakan lain menyanyi.

6. Guru memperbetulkan nyanyian murid.

LANGKAH /MASA

LANGKAH 2 ( 15 MINIT )

ISI KANDUNGAN

Memahami erti lagu i.

Erti Hari Merdeka

ii. Lagu Tanggal 31

AKTIVITI P & P

1. Murid dan guru bersoaljawab tentang apakah erti hari merdeka?.

CATATAN

Teknik : 

Mengenalpasti

 Soaljawab 

nyanyian

Contoh : Hari merdeka disambut setiap 31hb Ogos setiap tahun.

2. Guru memperdengarkan

Nilai : 

mendengar arahan



kasih sayang

lagu “Tanggal 31” kepada murid. BBM : 3. Murid diminta menyanyi bersamasama lagu tersebut.



alat tulis



papan tulis



komputer riba

4. Murid dipilih secara rawak untuk tampil ke depan dan menyanyikan lagu tersebut secara individu.

5. Murid diminta untuk tampil ke depan dan menyanyikan lagu tersebut secara kumpulan.

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI P & P

CATATAN

LANGKAH /MASA

LANGKAH 3

Lembaran Kerja

( 20 MINIT )

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.

2. Murid diberi penerangan oleh guru tentang aktiviti yang akan dijalankan.

Teknik : 

mewarna bendera

Nilai : 

yakin diri

BBM : 3. Murid dibimbing oleh guru membuat latihan.



alat tulis



lembaran kerja

4. Guru menyemak hasil kerja murid.

PENUTUP ( 5 MINIT )

Rumusan tentang apa yang telah dipelajari.

1. Murid dibantu oleh guru membuat rumusan tentang apa yang telah dipelajari pada hari ini.

Teknik :

 Melakar 

menulis

Nilai :

2. Guru menasihatkan murid supaya sentiasa cintakan Negara dan menghormati pemimpin Negara.



yakin diri

BBM : 

alat tulis

1. Aktiviti Lanjutan 



Generalisasi/Aplikas i Kepada Kehidupan Seharian/Pelajaran Lanjutan: Murid boleh cuba mengenal pasti bendera negeri-negeri lain di Malaysia.



hasil kerja murid

Refleksi Guru Pelatih :

………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… …………………..……………..……………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………..……………..………………………………………………………………

Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………….………… …………………………………………………………………………………………………………….…………… ………………………………………………………………………………………………………….……………… ……………………………………………………………………………………………………….………………… ………………………………………………………………………………………………….……………………… ………………………………………………………………………………………………….….

……………………………………. Tandatangan Pensyarah/ Guru Pembimbing

Related Documents